Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Reuters: tankers met Russische olie op weg naar India en China

Reuters: tankers met Russische olie op weg naar India en China

NEW DELHI (ANP/RTR) - Minimaal vier olietankers zijn maandag onderweg van China naar Rusland. Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Een vijfde tanker zou daarnaast onderweg zijn naar India. Beide landen blijven Russische olie kopen, ondanks sancties die westerse landen tegen Rusland hebben ingevoerd. Die hebben bovendien geleid tot een tekort aan schepen om Russische olie te vervoeren.

Het schip dat op weg is naar India, een ‘Very Large Crude Carrier’ (VLCC) zou tot 2 miljoen vaten olie kunnen vervoeren. De andere schepen kunnen aan boord een lading variërend tussen de 600.000 en 1 miljoen vaten meenemen. Momenteel verscheept Rusland met name veel olie middels Chinese VLCC’s. Kleinere olietankers zijn namelijk schaars omdat deze veelal in handen zijn van westerse rederijen.

De G7, een bondgenootschap van Canada, Duitsland, Frankrijk, Italië, Japan, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten, stelden in december een prijsplafond in voor olie uit Rusland. Dat houdt in dat alleen olie die wordt verkocht tegen een prijs van 60 dollar (omgerekend zo’n 55 euro) per vat of minder kan worden geïmporteerd. Als Russische olie voor een hogere prijs wordt verhandeld, mogen westerse bedrijven zoals rederijen en verzekeraars niet meewerken aan het vervoer daarvan.

De prijs van Russische olie afkomstig uit de Oeral ligt ver onder het prijsplafond. China, dat evenals India de aanval op Oekraïne nooit heeft veroordeeld, ziet daarom mogelijkheden. Zo zei een directeur van een Chinees bedrijf, betrokken bij de verzendingen, dat het "kopen en verhandelen van de Oeral-olie in wezen legitiem" is. Hij schat in dat er dit jaar nog zo’n 34 schepen gebruikt kunnen worden voor het verschepen van Russische olie naar China, genoeg voor 15 miljoen ton olie. Dat is ongeveer 10 procent van de totale Oeral-olie-export.

De Indiase minister van Olie gaf donderdag nog aan dat India olie zou kopen waar het de brandstof voor de goedkoopste prijs kon krijgen. Volgens bronnen die spraken met Reuters zouden Indiase raffinaderijen een korting van 15 tot 20 dollar per vat krijgen.

Meer uit Financieel

Bloomberg: AI-bedrijf Anthropic haalt ruim 30 miljard dollar op

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic rondt naar verwachting komende week een nieuwe financieringsronde af waarbij ruim 30 miljard dollar wordt opgehaald voor investeringen in verdere groei. Dat melden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Met die nieuwe financieringsronde zou een waarde aan Anthropic toegekend worden van meer dan 900 miljard dollar, aldus Bloomberg.

10 minuten geleden
Nog meer olieboorplatforms actief in VS door hoge olieprijzen

HOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.

1 uur geleden
Winstreeks op Wall Street door hoop op akkoord VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.

11 uur geleden
Leids Pharming mag tweede medicijn ook in EU op de markt brengen

LEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.

11 uur geleden
EU en Mexico tekenen vernieuwde handelsdeal in Mexico-Stad

MEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.

12 uur geleden
Vakbonden dreigen met acties bij beveiliging op Schiphol

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.

13 uur geleden
Kevin Warsh ingezworen als nieuwe baas van Federal Reserve

WASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.

14 uur geleden