Resultaten IMCD en Amerikaans banenrapport centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht vrijdag onder meer uit naar de resultaten van AEX-fonds IMCD. De chemicaliëndistributeur boekte in de eerste helft van het jaar iets meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. De winst gecorrigeerd voor belastingen, rente en afschrijvingen nam volgens het bedrijf in het tweede kwartaal wel toe, na een daling in het eerste kwartaal. Door de onzekere marktomstandigheden geeft IMCD geen verwachtingen af voor het hele jaar.
Daarnaast wordt vooral gelet op het Amerikaanse banenrapport, dat later op de dag verschijnt. De banengroei speelt een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve en geeft meer inzicht over de kracht van de Amerikaanse economie. Donderdag laaiden de zorgen over een harde landing, ofwel een recessie, van de grootste economie ter wereld weer op door tegenvallende economische cijfers. Zo liet de Amerikaanse industrie in juli de grootste krimp zien in acht maanden en nam het aantal uitkeringsaanvragen toe tot het hoogste niveau in bijna een jaar.
De zwakke cijfers wakkerden de vrees aan dat de Amerikaanse centrale bank mogelijk te lang wacht met het verlagen van de rente om een harde landing van de economie te voorkomen. De Fed hield de rente eerder deze week opnieuw onveranderd, maar zinspeelde wel op een eerste renteverlaging in september. Met lagere leenkosten kan de centrale bank de economie steunen.
Verkoopgolf
De AEX-index op het Damrak lijkt 1 procent lager te beginnen. Donderdag zakte de hoofdindex al 1,5 procent. De Aziatische beurzen gingen hard omlaag na de verkoopgolf op Wall Street. De Nikkei in Tokio kelderde 5,8 procent en leed daarmee het grootste dagverlies in meer dan vier jaar. Vooral de Japanse chipbedrijven kregen rake klappen na tegenvallende resultaten van de Amerikaanse chipproducent Intel.
De Kospi in Seoul zakte bijna 4 procent, mede door zware verliezen van de chipmakers Samsung en SK Hynix. Intel, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, lijkt later op de dag ook fors lager te openen op Wall Street. De grote chipmaker kondigde aan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen. Ook schort het bedrijf het dividend op. Intel waarschuwde daarnaast voor een tegenvallende omzet in het huidige kwartaal.
De euro was 1,0803 dollar waard, tegen 1,0786 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent duurder op 76,98 dollar. Brentolie kostte 0,8 procent meer op 80,17 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beursgraadmeters eindigden dinsdag overwegend hoger, geholpen door de historische handelsovereenkomst van de Europese Unie met India. De onderhandelingen over de deal versnelden nadat de EU en India te maken kregen met handelstarieven van de Amerikaanse president Donald Trump. In het handelsverdrag is onder meer afgesproken dat de importtarieven op Europese auto's omlaaggaan van 110 naar 10 procent. Brussel verwacht dat de EU-export naar India wordt verdubbeld door de deal.
31 minuten geledenATLANTA (ANP) - De Amerikaanse pakketbezorger UPS gaat opnieuw reorganiseren en schrapt daarvoor 30.000 extra banen. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite CNBC. In oktober liet het bedrijf al weten 34.000 banen te schrappen, vooral onder chauffeurs en pakketverwerkers, om kosten te besparen en de winstgevendheid te vergroten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - General Motors behoorde dinsdag tot de winnaars op de beurzen in New York. De autofabrikant uit Detroit boekte afgelopen kwartaal meer winst dan verwacht. Ook de winstverwachting voor dit jaar viel hoger uit dan voorzien. GM profiteerde onder meer van door president Donald Trump versoepelde klimaatregels.
2 uur geledenBELLEVUE (ANP/BLOOMBERG) - PACCAR, het Amerikaanse moederbedrijf van truckfabrikant DAF, heeft de resultaten in het vierde kwartaal van vorig jaar flink zien teruglopen. Het aantal verkochte vrachtwagens daalde wereldwijd met 25 procent tot 32.900, maakte het concern dinsdag bekend.
2 uur geledenARLINGTON (ANP) - Boeing heeft in het afgelopen kwartaal een flink hogere omzet behaald, vooral dankzij een sterke toename van de leveringen van nieuwe vliegtuigen aan klanten. De omzet van het Amerikaanse bedrijf steeg daardoor met 57 procent tot 23,9 miljard dollar vergeleken met een jaar eerder.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Het Duitse spoorbedrijf Deutsche Bahn (DB) gaat flink snijden in het aantal managementbanen. Daarmee wil het bestuur van het verlieslatende spoorbedrijf jaarlijks 500 miljoen euro aan kosten besparen, heeft topvrouw Evelyn Palla dinsdag gezegd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Taxidienst Uber noemt de uitspraak van het gerechtshof in Amsterdam tegen FNV over vermeende schijnzelfstandigheid van zelfstandige taxichauffeurs "een geweldige overwinning" voor chauffeurs. Maurits Schönfeld, directeur Noord-Europa bij Uber, ziet het oordeel als bevestiging dat zij ondernemers zijn. "Het gerechtshof is glashelder: je mag niet alle chauffeurs over een kam scheren, zoals FNV probeerde", zegt hij.
4 uur geleden