Resultaten AkzoNobel en ASMI goed ontvangen door beleggers
AMSTERDAM (ANP) - De handelsupdates van verfbedrijf AkzoNobel en chiptoeleverancier ASMI zijn donderdag goed ontvangen op de Amsterdamse beurs. Beide bedrijven stonden bij de grootste stijgers op Beursplein 5. De AEX-index ging ook omhoog. Behalve AkzoNobel en ASMI kregen beleggers ook cijfers van RELX, Sligro en Basic-Fit te verwerken.
AkzoNobel (plus 4,9 procent) vergrootte de omzet. Het bedrijf verkocht minder verf, maar voerde de prijzen wel op, met 17 procent. Dat deed de verfproducent om de "ongekende kosteninflatie" het hoofd te bieden. Zo werden olie en chemicaliën fors duurder door de oorlog in Oekraïne. Ook andere grondstoffen worden al langer duurder.
ASMI werd 1 procent hoger gezet. De maker van machines die nodig zijn voor de productie van chips heeft het eerste kwartaal van dit jaar afgesloten met een recordomzet en zag dankzij de wereldwijde tekorten aan halfgeleiders ook het orderboek volstromen tot recordniveau.
Prosus
Andere bedrijven in de chipsector als ASML en Besi stonden onderaan in de AEX met minnen tot 1 procent. Techinvesteerder Prosus was de hekkensluiter en verloor 2 procent. Dat had te maken met de tik die het Chinese techbedrijf Tencent kreeg op de beurs van Hongkong. Prosus heeft een groot belang in Tencent.
Dataleverancier RELX steeg 0,9 procent. Die onderneming rekent op een snellere groei van de omzet en de winst dan de trend van de laatste jaren. Toenemend gebruik van data-analyse levert bijvoorbeeld kansen op.
Air France-KLM
De AEX steeg 0,3 procent tot 728,04 punten. De MidKap dikte 0,3 procent aan en stond op 1089,37 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 0,8 procent, die in Londen daalde 0,1 procent.
Bij de middelgrote bedrijven werd Basic-Fit 1 procent hoger gezet. De sportschoolketen zag veel klanten terugkomen in het eerste kwartaal en breidde het aantal fitnesscentra met name in Frankrijk uit. Grootste stijger hier was luchtvaartconcern Air France-KLM dat 3 procent hoger werd gezet. PostNL sloot de rij met een verlies van bijna 9 procent. Dat aandeel noteerde ex dividend.
Sligro
Groothandel Sligro gaf aan dat de resultaten weer bijna op de niveaus zijn van voor corona en dikte ruim 5 procent aan. De inflatie drukt de resultaten wel omdat het lastig is om alle gestegen kosten door te berekenen. De omzet van Sligro ging op jaarbasis met 43 procent vooruit, deels door hogere prijzen voor producten.
Amerikaanse olie werd 1,3 procent duurder en kostte 103,56 dollar per vat. Brentolie steeg 1,5 procent in prijs tot 108,35 dollar per vat. De euro was 1,0906 dollar waard. Een dag eerder was dat nog 1,0852 dollar.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse truck- en bussenfabrikant MAN heeft de grootste opdracht voor bussen ooit ontvangen van spoorbedrijf Deutsche Bahn. MAN gaat de komende jaren meer dan 3000 bussen leveren aan Deutsche Bahn voor regionaal en stadsvervoer. Daarmee is een bedrag gemoeid van ruim 1 miljard euro.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De van oorsprong Italiaanse investeerder Exor heeft een bod afgewezen op zijn meerderheidsbelang in Juventus. Het in El Salvador gevestigde cryptobedrijf Tether Holdings wilde de Italiaanse voetbalclub overnemen van het investeringsbedrijf van de zakenfamilie Agnelli.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse luchtmacht heeft de geschatte leveringsdatum voor de eerste van twee nieuwe Air Force One-vliegtuigen met een jaar uitgesteld tot medio 2028. Daarmee wordt het voor vliegtuigbouwer Boeing nog lastiger om te voldoen aan de eis van president Donald Trump, die voor het aflopen van zijn termijn in het nieuwe toestel wil vliegen.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-ministers die verantwoordelijk zijn voor visserij hebben een akkoord gesloten over de visquota voor volgend jaar. In de deal is afgesproken hoeveel vissers in EU-lidstaten mogen vangen in Europese zeeën, zoals de Noordzee, de Atlantische Oceaan en de Zwarte Zee.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Donald Trump zegt dat hij neigt naar voormalig Fed-bestuurder Kevin Warsh of economisch adviseur van het Witte Huis Kevin Hassett als volgende voorzitter van de Federal Reserve. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal na een interview met de Amerikaanse president. Trump zei ook dat de volgende baas van de Amerikaanse centrale bank met hem zou moeten overleggen over de rentetarieven.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met verliezen gesloten. Chipproducent Broadcom ging flink onderuit na kwartaalcijfers die slecht werden ontvangen door beleggers op Wall Street. Softwareconcern Oracle stond eveneens bij de verliezers na de koersval een dag eerder door tegenvallende resultaten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De bekende zakenman John Fentener van Vlissingen is donderdag op 86-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn investeringsmaatschappij BORON, die een condoleancepagina heeft geopend.
1 dag geleden