Reuters: export naar China van nog oudere modellen ASML beperkt
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een manier gevonden om de export van chipmachines van ASML naar China nog verder in te perken. Dat meldt persbureau Reuters op basis van een ingewijde. De Amerikaanse regering wil de verkoop van apparatuur aan zes Chinese fabrieken verbieden als die een klein percentage onderdelen uit de VS bevatten, waardoor de verkoop van ook oudere modellen van ASML aan die klanten wordt geblokkeerd.
De Nederlandse regering publiceert later op vrijdag de exportbeperkingen voor ASML die na overleg met de VS en Japan werden afgesproken. Volgens die nieuwe regels moet het Veldhovense technologiebedrijf exportvergunningen aanvragen voor de topmodellen uit zijn op één na geavanceerdste productlijn, die bestaat uit zogeheten DUV-machines. Maar volgens Reuters kunnen door de Amerikaanse plannen ook de iets minder moderne machines voor de productie van chips geraakt worden.
ASML en de Nederlandse regering wilden tegenover Reuters niet inhoudelijk reageren. Ook het Amerikaanse ministerie van Handel onthield zich van commentaar.
De Verenigde Staten knijpen de toevoer van ver ontwikkelde chiptechnologie naar China steeds verder af. Het land vreest dat het Chinese regime die kennis ook voor militaire doeleinden zal gebruiken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.
7 uur geledenZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
10 uur geleden