'Rijk moet knelpunten wegnemen in aardgasvrij maken van woningen'
DEN HAAG (ANP) - Het Rijk moet meer doen om knelpunten weg te nemen in de energietransitie om Nederland aardgasvrij te maken. Dat stelt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL), dat onderzoek deed in veertien wijken die fungeren als proeftuinen in de overgang naar aardgasvrije warmtevoorziening.
Volgens het PBL is hierbij gedetailleerd maatwerk gevraagd en duurt het aardgasvrij maken daardoor vaak langer dan gedacht. Zo zijn er grote verschillen tussen woningen in de onderzochte wijken en in de bereidheid en de mogelijkheden van de bewoners om met het veranderingsproces mee te doen.
Ook in het proces is volgens het PBL veel maatwerk nodig. Er zijn nog geen goede afspraken over de kostenverdeling en is het nog onduidelijk wie welke risico’s en verantwoordelijkheden draagt. "Ook zou een breed gedragen verhaal over nut en noodzaak van een aardgasvrije woonomgeving het realiseren van draagvlak in de wijk kunnen helpen - nu is die er niet. Deze knelpunten bemoeilijken en vertragen de transitie", aldus het bureau.
"Doordat er op kleine schaal in de vorm van proeftuinen is gestart met het aardgasvrij maken van wijken, komen de knelpunten die deze lokale initiatieven ondervinden en de oplossingen die daarvoor nodig zijn vroegtijdig aan het licht", zegt transitieonderzoeker Marloes Dignum.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg vraagt justitieminister David van Weel en het GelreDome twee concerten van rapper Ye op 6 en 8 juni te annuleren. Het verzoek volgt op stappen in het Verenigd Koninkrijk, waar drie concerten werden geannuleerd nadat de Britse regering hem de toegang tot het land had ontzegd. Ye, ook bekend onder de naam Kanye West, staat ter discussie door antisemitische uitingen die hij jarenlang deed.
53 seconden geledenROTTERDAM (ANP) - Ex-advocaat Inez Weski ontkent dat zij een reeks verdachte uitspraken heeft gedaan tijdens haar arrestatie op 21 april 2023. Dat liet zij woensdag haar advocaat Geert-Jan Knoops voordragen uit een door haar geschreven verklaring, aan het begin van het pleidooi dat Knoops en zijn collega's deze week houden. Het Openbaar Ministerie verdenkt Weski van deelname aan de criminele organisatie van haar vroegere cliënt Ridouan Taghi. Vorige week eiste het OM 4,5 jaar cel tegen haar.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij heeft ingestemd "met het opschorten van de bombardementen en aanvallen op Iran voor een periode van twee weken". Eerder op dinsdag vroeg bemiddelaar Pakistan de Verenigde Staten en Iran om een wapenstilstand van twee weken.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Diverse ziekenhuizen houden de ontwikkelingen rond een cyberaanval op softwareleverancier ChipSoft nauwlettend in de gaten. Ze zijn door expertisecentrum Z-CERT op de hoogte gebracht van de aanval op het bedrijf, dat onder meer een grote speler is in elektronische patiëntendossiers, meldt onder meer ziekenhuis Rijnstate in Arnhem. Ook dat ziekenhuis gebruikt de bewuste software, maar benadrukt dat gegevens daar veilig zijn.
9 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël maakt deel uit van het twee weken durende staakt-het-vuren met Iran, melden de Israëlische staatsomroep Kan en CNN op basis van een hoge functionaris van het Witte Huis.
9 uur geledenARNHEM (ANP) - De uitspraken die rapper Ye in het verleden heeft gedaan, zijn op zich geen reden om een vergunning te weigeren, "hoe verwerpelijk ook". Dat zegt burgemeester Ahmed Marcouch van Arnhem dinsdag. Ye, ook bekend als Kanye West, treedt op 6 en 8 juni op in stadion GelreDome in de Gelderse hoofdstad.
14 uur geledenRITTHEM (ANP) - De politie gaat ervan uit dat de piloot van het neergestorte sportvliegtuigje bij Middelburg het voertuig opzettelijk heeft laten neerstorten. Dat meldt een woordvoerder. De piloot is overleden.
15 uur geleden