Reuters: sojahandelaren willen uit ontbossingsakkoord stappen
SÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.
Met de maatregel van de Braziliaanse staat Mato Grosso, de belangrijkste landbouwstaat van het land, krijgen bedrijven die akkoord zijn gegaan met het zogenoemde sojamoratorium vanaf volgende maand geen belastingvoordelen meer. "De meeste bedrijven zullen ervoor kiezen om de belastingvoordelen niet te verliezen en zullen zich terugtrekken uit de overeenkomst", zegt een bron. Die stelt dat dit feitelijk een einde zou maken aan het akkoord.
De overeenkomst heeft miljoenen hectaren tropisch bos gered. Uit een voorlopig rapport van de staat blijkt dat handelaren tussen 2019 en 2024 profiteerden van zo'n 4,7 miljard Braziliaanse real aan belastingvoordelen, ongeveer 716 miljoen euro.
Terugtrekken
Het is onduidelijk welke bedrijven zich willen terugtrekken. Volgens het hoofd van de Rekenkamer van Mato Grosso hadden de Amerikaanse handelaren ADM en Bunge met beide ongeveer 1,5 miljard real het meeste baat bij de belastingvoordelen. De bedrijven reageerden niet op vragen van Reuters.
Ook het Amerikaanse voedings- en grondstoffenbedrijf Cargill, het Chinese staatsbedrijf Cofco en het Braziliaanse Amaggi hebben de overeenkomst ondertekend en profiteerden van de belastingvoordelen. Cofco en Amaggi reageerden evenmin. Cargill verwees naar een brancheorganisatie voor sojabedrijven, maar ook die reageerde niet.
Ondertekenaars van het sojamoratorium mogen geen soja kopen van boeren die planten op land dat na juli 2008 is ontbost. Het wordt beschouwd als een van de belangrijkste maatregelen die de ontbossing van de Amazone in Brazilië de afgelopen twintig jaar heeft vertraagd.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese gasprijs op de toonaangevende gasbeurs in Amsterdam schoot maandagmiddag bijna 50 procent omhoog. Dat komt door het nieuws dat Qatar stopt met de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) vanwege de aanvallen door Iran op Qatarese energiefaciliteiten. Qatar is een belangrijke leverancier van lng aan Europa.
12 minuten geledenBUNNIK (ANP) - De stijging van de olieprijzen na de aanval op Iran leidt vooralsnog niet tot grote drukte bij de Nederlandse tankstations. Dat zegt Erik de Vries, directeur van branchevereniging NOVE. Hij verwacht dat de brandstofprijzen aan de pomp omhoog zullen gaan, maar denkt dat het voorlopig om een verhoging van enkele centen per liter gaat.
29 minuten geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar stopt voorlopig met de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) vanwege de aanvallen op energiefaciliteiten door Iran. Qatar is een belangrijke leverancier van lng aan Europa.
55 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam heeft twee onderzoekers aangesteld om het onderzoek naar Nexperia te starten. Dit is de nieuwste stap in het juridische geschil tussen het Europese management van de Nijmeegse chipmaker en zijn Chinese eigenaar Wingtech.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De economie van de eurozone zal van alle grote economieën ter wereld het hardst worden getroffen door een langdurig conflict tussen de Verenigde Staten en Iran, meldt ING in een rapport. Dat komt volgens de economen van de bank doordat de eurolanden vrijwel al hun olie en een groot deel van het benodigde gas importeren.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Veel schepen liggen voor anker in de Perzische Golf. Dat komt door de blijvende onveiligheid in het gebied en de blokkade van aangrenzende wateren door het conflict rond Iran. "Op het moment dat er voldoende aanvallen op schepen worden uitgevoerd, betekent dat feitelijk dat een veilig vertrek van schepen uit de Perzische Golf vrijwel onmogelijk wordt gemaakt", meldt de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR).
3 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Amazon kampt met een storing bij zijn clouddiensten in de Verenigde Arabische Emiraten door problemen met de stroomvoorziening. Amazon heeft ook gemeld dat een datacenter is geraakt door een onbekend object waardoor brand ontstond. Daarop werd de stroomtoevoer stilgelegd door de brandweer.
3 uur geleden