Reuters: Duitsland wil regels aanscherpen voor handel met China
BERLIJN (ANP) - Het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken wil strenge regels instellen voor bedrijven die intensief zakendoen met China. Dat staat in een vertrouwelijk document dat persbureau Reuters heeft ingezien. Met de voorgestelde maatregelen wil bondskanselier Olaf Scholz de afhankelijkheid van China verder afbouwen.
Het conceptdocument, waarin de autosector en chemische industrie worden uitgelicht, beschrijft plannen om het voor Duitse bedrijven aantrekkelijk te maken minder afhankelijk van export te worden. Voordat het document wordt goedgekeurd, moet het nog langs een aantal ministeries. Een definitief besluit over de China-strategie van Duitsland wordt begin volgend jaar verwacht.
China werd in 2016 de grootste handelspartner van Duitsland, onder meer door de grote vraag naar Duitse auto’s en machines. De relatie met China werd onderzocht nadat Rusland begin dit jaar Oekraïne binnenviel. Daarmee kwam de relatie tussen Rusland en Duitsland, dat in grote mate afhankelijk was van Russisch gas, abrupt tot stilstand. "We mogen deze fout niet nog een keer maken. Dit is de verantwoordelijkheid van politici en bedrijven", beschrijft het document.
De Duitse regering hield eerder al de verkoop van bedrijven aan Chinese investeerders tegen. Zo kon chipfabrikant Elmos uit Dortmund niet in handen komen van concurrent Silex, een Zweedse dochteronderneming van de Chinese Sai Group. De Duitse regering stond daarentegen wel toe dat het Chinese staatsbedrijf Cosco een belang van bijna 25 procent kreeg in een containerterminal in de Hamburgse haven. Dat besluit kon op kritiek rekenen van meerdere ministers.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Verfconcern AkzoNobel was woensdag de grote winnaar op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel 19,5 procent hoger nadat bekend was geworden dat AkzoNobel begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams had afgewezen.
49 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) grijpt in bij energieleverancier Kikker Energie. Uit onderzoek van de toezichthouder komt naar voren dat het bedrijf zich niet houdt aan de vergunningsvoorwaarden. Kikker krijgt de tijd om verbeteringen door te voeren. Als het bedrijf dat niet doet, kan de ACM in het uiterste geval de vergunning intrekken.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn overwegend hoger aan de nieuwe handelsdag begonnen. Optimisme over investeringen in AI zorgde opnieuw voor winsten bij fabrikanten van halfgeleiders, waarbij vooral gekeken wordt naar de grote behoefte aan geheugenchips. Beleggers bleven ook hoopvol over vorderingen in vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran.
2 uur geledenSHANGHAI (ANP/BLOOMBERG) - Het moederbedrijf van de Chinese webwinkel Temu heeft in het eerste kwartaal meer omzet geboekt. Wel viel de groei tegen vergeleken met de verwachtingen van analisten. Het bedrijf, PDD Holdings, heeft nog altijd last van hevige concurrentie in China.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Banken in de eurozone moeten meer investeren in cyberveiligheid als ze grip willen krijgen op nieuwe AI-modellen die zwakke plekken in software kunnen vinden. Dat heeft vicepresident Luis de Guindos van de Europese Centrale Bank (ECB) woensdag gezegd.
6 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - Toeleveringsketens in de chemie zullen maanden nodig hebben om te herstellen van de oorlog in het Midden-Oosten, ook als de Straat van Hormuz weer opengaat. Dat zegt een Duitse chemiemanager werkzaam bij het staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten tegen de Duitse krant Handelsblatt. "Het herstel van toeleveringsketens gebeurt niet van de ene op de andere dag, maar zal maanden duren", verwacht Rainer Seele.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Verfproducent AkzoNobel, bekend van merken als Flexa, Sikkens en Dulux, heeft begin deze maand een overnamebod van het Japanse Nippon Paint en het Amerikaanse Sherwin-Williams afgewezen. AkzoNobel is bezig met een fusie met de Amerikaanse branchegenoot Axalta Coating Systems en gaat daarmee door.
8 uur geleden