Reuters: tankers met Russische olie op weg naar India en China
NEW DELHI (ANP/RTR) - Minimaal vier olietankers zijn maandag onderweg van China naar Rusland. Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Een vijfde tanker zou daarnaast onderweg zijn naar India. Beide landen blijven Russische olie kopen, ondanks sancties die westerse landen tegen Rusland hebben ingevoerd. Die hebben bovendien geleid tot een tekort aan schepen om Russische olie te vervoeren.
Het schip dat op weg is naar India, een ‘Very Large Crude Carrier’ (VLCC) zou tot 2 miljoen vaten olie kunnen vervoeren. De andere schepen kunnen aan boord een lading variërend tussen de 600.000 en 1 miljoen vaten meenemen. Momenteel verscheept Rusland met name veel olie middels Chinese VLCC’s. Kleinere olietankers zijn namelijk schaars omdat deze veelal in handen zijn van westerse rederijen.
De G7, een bondgenootschap van Canada, Duitsland, Frankrijk, Italië, Japan, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten, stelden in december een prijsplafond in voor olie uit Rusland. Dat houdt in dat alleen olie die wordt verkocht tegen een prijs van 60 dollar (omgerekend zo’n 55 euro) per vat of minder kan worden geïmporteerd. Als Russische olie voor een hogere prijs wordt verhandeld, mogen westerse bedrijven zoals rederijen en verzekeraars niet meewerken aan het vervoer daarvan.
De prijs van Russische olie afkomstig uit de Oeral ligt ver onder het prijsplafond. China, dat evenals India de aanval op Oekraïne nooit heeft veroordeeld, ziet daarom mogelijkheden. Zo zei een directeur van een Chinees bedrijf, betrokken bij de verzendingen, dat het "kopen en verhandelen van de Oeral-olie in wezen legitiem" is. Hij schat in dat er dit jaar nog zo’n 34 schepen gebruikt kunnen worden voor het verschepen van Russische olie naar China, genoeg voor 15 miljoen ton olie. Dat is ongeveer 10 procent van de totale Oeral-olie-export.
De Indiase minister van Olie gaf donderdag nog aan dat India olie zou kopen waar het de brandstof voor de goedkoopste prijs kon krijgen. Volgens bronnen die spraken met Reuters zouden Indiase raffinaderijen een korting van 15 tot 20 dollar per vat krijgen.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Het Italiaanse modehuis Armani kan mogelijk een minderheidsbelang van 15 procent dat te koop wordt gezet gaan verdelen onder drie beoogde kopers. Dat meldt de krant La Repubblica. Die verkoop maakt deel uit van de wensen van de vorig jaar overleden oprichter Giorgio Armani.
2 uur geledenRIYAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De wereld heeft door de oorlog in het Midden-Oosten in de afgelopen twee maanden de levering van ongeveer 1 miljard vaten olie misgelopen. Het zal tijd kosten voor de oliemarkt om te stabiliseren zodra de leveringen weer op gang komen. Dat zei topman Amin Nasser van het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco na bekendmaking van kwartaalcijfers.
3 uur geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Qatar is door de Straat van Hormuz gevaren. Volgens persbureau Bloomberg is dat de eerste lng-tanker uit Qatar die door de belangrijke waterweg is gegaan sinds het uitbreken van de oorlog in het Midden-Oosten.
4 uur geledenRIYAD (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco heeft in het eerste kwartaal meer winst geboekt dankzij de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Wel verstoort de Iranoorlog de export van Saudi Aramco, omdat de Straat van Hormuz vrijwel volledig is afgesloten voor olietankers. Saudi Aramco transporteert daarom olie via een pijpleiding naar de Rode Zee om vanuit daar te kunnen exporteren.
5 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
23 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
23 uur geleden