Rijksmuseum krijgt beeld van Bernini permanent in bruikleen
AMSTERDAM (ANP) - Het Rijksmuseum in Amsterdam krijgt een beeld van de Italiaanse kunstenaar Bernini permanent in bruikleen. Het is het enige beeld van de wereldberoemde beeldhouwer in Nederland, meldt het museum woensdag. Het gaat om een terracotta modelbeeld van de Griekse zeegod Triton, staand op een schelp. Het beeld werd in opdracht van paus Innocentius X gemaakt voor een fontein op het Piazza Navona in Rome.
Bernini (1598-1680) is een van de beroemdste beeldhouwers en architecten uit de barokperiode. In Rome staan onder meer zijn bekende beelden Apollo en Daphne en de Extase van de Heilige Theresia. Ook ontwierp hij het Sint-Pietersplein en het bronzen baldakijn in de Sint-Pietersbasiliek in het Vaticaan, net als de Vierstromenfontein op het Piazza Navona. Het terracotta beeld van Triton stond model voor het marmeren beeld van het zeewezen op de zuidelijke fontein op hetzelfde plein. Naast het model dat in Amsterdam te zien is, is een ander model te bewonderen in het Kimbell Art Museum in Texas.
Het beeld was in 2020 al te zien in het Amsterdamse museum tijdens de expositie Caravaggio - Bernini. Directeur van het Rijksmuseum Taco Dibbits noemt het beeld "een historische aanwinst". "Bernini had enorme invloed op de ontwikkeling van de beeldhouwkunst, ook in Nederland. Veel Nederlandse beeldhouwers die in de zeventiende eeuw naar Rome gingen, onder wie Artus Quellinus, die later het stadhuis van Amsterdam - nu Koninklijk Paleis op de Dam - zou voorzien van marmeren beelden, bestudeerden zijn werk en zijn door hem beïnvloed."
Het beeld is vanaf woensdag direct te zien voor bezoekers van het museum.
Meer uit Binnenland
BARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italië en Griekenland nog tien Nederlanders.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.
18 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.
19 uur geleden