Reuters: data Indiase verzekeraar op straat via Telegram-chatbot
BANGALORE (ANP) - Gestolen data, waaronder klantgegevens van India's grootste zorgverzekeraar, zijn openbaar toegankelijk via chatbots op Telegram. De privégegevens van miljoenen mensen werden te koop aangeboden. Maar het was op Telegram ook mogelijk om kleine hoeveelheden data gratis op te vragen via chatbots, meldt persbureau Reuters.
Via de chatbots kon Reuters documenten downloaden met namen, telefoonnummers, adressen, belastinggegevens, kopieën van ID-kaarten, testresultaten en medische diagnoses van klanten van het Indiase Star Health. Sommige van de 1500 documenten die Reuters gedownload heeft tijdens het testen van de chatbots waren erg recent, uit juli van dit jaar.
Vorige maand werd bekend dat Telegram-oprichter Pavel Doerov wordt vervolgd in Frankrijk. Dat heeft geleid tot meer aandacht voor de contentmoderatie en functies op Telegram die gebruikt kunnen worden voor criminele doeleinden.
Onbekend persoon
Een onderzoeker kwam de chatbot op het spoor en lichtte Reuters in. Hij deed zich voor als een potentiële koper op een onlineforum voor hackers waar een gebruiker beweerde de chatbots te hebben gemaakt en in het bezit te zijn van de Star Health-data. Reuters kon niet vaststellen of de beweringen van de gebruiker klopten en ook niet hoe die aan de klantgegevens kon komen.
Volgens Telegram zijn de chatbots inmiddels offline gehaald, maar sindsdien zijn er alweer nieuwe opgedoken die de data aanbieden, meldt Reuters. Star Health zegt melding te hebben gemaakt bij de autoriteiten, nadat de verzekeraar van een onbekend persoon te horen had gekregen dat die toegang zou hebben tot een deel van de klantgegevens.
Anonieme accounts
Op Telegram kunnen individuen en organisaties grote hoeveelheden data opslaan en delen via anonieme accounts. Ook kunnen ze zelf chatbots maken die automatisch content en functies aanbieden op basis van verzoeken van gebruikers.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olielanden van oliekartel OPEC+ gaan de oliekraan volgende maand extra opendraaien, nu de olieprijzen flink dreigen op te lopen door de aanvallen op Iran. Dat hebben de landen zondag besloten. Toch voorkomt deze stap waarschijnlijk niet dat de olie komende dagen duurder wordt. Automobilisten moeten aan de pomp rekening houden met een prijsstijging van benzine van meerdere centen, denkt econoom Rico Luman van ING.
25 minuten geledenBUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorige maand bijna een vijfde minder nieuwe personenauto's verkocht dan een jaar eerder. Daarmee houdt de dalende lijn in de autoverkopen van januari aan, constateren brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.
1 uur geledenDUBAI (ANP/RTR/AFP) - Het wereldwijde luchtverkeer wordt zondag opnieuw zwaar verstoord omdat grote luchthavens in het Midden-Oosten, waaronder Dubai, door aanhoudende luchtaanvallen gesloten blijven. Vluchtenwebsite FlightAware meldde dat zondagochtend rond 11.00 uur Nederlandse tijd wereldwijd meer dan 6700 vluchten waren vertraagd en 1900 geannuleerd. Zaterdag ging het ook al om vele duizenden vertragingen en annuleringen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) maakt zich zorgen over de tientallen schepen onder Nederlandse vlag en van Nederlandse reders die op dit moment in de Perzische Golf zijn. Volgens KVNR-directeur Annet Koster kunnen de schepen na de aanvallen op Iran en vergeldingsacties van dat land nu niet of heel moeilijk weg uit het gebied.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij de Belastingdienst was het zondag meteen druk, nu mensen weer hun aangifte voor de inkomstenbelasting kunnen doen. De fiscus kreeg de eerste aangifte vannacht al binnen na 2 minuten en 23 seconden. Vorig jaar was dit na 4 minuten en 24 seconden.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackersgroep ShinyHunters heeft voor de vierde dag op rij gestolen klantgegevens van Odido op internet geplaatst. Dit keer lijkt het te gaan om een veel grotere hoeveelheid data, mogelijk zelfs alle nog niet eerder vrijgegeven data. De omvang van het bestand met de naam 'full_odido_shinyhunters' is meer dan 25 keer zo groot als het zaterdag naar buiten gebrachte bestand.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim 9,6 miljoen mensen hebben de afgelopen weken van de Belastingdienst een blauwe envelop ontvangen met de oproep aangifte inkomstenbelasting over 2025 te doen. Vanaf 1 maart moeten 7,1 miljoen particulieren en 2,5 miljoen ondernemers belastingaangifte doen. Dat kan tot 1 mei.
7 uur geleden