Resultaten IMCD en Amerikaans banenrapport centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht vrijdag onder meer uit naar de resultaten van AEX-fonds IMCD. De chemicaliëndistributeur boekte in de eerste helft van het jaar iets meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. De winst gecorrigeerd voor belastingen, rente en afschrijvingen nam volgens het bedrijf in het tweede kwartaal wel toe, na een daling in het eerste kwartaal. Door de onzekere marktomstandigheden geeft IMCD geen verwachtingen af voor het hele jaar.
Daarnaast wordt vooral gelet op het Amerikaanse banenrapport, dat later op de dag verschijnt. De banengroei speelt een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Federal Reserve en geeft meer inzicht over de kracht van de Amerikaanse economie. Donderdag laaiden de zorgen over een harde landing, ofwel een recessie, van de grootste economie ter wereld weer op door tegenvallende economische cijfers. Zo liet de Amerikaanse industrie in juli de grootste krimp zien in acht maanden en nam het aantal uitkeringsaanvragen toe tot het hoogste niveau in bijna een jaar.
De zwakke cijfers wakkerden de vrees aan dat de Amerikaanse centrale bank mogelijk te lang wacht met het verlagen van de rente om een harde landing van de economie te voorkomen. De Fed hield de rente eerder deze week opnieuw onveranderd, maar zinspeelde wel op een eerste renteverlaging in september. Met lagere leenkosten kan de centrale bank de economie steunen.
Verkoopgolf
De AEX-index op het Damrak lijkt 1 procent lager te beginnen. Donderdag zakte de hoofdindex al 1,5 procent. De Aziatische beurzen gingen hard omlaag na de verkoopgolf op Wall Street. De Nikkei in Tokio kelderde 5,8 procent en leed daarmee het grootste dagverlies in meer dan vier jaar. Vooral de Japanse chipbedrijven kregen rake klappen na tegenvallende resultaten van de Amerikaanse chipproducent Intel.
De Kospi in Seoul zakte bijna 4 procent, mede door zware verliezen van de chipmakers Samsung en SK Hynix. Intel, een belangrijke klant van chipmachinemaker ASML, lijkt later op de dag ook fors lager te openen op Wall Street. De grote chipmaker kondigde aan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen. Ook schort het bedrijf het dividend op. Intel waarschuwde daarnaast voor een tegenvallende omzet in het huidige kwartaal.
De euro was 1,0803 dollar waard, tegen 1,0786 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,9 procent duurder op 76,98 dollar. Brentolie kostte 0,8 procent meer op 80,17 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Een internationale redersorganisatie maakt zich zorgen om het lot van duizenden opvarenden van zeeschepen die vastzitten in de Perzische Golf. Nu de blokkade van de Straat van Hormuz voortduurt, dreigen tekorten aan drinkwater en brandstof, waarschuwt de International Chamber of Shipping (ICS) tegenover persbureau AFP.
16 minuten geleden\NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. In het Midden-Oosten zijn nog altijd geen tekenen van de-escalatie in de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Olieprijzen liepen verder op, maar in beperkte mate.
57 minuten geledenLONDEN (ANP) - Unilever overweegt zijn voedingsmiddelentak af te splitsen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Gesprekken daarover zouden zich nog in een vroege fase bevinden. Het bedrijf achter merken als Knorr, Calvé en Hellmann's onderzoekt al langer hoe het zijn merkenportfolio kan verkleinen en kijkt daarbij nadrukkelijk naar voedingsmerken.
2 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk is bereid om zich aan veel marktregelgeving van de Europese Unie te conformeren als dat goed is voor de economische groei, zei de Britse minister van Financiën Rachel Reeves. "Als de economische voordelen groter zijn dan de kosten, is het de moeite waard om die afweging te maken", zei ze in een speech in Londen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt het voorgenomen bezoek aan zijn Chinese collega Xi Jinping uit, zo kondigde hij aan. De reis naar Beijing zou van 31 maart tot 2 april plaatsvinden. Dat wordt nu zo'n vijf tot zes weken vooruitgeschoven, zei Trump.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland vindt met een aantal andere EU-lidstaten de omvang van de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 veel te hoog. De Europese Commissie heeft een begroting voorgesteld van bijna 2000 miljard euro, een verhoging van 800 miljard euro. Behalve Nederland vinden ook in ieder geval België, Zweden en Finland dat onacceptabel, zo bleek dinsdag tijdens een vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De energieprijzen worden een van de topthema's van de vergadering van EU-regeringsleiders aankomende donderdag, laat een hooggeplaatste EU-bron weten. EU-landen willen snel een beslissing nemen om de energieprijzen omlaag te brengen, maar ze zijn het nog niet eens over wat de beste aanpak daarvoor is.
4 uur geleden