Resultaten DSM, BAM en NN trekken aandacht op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op de Amsterdamse aandelenbeurs hebben donderdag hun handen vol aan het beoordelen van de kwartaalcijfers van enkele grote bedrijven. Onder andere verzekeraar NN, bouwer BAM en speciaalchemiebedrijf DSM presenteerden hun resultaten. Elders in Europa kwam onder andere Renault met cijfers.
Verzekeraar NN meldde een nettoverlies over het tweede halfjaar van 2022, als gevolg van afwaarderingen op beleggingen in vastgoed en aandelen. Maar topman David Knibbe toonde zich tevreden met het kapitaal dat de verzekeraar genereerde.
Bij DSM steeg de omzet in het slotkwartaal van 2022 vooral door prijsverhogingen van de fabrikant van voedingsingrediënten en -supplementen. Daarbij daalde de winstgevendheid, doordat het lastig was om hogere kosten volledig door te berekenen. Het afgelopen najaar waarschuwde DSM ook al dat de aangepaste bedrijfswinst lager zou uitvallen dan eerder voorspeld.
Dividenduitkering BAM
Bouwbedrijf BAM had voor aandeelhouders positief nieuws. Het bedrijf gaat weer dividend uitkeren na een naar eigen zeggen "goed jaar". Het aangepaste bedrijfsresultaat steeg en boekwinsten op verkochte onderdelen spekten de nettowinst.
Biotechnoloog Pharming reageert mogelijk op het bericht dat het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA) heeft besloten het tijdsschema aan te passen voor de beoordeling van zijn middel leniolisib voor de behandeling van patiënten met een zeldzame aandoening aan het immuunsysteem. De goedkeuring voor het nieuwe medicijn werd eigenlijk in het eerste halfjaar verwacht, maar het EMA wil toch nog kijken naar data van een nog lopende studie en komt waarschijnlijk een paar maanden later met een besluit. Pharming verwacht volgende maand wel het oordeel van de FDA in de Verenigde Staten.
Elders in Europa
In Amsterdam gaat de aandacht verder uit naar de resultaten van uitgever en dataleverancier RELX. Ook de wat kleinere ICT-dienstverlener Ordina kwam met cijfers.
Elders in Europa zijn de ogen gericht op Renault. De Franse autofabrikant voerde de winst in 2022 op in vergelijking met 2021. Het concern meldde ook dat er een recordhoeveelheid bestellingen op de plank ligt. Ook de Europese vliegtuigbouwer Airbus en de grote Duitse bank Commerzbank gaven inzage in de boeken.
Andere beurzen
Woensdag sloot de AEX licht hoger en ook de aandelenbeurzen in New York wonnen bescheiden terrein. Op de Aziatische beurzen overheerste donderdagochtend optimisme, met een plus van 0,7 procent voor de beurs van Tokio en een sprong van bijna 2 procent voor de beurs in Seoul.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dringt nog altijd aan op een vertrek van Jerome Powell uit het bestuur van de Federal Reserve. Tijdens Powells termijn als voorzitter van de centrale bank greep Trump kostenoverschrijdingen bij de verbouwing van een hoofdkantoor aan om hem onder druk te zetten. Hoewel een nieuw rapport Powell grotendeels vrijpleit, zegt Trump dat het ministerie van Justitie naar de kwestie moet kijken.
8 minuten geledenOAKLAND (ANP/BLOOMBERG) - Een rechtbank in de Amerikaanse stad Oakland heeft de weg vrijgemaakt voor de overname van mediaconcern Warner Bros. Discovery door branchegenoot Paramount Skydance. Een groep van twaalf staten spande een rechtszaak aan om die deal van 110 miljard dollar tegen te houden, maar trof vervolgens een schikking met Paramount. De rechter heeft die overeenkomst nu goedgekeurd.
42 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met een gemengd beeld gesloten. Techbedrijven behoorden tot de winnaars, maar aandelen van veel andere bedrijven daalden. Beleggers hadden aandacht voor nieuwe inflatiecijfers en hielden de rentes op langer lopende staatsobligaties in de gaten. Die zijn de afgelopen tijd sterk gestegen, wat voor nervositeit op de beurzen heeft gezorgd.
1 uur geledenHANNOVER (ANP) - Volkswagen wil het merendeel van de collectieve arbeidsovereenkomsten bij het autoconcern eind dit jaar opzeggen. Het bedrijf hoopt zo meerdere regelingen aan te kunnen passen als onderdeel van een grote kostenbesparingsronde. Vakbondsleiders reageren furieus en dreigen met stakingen.
1 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Air France-KLM en Lufthansa hebben allebei een verbeterd, definitief bod gedaan op een groot belang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Dat meldt Parpública, de beheerder van staatsdeelnemingen van Portugal. Naar verwachting valt halverwege oktober de beslissing.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De interne toezichthouder van de Federal Reserve heeft geen aanwijzingen gevonden voor strafbare feiten rondom de verbouwing van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank. De inspecteur-generaal van de Fed zag ook geen wangedrag door het bestuur.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Aandeelhouders van bioplasticmaker Avantium hebben het bedrijf woensdag toestemming gegeven om tientallen miljoenen euro's extra op te halen met de uitgifte van aandelen. De eigenaar van een bioplasticfabriek in Delfzijl heeft extra geld nodig omdat het langer dan verwacht duurde om die productielocatie op te starten.
4 uur geleden