Resultaten Philips en Heineken centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht maandag vooral uit naar de resultaten van zorgtechnologieconcern Philips en bierbrouwer Heineken. Philips zag de orders in het tweede kwartaal voor het eerst in acht kwartalen weer stijgen, nu het bedrijf de problemen met zijn apparaten tegen slaapapneu grotendeels achter zich heeft gelaten. Eind april schikte het concern voor 1,1 miljard dollar aan claims in verband met deze slaapapneu-affaire.
De terugkeer van de ordergroei is volgens Philips-topman Roy Jakobs een bemoedigend signaal en werd met name veroorzaakt door groei in Noord-Amerika. De stijging werd wel deels tenietgedaan door een daling in China. Philips krijgt ook ruim een half miljard euro van zijn verzekeraars als compensatie voor de kosten voor het afwikkelen van het slaapapneuschandaal. Van dit bedrag is al zo'n 150 miljoen euro binnen en de rest wordt in de tweede jaarhelft verwacht. Philips handhaafde verder de omzetverwachting voor het hele jaar.
Heineken zag de omzet in de eerste jaarhelft stijgen, meer leed wel een nettoverlies van 95 miljoen euro door een grote afschrijving in China. De bierbrouwer moest 874 miljoen euro aan waarde afschrijven op zijn investering in CR Beer, de grootste brouwer van China. De afboeking komt volgens Heineken door de gedaalde beurskoers van CR Beer. Topman Dolf van den Brink sprak verder van een solide eerste jaarhelft, met sterke prestaties in Brazilië, Mexico en India. Ook in Europa won Heineken in de meeste landen marktaandeel.
Spanning Midden-Oosten
Beleggers houden verder de ontwikkelingen in het Midden-Oosten in de gaten. De Israëlische regering kondigde aan keihard terug te zullen slaan tegen Hezbollah. Israël is ervan overtuigd dat de aanval op Majdal Shams, die aan twaalf jongeren en kinderen het leven kostte, het werk was van Hezbollah. De Amerikaanse regering is met Israël in gesprek over de reactie op de aanval om te voorkomen dat de strijd verder uit de hand loopt.
De AEX-index lijkt hoger te gaan beginnen aan de nieuwe drukke week. De Aziatische aandelenmarkten lieten overwegend een sterk herstel zien, na de recente zware koersverliezen. De Nikkei in Tokio steeg 2,1 procent en maakte daarmee een einde aan een achtdaagse verliesreeks. De Hang Seng-index in Hongkong won 1,8 procent.
Euro- en oliekoersen
De euro was 1,0855 dollar waard, tegen 1,0858 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent meer op 77,59 dollar. Brentolie werd ook 0,6 procent duurder, op 81,63 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Elektrische auto's met zonnepanelen op het dak kunnen het overvolle stroomnet in Europa en het energieverbruik aanzienlijk ontlasten, komt naar voren uit een onderzoek van TNO. Het onderzoeksbureau meent dat voertuigen die zelf zonne-energie opwekken kunnen uitgroeien tot een belangrijke versneller van de energietransitie.
40 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Verzekeraar Aegon verkoopt zijn Britse tak aan branchegenoot Standard Life in een deal ter waarde van 2 miljard pond, omgerekend 2,3 miljard euro. Aegon wil zich focussen op de Verenigde Staten wat de belangrijkste markt van het verzekeringsbedrijf is. Eerder verkocht Aegon al zijn Nederlandse verzekeringsactiviteiten aan ASR.
1 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - Chipmachinemaker ASML rekent voor dit jaar op een hogere omzet dan eerder aangegeven. Het bedrijf profiteert van de forse investeringen van techbedrijven in nieuwe datacenters voor de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie. Daardoor is de vraag naar chips groter dan wat fabrikanten kunnen leveren. Tegelijkertijd houdt het Veldhovense bedrijf bij zijn nieuwe prognose rekening met gesprekken over nieuwe exportbeperkingen, meldt ASML bij zijn kwartaalcijfers.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het kabinet-Jetten gaat naar verwachting het doel van 15.000 extra woningen per jaar uit verbouwingen niet halen. Volgens een rapport van ING worden verbouwingen, zoals optoppingen en splitsingen, financieel steeds minder aantrekkelijk. Het woningtekort wordt daardoor nog lastiger terug te dringen.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben de sancties tegen de centrale bank van Venezuela versoepeld. Het wordt partijen toegestaan om transacties uit te voeren met de centrale bank in het Zuid-Amerikaanse land.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met plussen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren optimistisch dat vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran mogelijk weer worden hervat.
10 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Piloten van het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breiden hun staking uit. Ze leggen donderdag en vrijdag ook het werk neer, nadat er maandag en dinsdag al werd gestaakt. Vakbond Cockpit kondigde dit aan. Honderden vluchten in Duitsland werden deze week geannuleerd door de tweedaagse pilotenstaking.
11 uur geleden