Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rijk maakt met 60 miljoen woningbouw in Alphense polder mogelijk

Rijk maakt met 60 miljoen woningbouw in Alphense polder mogelijk

DEN HAAG (ANP) - Na jarenlange discussies kan de Zuid-Hollandse gemeente Alphen aan den Rijn duizenden woningen laten bouwen in de Gnephoekpolder. Het Rijk heeft toegezegd eenmalig de benodigde 60 miljoen euro beschikbaar te stellen, waarmee de financiën rond zijn. In de polder ten westen van Alphen aan den Rijn moeten 5500 woningen komen.

De provincie Zuid-Holland verzette zich geruime tijd tegen de bouwplannen, maar veranderde vorig jaar van mening nadat de gemeente het plan had aangepast. "Er ligt nu een heel ander plan dan eerst", verklaarde gedeputeerde Anne Koning (wonen, GroenLinks-PvdA) toen die opvallende ommezwaai.

Alphen aan den Rijn wilde in eerste instantie 10.000 huizen laten bouwen, ook in laaggelegen delen van de polders, maar stelde dat later bij naar 5500 woningen. Zuid-Holland ging daarmee akkoord, maar stelde wel voorwaarden. Een daarvan was dat het Rijk het gat in de begroting zou dekken. Demissionair minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) maakte donderdag bekend hiervoor 60,5 miljoen euro te halen uit het budget voor grootschalige woningbouwgebieden. De Tweede Kamer moet hiermee nog wel instemmen.

Akkoord

Begin dit jaar gingen de Provinciale Staten van Zuid-Holland al akkoord, een andere voorwaarde van de provincie. Van de 5500 woningen valt 60 procent in de categorie 'betaalbaar' en minimaal 30 procent is voor de sociale huur, ook een eis van Zuid-Holland. De laatste voorwaarde, het vastleggen van alle afspraken in een bestuurlijke overeenkomst, wordt volgens een woordvoerder van de provincie binnenkort afgehandeld.

"Na tientallen jaren kan er eindelijk gebouwd worden in de Gnephoek", aldus De Jonge, die zegt dat "alle seinen op groen" staan om het project uit te voeren. Een belangrijke voorwaarde voor de financiële bijdrage is dat binnen vijf jaar de bouw van in ieder geval negenhonderd woningen moet zijn gestart.

Alphen aan den Rijn had het Rijk gevraagd om een bijdrage van 50 miljoen euro exclusief btw. De Jonge zegt nu 60,5 miljoen euro inclusief btw toe. Als blijkt dat minder geld van het Rijk nodig is, bijvoorbeeld omdat de grondopbrengst stijgt, kan de bijdrage naar beneden worden bijgesteld. De provincie Zuid-Holland betaalt niet mee aan het grootschalige bouwproject.

Meer uit Binnenland

Dijksma spreekt na brandstichting van gruwelijke vorm van geweld

UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma van Utrecht spreekt van "een gruwelijke vorm van geweld", nadat dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel in brand werd gestoken. "Omdat het slachtoffer geen kant op kon is de impact zo mogelijk nog groter", laat ze weten in een verklaring.

20 minuten geleden
Verdachte aangehouden voor in brand steken man in Utrecht

UTRECHT (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden in het onderzoek naar het in brand steken van een man op dinsdagmiddag bij een winkelcentrum in Utrecht. Het slachtoffer zat in een elektrische rolstoel en raakte zwaargewond. De aangehouden man wordt verdacht betrokken te zijn bij de brandstichting, aldus de politie.

1 uur geleden
OM eist levenslang tegen jeugdvriend Taghi voor oude moorden

SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange gevangenisstraf geëist tegen Jaouad W. (46) voor zijn betrokkenheid bij vijf moorden, gepleegd tussen 2011 en 2014. Het OM vindt de verdenkingen tegen W. "te ernstig en schokkend" voor een tijdelijke celstraf. "Verdachte heeft zijn recht om deel te nemen aan onze samenleving met het plegen van deze feiten verspeeld."

3 uur geleden
Man in elektrische rolstoel in Utrecht in brand gestoken

UTRECHT (ANP) - Op het Smaragdplein in Utrecht is dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel door één of meerdere personen in brand gestoken, meldt de politie. De man, die een beperking heeft, is zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. De politie zoekt nog naar de daders.

3 uur geleden
Booking.com zegt nog niets over omvang datalek

AMSTERDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk hoeveel gegevens er zijn buitgemaakt bij de hack op Booking.com. Een woordvoerder van de hotelboekingssite verklaarde dinsdag dat de omvang nog in kaart wordt gebracht. "We kunnen daar op dit moment geen verdere details over delen, aangezien we hierover nog in contact zijn met de gegevensbeschermingsautoriteiten."

4 uur geleden
OM eist vier jaar cel tegen man voor financieren Hamas

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 58-jarige Amin A. voor het financieren van de terroristische organisatie Hamas. Het OM denkt dat A. tussen 2010 en 2023 ruim 8,4 miljoen euro aan fondsen heeft geworven die bij Hamas terechtkwamen. Hij was betrokken bij een stichting die geld inzamelde voor verschillende liefdadigheidsinstellingen in Gaza, maar volgens justitie ging het geld in veel gevallen direct of indirect naar Hamas.

5 uur geleden
Top over fossiele afbouw komt eraan, verwachtingen lopen uiteen

DEN HAAG (ANP) - Terwijl energieprijzen pieken door de Iran-oorlog, organiseren Nederland en Colombia eind deze maand de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen. In het Colombiaanse Santa Marta worden ministers uit zo'n vijftig landen en tal van internationale organisaties en ngo's verwacht. De verwachtingen lopen vooraf flink uiteen.

5 uur geleden