Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Retail herstelt nauwelijks van hogere kosten, verwacht ABN AMRO

Retail herstelt nauwelijks van hogere kosten, verwacht ABN AMRO

AMSTERDAM (ANP) - Winkels kunnen dit jaar niet of nauwelijks herstellen van hogere kosten en verminderde consumentenuitgaven, verwacht ABN AMRO. Voor voedingsspeciaalzaken, kledingwinkels, meubelwinkels en doe-het-zelfzaken rekent de bank op een krimp van de verkopen. De marges in de retail staan ook dit jaar onder druk omdat de kosten voor personeel, inkoop, energie en huur afgelopen jaren zijn gestegen, sommige winkeliers coronaschulden nog moeten terugbetalen en veel consumenten op hun uitgaven blijven letten.

Alle branches in de retailsector lieten vorig jaar al krimp of stilstand zien en voor dit jaar verwachten de onderzoekers voor de hele sector een "bescheiden herstel" van de verkopen met 0,5 procent. Consumenten hebben dit jaar meer te besteden dan in 2023, maar willen wel bezuinigen en zoeken daarom vaker naar kortingen en huismerken. Voedingsspeciaalzaken krijgen het volgens ABN AMRO het zwaarst met een min van 1,5 procent. Tegelijk willen veel mensen zichzelf ook verwennen door bijvoorbeeld een keer een product van een luxer merk te kopen of uit eten te gaan, merken de onderzoekers.

Een deel van de gestegen kosten kunnen winkeliers doorberekenen aan de consument. Maar omdat de vraag is afgenomen, zijn de prijzen in veel branches volgens de bank gestabiliseerd of gedaald.

Chinese webshops

Webshops, elektronicawinkels, drogisterijen en supermarkten kunnen dit jaar naar verwachting wel iets herstellen. Voor webshops ziet dit jaar er het meest positief uit omdat mensen steeds meer spullen online kopen. Europese webwinkels krijgen daarbij wel flinke concurrentie van Chinese namen als Shein en AliExpress, aldus de onderzoekers.

Winkeliers moeten inspelen op de verwachtingen van dit jaar en goed kijken naar hun verdienmodel, vindt sectoreconoom Gerarda Westerhuis. "Juist in onzekere tijden is het cruciaal om proactief maatregelen te nemen, want dat geeft je een voorsprong op de concurrentie en biedt kansen voor succes op langere termijn." Fysieke winkels kunnen zich volgens haar onderscheiden, door bijvoorbeeld ook de mogelijkheid tot reparaties aan te bieden.

Data gebruiken wordt volgens haar ook steeds belangrijker, onder meer om processen te optimaliseren. "AI kan hierin een grote rol spelen door inzichtelijk te maken welke activiteiten geautomatiseerd kunnen worden, zodat retailers hun personeel kunnen inzetten op werkzaamheden met een grotere toegevoegde waarde."

Meer uit Financieel

Amsterdamse beurs gaat met winst het weekend in

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag hoger gesloten. Daarmee lijkt het optimisme onder beleggers over het standhouden van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten verder toegenomen.

1 uur geleden
Nederland maakt ook bezwaar tegen beloning AF-KLM-baas Smith

DEN HAAG (ANP) - Topman Ben Smith van Air France-KLM heeft vorig jaar 5,1 miljoen euro verdiend, meer dan drie keer zoveel als KLM-topvrouw Marjan Rintel. Dat bleek vrijdag uit het jaarverslag van het luchtvaartconcern. Minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) had al laten weten bezwaar te willen maken tegen de hoogte van de beloning van Rintel. Een woordvoerster van het ministerie bevestigt na berichtgeving van RTL Z dat Nederland ook bezwaar zal maken tegen de beloning van haar baas in Parijs.

1 uur geleden
Rechter: huurders moeten meewerken aan aansluiting op warmtenet

ALKMAAR (ANP) - Huurders in een wooncomplex in Alkmaar moeten meewerken aan het aansluiten van hun woningen op het warmtenet. Dat heeft een rechter in Noord-Holland bepaald. Als ze niet meewerken, wordt een dwangsom van 500 euro per dag opgelegd.

3 uur geleden
Kerosinetekort in Europa als Straat van Hormuz weken dichtblijft

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Europa heeft over drie weken een structureel tekort aan kerosine als de Straat van Hormuz gesloten blijft. Dat stelt de koepelorganisatie van Europese luchthavens ACI Europe. Een tekort aan vliegtuigbrandstof zal tot grote verstoringen leiden op luchthavens in Europa, waarschuwt de organisatie.

3 uur geleden
Wall Street voorzichtig in aanloop naar gesprekken VS en Iran

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag aan het begin van de handelsdag niet ver van hun plek gekomen. De aandacht op de financiële markten blijft gericht op het broze bestand dat de Verenigde Staten en Israël hadden afgesproken met Iran. Dit weekend beginnen naar verwachting vredesonderhandelingen tussen de VS en Iran.

3 uur geleden
Tientallen Ierse tankstations leeg na dagenlang brandstofprotest

DUBLIN (ANP/DPA/AFP) - Protesten tegen hoge brandstofprijzen in Ierland gaan hun vierde dag in, waardoor problemen bij de bevoorrading van tankstations toenemen. Demonstranten blokkeren onder andere brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij.

6 uur geleden
Intertoys neemt onlinewinkel voor speelgoed Lobbes.nl over

AMSTERDAM (ANP) - Intertoys neemt de bekende speelgoedwebshop Lobbes.nl over. De speelgoedwinkelketen krijgt een meerderheidsbelang van 75 procent in moederbedrijf Wings Holding.

8 uur geleden