'Rijk moet met deltaplan voor krimpregio's komen'
HILVERSUM (ANP) - Een omvangrijk plan is nodig om de leefbaarheid in de vijf krimpregio's in Nederland op peil te houden, zegt Kim Putters, directeur van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). Putters doet die uitspraak in het tv-programma Meldpunt van omroep Max, dat vrijdagavond wordt uitgezonden (NPO2, 19.20 uur). Hij maakt zich vooral zorgen om de positie van ouderen in de krimpregio's, waar in totaal zo'n 1,3 miljoen mensen wonen.
In Noord-Friesland, Groningen, de Achterhoek, Zuid-Limburg en Zeeuws Vlaanderen neemt de vergrijzing flink toe terwijl de jongeren wegtrekken richting de steden. Putters voorziet daarom dat er in die gebieden komende jaren een gebrek aan zorgmedewerkers en mantelzorgers ontstaat. Volgens hem moet het Rijk daarom investeren in zorgwoningen. "Overal zijn wachtlijsten voor ouderen die kleinschaliger willen wonen", aldus Putters.
Ook moet het volgens de SCP-directeur aantrekkelijker worden om in de zorg te werken om het gebrek aan mantelzorgers te verhelpen. "Als hier geen mantelzorgers meer zijn, komt een groep ouderen in de problemen", aldus Putters. Hij wijst daarbij ook op het woningtekort in krimpregio's waardoor het voor jongere mensen lastig is om zich daar te vestigen.
Werkgevers in krimpregio's kunnen iets doen aan hun personeelstekorten door meer deeltijdbanen aan te bieden. Volgens Putters zijn veel mensen van begin zestig graag bereid om een paar dagen in de week te werken.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedagsvoorziening.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.
2 dagen geleden