'Rico de Chileen trok samen met Taghi op in afwerken dodenlijst'
AMSTERDAM (ANP) - Richard R., alias Rico de Chileen, heeft met Ridouan Taghi opgetrokken in het afwerken van een lijst van tegenstanders die moesten worden uitgeschakeld, zo heeft het Openbaar Ministerie maandag betoogd in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp.
Volgens justitie hadden de 47-jarige R. en Taghi, hoofdverdachte in het grote liquidatieproces Marengo, "gezamenlijke belangen die ze wilden verdedigen".
Het OM heeft in de rechtbank geschetst dat de mannen elkaar "over en weer ondersteuning aanboden". Details over moordaanslagen "werden door coördinatoren teruggekoppeld en R. en Taghi overlegden daarna samen over wat goed en fout was gegaan". Hun innige relatie zou naar voren komen in berichten waarin ze 'HermanoSir' schreven, een samenvoeging van hun bijnamen Hermano en Sir. "De Brangelina van de onderwereld", aldus de officier van justitie.
Martin Kok
Volgens justitie hebben R. en Taghi bijvoorbeeld de moord op misdaadblogger Martin Kok besproken. Die liquidatie is volgens het OM uiteindelijk uitgevoerd door leden van de organisatie van Taghi.
In het huidige proces tegen R. zijn geen concrete moorden aan hem gekoppeld, maar het OM vindt wel dat de communicatie erop wijst dat de Chileense Amsterdammer een moordorganisatie aanstuurde, die zich ook bezighield met cocaïnehandel en witwassen. Er wordt nog gewerkt aan een tweede strafzaak tegen R. die specifiek toeziet op verdenkingen van moorden.
R. waarschuwde eerder voor tunnelvisie. De conclusies van het OM zijn volgens hem vooral gebaseerd op hypotheses en verkeerde interpretaties. Later op maandag volgt de strafeis tegen de man.
Meer uit Binnenland
TIVAT (ANP) - Nog voor de zomer komen de Benelux-landen met een plan om kandidaat-landen op een snellere en correcte manier de EU in te trekken. Dat zei premier Rob Jetten na afloop van een top tussen de EU en Westelijke Balkanlanden in het Montenegrijnse Tivat.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Meer maatregelen zijn nodig om het miljardentekort van woningcorporaties op te lossen, meldt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan van Volkshuisvesting. Ze heeft enkele coalitieplannen doorgerekend om de bijna 20 miljard euro op te brengen die corporaties nog nodig hebben voor woningbouw en verduurzaming. Daaruit blijkt dat de maatregelen het tekort alleen "in theorie" oplossen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland was niet voorbereid op een "brede crisis" zoals de coronacrisis, zegt toenmalig Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid Pieter-Jaap Aalbersberg. Volgens hem lagen er allerlei handboeken voor kleinere crises in afgebakende sectoren, maar was de voorbereiding op een crisis die het hele land raakt niet op orde.
2 uur geledenASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen heeft vrijdag celstraffen van 47 maanden opgelegd aan de drie mannen uit Heerhugowaard die in januari vorig jaar de gouden helm van Coțofenești en drie gouden armbanden roofden uit het Drents Museum in Assen.
3 uur geledenHILVERSUM (ANP) - De NPO ziet op dit moment geen mogelijkheden om de ledenomroepen en aspirant-omroep Ongehoord Nederland (ON!) nader tot elkaar te brengen. Dat schrijft de NPO vrijdag in een reactie op het advies dat een onafhankelijke commissie een maand geleden uitbracht over de werkwijze van de NPO. Daarin staat dat bij ON! "substantiële tekortkomingen" zijn vastgesteld "in de naleving van journalistieke normen".
4 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - Als het grote asielzoekerscentrum voor achthonderd mensen in Harderwijk over drie maanden niet gesloten is, zal opvangorgaan COA daar vanaf dat moment flink voor moeten gaan betalen. De gemeente legt dan een dwangsom van 91.000 euro per dag op en het maximumbedrag kan in negentig dagen oplopen tot 8.190.000 euro.
6 uur geledenGIETEN (ANP) - In de nacht van donderdag op vrijdag hebben 43 mensen overnacht in de noodopvang in het Drentse Gieten, meldt het Rode Kruis. Gemeente Aa en Hunze, waar Gieten toe behoort, maakte donderdag bekend dat het tot en met komende maandag voor een tweede keer asielzoekers voor de nacht opvangt, voor wie geen plaats is in het aanmeldcentrum Ter Apel.
7 uur geleden