Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Reuters: EU-landen in gesprek over hard oplopende energieprijzen

Reuters: EU-landen in gesprek over hard oplopende energieprijzen

LUXEMBURG (ANP) - De leiders van de lidstaten van de Europese Unie zullen tijdens hun top volgende maand onder andere de sterk oplopende energieprijzen bespreken. Dat gebeurt op het moment dat regeringen er alles aan doen om huishoudens te beschermen tegen de sterk gestegen prijzen van gas en stroom.

De Europese referentieprijzen voor gas zijn dit jaar met meer dan 300 procent gestegen. De prijsstijging is een gevolg van mindere voorraden, stroomstoringen en een grote vraag naar gas doordat markten herstellen van de coronapandemie. Dat zorgde ook voor een stijging van de groothandelsprijzen voor elektriciteit.

De leiders van de 27 EU-lidstaten komen op 21 en 22 oktober bijeen, waarbij de prijsstijgingen besproken zullen worden, staat in een ontwerpagenda voor de top die in handen is van persbureau Reuters.

Energiebeleid

EU-lidstaten zijn afzonderlijk verantwoordelijk voor hun nationale energiebeleid. Sommige regeringen hebben al ingegrepen. Frankrijk betaalt aan armere huishoudens een eenmalige vergoeding. Griekenland is bezig subsidies te regelen om huishoudens te helpen de hogere rekeningen te betalen.

Sommige landen roepen op tot een meer gecoördineerde reactie van de EU. Zo wil Spanje hervormingen van de elektriciteitsmarkt van het landenblok en waarschuwt het land dat hoge energierekeningen de publieke steun voor het beleid ter bestrijding van de klimaatverandering kunnen schaden. Luxemburg riep de Europese Commissie dinsdag op de interne energiemarkt van de EU te beschermen en te behoeden voor mogelijke manipulatie door bedrijven.

Marktmanipulatie

Een aantal Europarlementariërs heeft Brussel eerder deze maand gevraagd een onderzoek in te stellen naar de rol van Gazprom bij de stijging van de Europese gasprijzen. Het vermoeden bestaat de de Russische leverancier de markt manipuleert.

Brussel werkt op zijn beurt aan maatregelen die landen kunnen gebruiken om op prijsstijgingen te reageren, bijvoorbeeld door de btw op energie aan te passen. Ook meent Brussel dat de prijspiek landen ertoe moet aanzetten meer vaart te maken met het realiseren van betaalbare hernieuwbare energie.

Meer uit Financieel

Hoogste rechtbank Spanje geeft Triodos gelijk in certificatenzaak

MADRID (ANP) - Triodos heeft van de hoogste rechtbank in Spanje gelijk gekregen in drie rechtszaken die beleggers hadden aangespannen vanwege de affaire rond de certificaten van de bank. Die alternatieve aandelen van de bank werden fors minder waard nadat Triodos de handel erin maandenlang had stilgelegd omdat de coronapandemie in 2020 voor problemen zorgde. De Spaanse certificaathouders wilden compensatie voor hun verliezen, maar het hooggerechtshof van Spanje oordeelde dat de bank niet aansprakelijk was voor hun financiële schade.

14 minuten geleden
Bezos steekt geld in Amsterdams AI-bedrijf Toloka

AMSTERDAM (ANP) - Amazon-oprichter Jeff Bezos steekt geld in het in Amsterdam gevestigde techbedrijf Toloka, dat zich specialiseert in kunstmatige intelligentie (AI). Met het geld van Bezos' investeringsvehikel wil de onderneming sneller uitbreiden, meldt moederbedrijf Nebius.

1 uur geleden
Ahold bereikt hoogste koers in 23 jaar op aarzelend Damrak

AMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn en webwinkel bol, behoorde woensdag tot de grote winnaars op de Amsterdamse beurs na de publicatie van sterke kwartaalcijfers. Het bedrijf zag de totale verkopen met ruim 7 procent stijgen tot 23,3 miljard euro. Volgens topman Frans Muller heeft het concern slechts beperkt last van de handelsoorlog van president Donald Trump omdat het overgrote deel van de producten in de VS lokaal wordt ingekocht.

1 uur geleden
Wall Street hoger richting rentebesluit Fed, Disney bij winnaars

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht hoger geopend in aanloop naar het rentebesluit van de Federal Reserve later tijdens de handelsdag. De Amerikaanse centrale bank zal dan naar verwachting de rente opnieuw onveranderd laten, ondanks herhaalde oproepen van president Donald Trump om de rente juist te verlagen.

3 uur geleden
Imec en TNO openen nieuw lab voor fotonica in Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - Het Belgische Imec en het Nederlandse TNO hebben officieel het Holst Centre Photonics Lab geopend. Met het nieuwe lab, dat is gevestigd op de High Tech Campus in Eindhoven, willen de onderzoeksorganisaties innovaties op het gebied van geïntegreerde fotonica versnellen en de samenwerking tussen industrie en wetenschap stimuleren.

3 uur geleden
Disney kondigt nieuw pretpark aan in Abu Dhabi

ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Walt Disney wil in Abu Dhabi zijn eerste pretpark in het Midden-Oosten openen, heeft het Amerikaanse entertainmentconcern woensdag bekendgemaakt. Het wordt de eerste volledig nieuwe locatie van het bedrijf sinds de opening van het Shanghai Disney Resort in 2016.

4 uur geleden
Uber verdient meer aan taxiritjes en maaltijdbezorgingen

SAN FRANCISCO (ANP) - Uber heeft in het eerste kwartaal van dit jaar meer verdiend aan zijn taxiritten en maaltijdbezorgingen. Ook de omzet ging omhoog, waardoor het verlies van een jaar eerder werd omgezet in winst.

4 uur geleden