Reuters: export naar China van nog oudere modellen ASML beperkt
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een manier gevonden om de export van chipmachines van ASML naar China nog verder in te perken. Dat meldt persbureau Reuters op basis van een ingewijde. De Amerikaanse regering wil de verkoop van apparatuur aan zes Chinese fabrieken verbieden als die een klein percentage onderdelen uit de VS bevatten, waardoor de verkoop van ook oudere modellen van ASML aan die klanten wordt geblokkeerd.
De Nederlandse regering publiceert later op vrijdag de exportbeperkingen voor ASML die na overleg met de VS en Japan werden afgesproken. Volgens die nieuwe regels moet het Veldhovense technologiebedrijf exportvergunningen aanvragen voor de topmodellen uit zijn op één na geavanceerdste productlijn, die bestaat uit zogeheten DUV-machines. Maar volgens Reuters kunnen door de Amerikaanse plannen ook de iets minder moderne machines voor de productie van chips geraakt worden.
ASML en de Nederlandse regering wilden tegenover Reuters niet inhoudelijk reageren. Ook het Amerikaanse ministerie van Handel onthield zich van commentaar.
De Verenigde Staten knijpen de toevoer van ver ontwikkelde chiptechnologie naar China steeds verder af. Het land vreest dat het Chinese regime die kennis ook voor militaire doeleinden zal gebruiken.
Meer uit Financieel
BUNNIK (ANP) - Autodealers zijn het nieuwe jaar slecht begonnen, met een flinke daling van de nieuwverkopen in januari. Volgens de brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging rolden vorige maand maar 28.347 nieuwe auto's de Nederlandse showrooms uit, ruim 13 procent minder dan in januari vorig jaar. Het aantal volledig elektrische auto's kelderde zelfs met 35,4 procent.
3 uur geledenJAKARTA (ANP/BLOOMBERG) - Indonesië staat de in opspraak geraakte chatbot Grok weer toe nadat het bedrijf van eigenaar Elon Musk heeft gezegd maatregelen te nemen om misbruik van de dienst tegen te gaan. Eerder werd de chatbot, die AI-naaktbeelden van vrouwen en kinderen genereert, verboden in Indonesië.
4 uur geledenDETROIT (ANP) - De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft gesprekken gevoerd met zijn Chinese concurrent Xiaomi over het oprichten van een joint venture voor de productie van elektrische auto's in de Verenigde Staten. Dat meldt de Financial Times op basis van bronnen die bekend zijn met de zaak.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM hervat maandag en dinsdag het vliegverkeer naar de Israëlische hoofdstad Tel Aviv, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend. Daarnaast worden vanaf zondag tot en met vrijdag de vluchten naar Dubai hervat, met een aangepast vliegschema.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - India gaat olie uit Venezuela kopen, in plaats van uit Iran. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag. "We hebben die deal al gesloten, het concept van de deal," zei Trump tegen verslaggevers aan boord van de Air Force One onderweg naar Florida vanuit Washington.
7 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Frankrijk verlaagt de toegestane drempel voor cereulide in babyvoeding. De stap volgt op terugroepacties in meer dan zestig landen, waaronder Nederland, van babyvoeding om de mogelijke aanwezigheid van deze giftige stof, die braken en diarree kan veroorzaken.
1 dag geledenLONDEN (ANP/RTR) - OnlyFans is in gesprek met een investeringsmaatschappij over de verkoop van een meerderheidsbelang. Dit melden ingewijden aan verschillende media, waaronder The Wall Street Journal (WSJ) en persbureau Reuters. Daarbij wordt het Britse videoplatform, dat vooral bekendstaat om pornografische inhoud, gewaardeerd op zo'n 5,5 miljard dollar (ongeveer 4,6 miljard euro), inclusief schulden.
1 dag geleden