Reuters: Brussel opent volgend jaar onderzoek naar Amazon
BRUSSEL (ANP/RTR) - Amazon wacht waarschijnlijk een nieuw onderzoek van de Europese Commissie. Persbureau Reuters meldt op basis van ingewijden dat het Amerikaanse webwinkelconcern naar verwachting volgend jaar te maken krijgt met een EU-onderzoek naar de vraag of het zijn eigen merkproducten bevoordeelt op zijn onlinemarktplaats.
De Europese Commissie, die optreedt als mededingingswaakhond voor het landenblok, zei in maart al dat ze feiten en informatie verzamelde over Amazons behandeling van zijn eigen merkproducten. Volgens de bronnen volgt er ergens in de komende maanden een beslissing of er een formeel onderzoek komt naar de kwestie. Dat zal dan gebeuren onder de nieuwe EU-mededingingschef Teresa Ribera. De Spaanse treedt volgende maand aan als opvolger van de Deense eurocommissaris Margrethe Vestager.
Amazon riskeert een boete van maximaal 10 procent van zijn wereldwijde jaaromzet als blijkt dat het de Europese Wet op de Digitale Markten (DMA) heeft overtreden. In het geval van Amazon, dat vorig jaar goed was voor een omzet van bijna 575 miljard dollar, kan het dus om een groot bedrag gaan.
Poortwachters
In die regels, die vorig jaar ingingen, staat dat bedrijven die als poortwachters te boek staan concurrenten verplicht de ruimte moeten geven op hun platformen, besturingssystemen of digitale marktplaatsen. Dan gaat het bijvoorbeeld om appwinkels of advertentiediensten waar bedrijven niet meer omheen kunnen om zelf hun producten aan te bieden.
Naar eigen zeggen leeft Amazon deze regels overigens goed na. Eerder benadrukte het bedrijf al in zijn ratingmodellen helemaal geen onderscheid te maken tussen producten verkocht door Amazon zelf of producten van andere verkopers die actief zijn op zijn platform.
De commissie weigerde donderdag commentaar te geven aan Reuters. Brussel opende eerder al DMA-gerelateerde onderzoeken naar Apple, Google en Facebook-moederbedrijf Meta Platforms.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Philips heeft in de Verenigde Staten een schikking getroffen in een zaak over een beademingsapparaat. Dat bevestigde een woordvoerder van het zorgtechnologieconcern na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad. Een nabestaande beschuldigde Philips ervan dat haar moeder vijf jaar geleden brandwonden had opgelopen doordat het apparaat vlam vatte. Philips ontkent alle aansprakelijkheid.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Wie een wasmachine of televisie koopt, moet opletten dat hij niet onnodig een verzekering afsluit. Daarvoor waarschuwt de Consumentenbond, die opmerkt dat winkels steeds vaker verzekeringen verkopen bij apparaten. Volgens de belangenorganisatie zijn die polissen "vaak overbodig en misleidend". Mensen betalen dan honderden euro's voor dekking die zij al hebben via hun inboedelverzekering of wettelijke garantie.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft de Verenigde Staten opgeroepen om in samenspraak met handelspartners "oneerlijke handelsbelemmeringen" weg te nemen. Het IMF publiceerde dit in een beoordeling van de Amerikaanse economie.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens betalen dit jaar iets minder voor hun energierekening. Gemiddeld zijn zij 1993 euro kwijt aan gas en elektra, 52 euro minder dan in 2025. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) uitgerekend.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De luchtvaart- en halfgeleidersindustrie in de Verenigde Staten kampt met een steeds groter tekort aan zeldzame aardmetalen. Dat zeggen insiders binnen de industrie een paar weken voordat de Amerikaanse president Donald Trump zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping bezoekt in Beijing.
2 uur geledenSANTA CLARA (ANP) - Chipmaker Nvidia heeft de omzet met bijna driekwart weten op te voeren. Het bedrijf is de belangrijkste leverancier voor chips die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ondersteunen en profiteert van de forse investeringen die grote techbedrijven doen. De omzetgroei overtrof de verwachtingen op de financiƫle markten en laat daarmee zien dat de ontwikkeling van AI in volle vaart doorgaat.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Beleggers toonden zich overwegend optimistisch in de aanloop naar de kwartaalcijfers van chipbedrijf Nvidia na de slotbel. Die resultaten worden gezien als graadmeter voor de investeringen die grote techbedrijven doen in de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie.
10 uur geleden