'Rico de Chileen trok samen met Taghi op in afwerken dodenlijst'
AMSTERDAM (ANP) - Richard R., alias Rico de Chileen, heeft met Ridouan Taghi opgetrokken in het afwerken van een lijst van tegenstanders die moesten worden uitgeschakeld, zo heeft het Openbaar Ministerie maandag betoogd in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp.
Volgens justitie hadden de 47-jarige R. en Taghi, hoofdverdachte in het grote liquidatieproces Marengo, "gezamenlijke belangen die ze wilden verdedigen".
Het OM heeft in de rechtbank geschetst dat de mannen elkaar "over en weer ondersteuning aanboden". Details over moordaanslagen "werden door coördinatoren teruggekoppeld en R. en Taghi overlegden daarna samen over wat goed en fout was gegaan". Hun innige relatie zou naar voren komen in berichten waarin ze 'HermanoSir' schreven, een samenvoeging van hun bijnamen Hermano en Sir. "De Brangelina van de onderwereld", aldus de officier van justitie.
Martin Kok
Volgens justitie hebben R. en Taghi bijvoorbeeld de moord op misdaadblogger Martin Kok besproken. Die liquidatie is volgens het OM uiteindelijk uitgevoerd door leden van de organisatie van Taghi.
In het huidige proces tegen R. zijn geen concrete moorden aan hem gekoppeld, maar het OM vindt wel dat de communicatie erop wijst dat de Chileense Amsterdammer een moordorganisatie aanstuurde, die zich ook bezighield met cocaïnehandel en witwassen. Er wordt nog gewerkt aan een tweede strafzaak tegen R. die specifiek toeziet op verdenkingen van moorden.
R. waarschuwde eerder voor tunnelvisie. De conclusies van het OM zijn volgens hem vooral gebaseerd op hypotheses en verkeerde interpretaties. Later op maandag volgt de strafeis tegen de man.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De energiemaatregelen van het kabinet doen nauwelijks iets aan het verminderen van de afhankelijkheid van olie en gas, vindt Milieudefensie. "Als dit het is, dan blijft het kabinet water naar de zee dragen", zegt directeur Donald Pols. Volgens Natuur & Milieu biedt het pakket voor de langere termijn "nog weinig houvast voor echte verduurzaming en afbouw van fossiele brandstoffen".
1 uur geledenBLERICK (ANP) - Een meisje is maandagochtend omgekomen door een steekincident in een woning aan de Elzenstraat in het Limburgse Blerick, meldt de politie. Een man en vrouw, de bewoners van het pand, zijn opgepakt.
4 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) oppert een verbod op de filters van sigaretten. Volgens het instituut komen er dan minder zogeheten microplastics in het milieu, terwijl het geen verschil zou maken voor de gezondheid van rokers.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Privacystichting Consumers United in Court (CUIC) is maandag een collectieve procedure gestart tegen Odido. Dit vanwege een recent lek waarbij data van ruim zes miljoen Nederlanders zijn buitgemaakt. Het consumentencollectief noemt Odido op meerdere punten nalatig en wil onder meer genoegdoening voor iedereen van wie gegevens nu op straat liggen.
7 uur geledenALKMAAR (ANP) - De spelers van AZ zijn zondagavond laat uitbundig bejubeld door een grote menigte supporters. Iets voor middernacht verscheen de AZ-selectie, die eerder op de dag de bekerfinale met 5-1 van NEC won, op het bordes van het AFAS Stadion in Alkmaar. De uitzinnige fans, uitgedost met vlaggen en sjaaltjes van AZ, dansten, zongen en juichten onder dat balkon, omringd door de rook van enorme hoeveelheden afgestoken vuurwerk en brandende fakkels, zo was te zien op een livestream van NH Nieuws.
13 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een container die zondagavond verkeerd is neergezet op een schip op de Maasvlakte bij Rotterdam, lekt een giftige, bijtende stof. Het schip zelf heeft ook schade opgelopen, vertelt een woordvoerster van de veiligheidsregio. "Er is een gat ontstaan in het dek, boven de machinekamer. De stof lekt daar naar binnen", schetst ze de situatie.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In het Rotterdamse havengebied is een container waarin mogelijk gevaarlijke stoffen zitten uit een kraan gevallen en op een schip terechtgekomen. Hulpdiensten zijn ter plaatse op de Maasvlakte, laat de veiligheidsregio weten. Die heeft een crisisteam bijeengeroepen.
17 uur geleden