
Reuters: Duitsland wil regels aanscherpen voor handel met China
BERLIJN (ANP) - Het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken wil strenge regels instellen voor bedrijven die intensief zakendoen met China. Dat staat in een vertrouwelijk document dat persbureau Reuters heeft ingezien. Met de voorgestelde maatregelen wil bondskanselier Olaf Scholz de afhankelijkheid van China verder afbouwen.
Het conceptdocument, waarin de autosector en chemische industrie worden uitgelicht, beschrijft plannen om het voor Duitse bedrijven aantrekkelijk te maken minder afhankelijk van export te worden. Voordat het document wordt goedgekeurd, moet het nog langs een aantal ministeries. Een definitief besluit over de China-strategie van Duitsland wordt begin volgend jaar verwacht.
China werd in 2016 de grootste handelspartner van Duitsland, onder meer door de grote vraag naar Duitse auto’s en machines. De relatie met China werd onderzocht nadat Rusland begin dit jaar Oekraïne binnenviel. Daarmee kwam de relatie tussen Rusland en Duitsland, dat in grote mate afhankelijk was van Russisch gas, abrupt tot stilstand. "We mogen deze fout niet nog een keer maken. Dit is de verantwoordelijkheid van politici en bedrijven", beschrijft het document.
De Duitse regering hield eerder al de verkoop van bedrijven aan Chinese investeerders tegen. Zo kon chipfabrikant Elmos uit Dortmund niet in handen komen van concurrent Silex, een Zweedse dochteronderneming van de Chinese Sai Group. De Duitse regering stond daarentegen wel toe dat het Chinese staatsbedrijf Cosco een belang van bijna 25 procent kreeg in een containerterminal in de Hamburgse haven. Dat besluit kon op kritiek rekenen van meerdere ministers.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs voor benzine is zaterdag meer dan 1 cent per liter gestegen door de spanningen in het Midden-Oosten. Bij pompen van TotalEnergies en Texaco zijn er zelfs 2 cent per liter bijgekomen, volgt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers dat hierover dagelijks cijfers bijhoudt. Ook diesel is duurder dan een dag eerder.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vorig jaar veel verdiend aan inkomsten uit crypto's en zijn golfresorts. Ook uit de verkoop van bijvoorbeeld Trump Sneakers en parfums kwam geld binnen, volgt uit een vrijgekomen document. Het rapport geeft een kijkje in de enorme zakelijke belangen van de miljardair in het Witte Huis.
9 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Boeing heeft zaterdag voor het eerst sinds president Donald Trump begin april een golf aan importheffingen instelde weer een vliegtuig geleverd aan een Chinese luchtvaartmaatschappij. Dit lijkt een teken van toenadering tussen beide landen, nu Washington en Beijing de spanningen proberen te verminderen.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond CNV gaat in op de uitnodiging van NS voor hervatting van het cao-overleg. Daarbij belooft de bond tot in ieder geval woensdag geen nieuwe stakingen aan te kondigen. Het is onduidelijk of de andere bonden voor die tijd al wel met nieuwe acties willen komen.
11 uur geledenFREMONT (ANP/BLOOMBERG) - De hersenimplantaatstart-up Neuralink van Elon Musk heeft een hersenimplantaat gebruikt om een aap iets te laten zien dat er fysiek niet was. Dit is volgens het Amerikaanse bedrijf een belangrijke stap richting het doel om blinde mensen te helpen zien.
11 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met flinke verliezen gesloten. De aanvallen die Israël en Iran sinds donderdag- op vrijdagnacht op elkaar hebben uitgevoerd, wakkerden de zorgen van beleggers aan over een escalatie van het conflict in het Midden-Oosten.
19 uur geledenTOKIO (ANP) - Japan en de Verenigde Staten willen de gesprekken over een handelsovereenkomst tussen de twee landen versnellen. De Japanse premier Shigeru Ishiba zei vrijdag dat hij en de Amerikaanse president Donald Trump het hierover eens zijn geworden.
19 uur geleden