Reuters: Chinese centrale bank schiet vastgoedsector te hulp
BEIJING (ANP/RTR) - De centrale bank van China gaat goedkope leningen verstrekken aan financiële bedrijven voor het kopen van obligaties die zijn uitgegeven door noodlijdende projectontwikkelaars. Dat meldt persbureau Reuters op basis van anonieme ingewijden. Het zou gaan om de grootste steun van de Chinese overheid tot nu toe aan de door een schuldencrisis getroffen vastgoedsector van het land.
De centrale bank hoopt dat de leningen het marktsentiment zullen verbeteren ten aanzien van de vastgoedsector, die kampt met een zware schuldenlast, en een aantal particuliere projectontwikkelaars van de ondergang zal redden, aldus de ingewijden. De centrale bank reageerde niet direct op een verzoek van Reuters om commentaar op de geplande maatregelen.
China heeft de afgelopen weken de steun aan de vastgoedsector opgevoerd omdat veel ontwikkelaars niet meer aan hun schuldverplichtingen konden voldoen en zich genoodzaakt zagen de bouw stop te zetten. De vastgoedsector vertegenwoordigt een kwart van de Chinese economie, die al onder druk staat door de aanhoudende strenge coronabeperkingen in het land.
Witte lijst
De grootste commerciële banken van het land hebben deze week al voor minstens 155 miljard euro aan krediet toegezegd aan projectontwikkelaars. Ook stelt de centrale bank een "witte lijst" op van kwalitatief goede en systeemrelevante ontwikkelaars die een bredere steun van Beijing zullen krijgen om hun balansen te verbeteren. Minstens drie particuliere projectontwikkelaars kregen deze maand groen licht om in totaal bijna 7 miljard euro op te halen via de uitgifte van obligaties.
De steunmaatregelen van Beijing aan de vastgoedsector markeren een ommekeer in het beleid van de Chinese overheid. De autoriteiten begonnen in 2020 juist hard op te treden tegen speculanten en projectontwikkelaars, die de ongekende groei in de vastgoedsector jarenlang hadden gefinancierd met gigantische schulden.
Als gevolg van het harde optreden daalden de verkoop en de prijzen van onroerend goed echter fors en kwamen ontwikkelaars in de financiële problemen en werden bouwprojecten stilgelegd. Die bouwstops zorgden weer voor woedende huiseigenaren die stopten met het betalen van hun hypotheken omdat projectontwikkelaars hun huizen niet hadden voltooid.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) behoorde vrijdag tot de dalers op de Amsterdamse beurs na publicatie van de resultaten. Het platenbedrijf achter popsterren als Billie Eilish, Taylor Swift en Harry Styles liet tevens weten de plannen voor een beursgang in de Verenigde Staten op te schorten vanwege "te veel onzekerheid op de markt". Zo zorgt de oorlog in Iran voor veel tumult op de beurzen. Ook het handelsbeleid van de Amerikaanse president Donald Trump zorgt voor onzekerheid.
30 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/RTR) - De grote Deense rederij Maersk schort twee containerdiensten via het Midden-Oosten tijdelijk op vanwege de oorlog in de regio en de onveilige situatie voor de scheepvaart. Volgens Maersk gaat het om een voorzorgsmaatregel om de veiligheid van bemanningen en schepen te garanderen.
51 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Gasunie heeft vorig jaar "fors" geïnvesteerd in de energie-infrastructuur van Nederland. Met investeringen in de gasinfrastructuur en de capaciteit voor vloeibaar gas (LNG) wil het de energiezekerheid en weerbaarheid vergroten. Terwijl investeringen in nieuwe infrastructuur voor waterstof en CO2-transport en -opslag moeten bijdragen aan de energietransitie.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Luchtvaartmaatschappij Eurowings, onderdeel van Lufthansa, stuurt een vliegtuig naar het Midden-Oosten om gestrande Duitse toeristen terug te vliegen. Het gaat om ongeveer 150 toeristen die worden opgehaald in de Saudische hoofdstad Riyad en dan worden overgebracht naar Keulen.
1 uur geledenKEULEN (ANP) - Lufthansa heeft vorig jaar een recordomzet geboekt en een hogere operationele winst behaald. Over 2026 is het Duitse luchtvaartconcern onzekerder geworden door de oorlog in en rond Iran, die voor een sterke stijging van de olieprijzen heeft gezorgd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijs is sinds het uitbreken van de Amerikaans-Israëlische oorlog met Iran met ongeveer 17 procent gestegen. Dat is de grootste prijsstijging in een week sinds 2022, toen de energiemarkten werden opgeschud door de Russische inval in Oekraïne.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/DPA) - De Emiraatse luchtvaartmaatschappij Etihad Airways pakt een deel van zijn vluchten naar Europa vanaf vrijdag weer op. Dat kondigde de maatschappij aan op haar website.
3 uur geleden