Restauratie Vlietermonument op de Afsluitdijk gaat van start
DEN OEVER (ANP) - Het Vlietermonument op de Afsluitdijk wordt vanaf donderdag gerestaureerd en uitgebreid om het gebouw toegankelijker te maken voor de grote aantallen mensen die erop afkomen. Zo wordt onder meer het horecagedeelte groter en toegankelijker gemaakt en er komt een plateaulift voor bezoekers die minder mobiel zijn.
Het monument is al sinds april 2022 bouwterrein en daarom gesloten voor bezoekers. Het streven is om het gebouw in het najaar van 2024 weer te openen.
In 1933, een jaar nadat de Afsluitdijk werd gesloten ter hoogte van vaargeul de Vlieter, werd het Vlietermonument gebouwd. Jaarlijks trekt het gebouw een half miljoen bezoekers.
"Het monument is op een zeer symbolische plek op de Afsluitdijk gebouwd en is daarmee van grote historische betekenis. Om ervoor te zorgen dat de lunchroom en het informatiepunt ook in de toekomst toegankelijk blijven voor de grote aantallen bezoekers die het elk jaar trekt is vernieuwing nodig", licht Wop Schat, projectmanager Rijkswaterstaat Noord-Nederland, toe.
Behalve op de uitbreiding van het horecagedeelte en de plaatsing van de lift, wordt ingezet op veiligheid. "Het gaat om een gebouw uit de jaren 30, dus logischerwijs is de veiligheid (naar huidige normen) gedateerd", laat een woordvoerster van Rijkswaterstaat weten.
Het ontwerp voor de vernieuwing is van Paul de Ruiter Architects. Het oorspronkelijke ontwerp van Willem Dudok wordt "volledig in ere" gehouden. "Het nieuwe ontwerp doet recht aan de iconische waarde van het Vlietermonument en sluit perfect aan bij de spectaculaire eenvoud van de Afsluitdijk. Het dak van de nieuwbouw ligt op hetzelfde niveau als de weg, waardoor de uitbreiding vanaf boven als het ware onzichtbaar is", aldus Paul de Ruiter.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Tussen Eindhoven en Brussel moet een directe trein rijden, vindt de Tweede Kamer. Onder een motie die ChristenUnie-Kamerlid Pieter Grinwis woensdagavond indiende, staan genoeg andere fracties voor een meerderheid. Ze willen dat er daarnaast elk uur een tweede snelle trein tussen Rotterdam en Brussel rijdt.
1 uur geledenNUENEN (ANP) - Naast een vuurwerkmortier is er ook een pijpbom gevonden bij het azc in aanbouw in het Brabantse Nuenen. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie donderdagmiddag aan het ANP. Het gebouw zou deze zomer klaar moeten zijn voor de opvang van vluchtelingen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiën heeft niet kunnen vaststellen wie verantwoordelijk was voor een digitale inbraak bij het departement op 19 maart. Er zijn waarschijnlijk gegevens buitgemaakt, maar welke precies is "naar verwachting niet te reconstrueren". Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) aan de Tweede Kamer.
2 uur geledenMEERSTAD (ANP) - De verdachte in de zaak van een overleden echtpaar in Meerstad (Groningen) is het kind van de twee, zegt een woordvoerster van de politie. De twee waren een echtpaar van 53 jaar oud. Meerdere media melden dat de verdachte een minderjarige dochter is die bij haar ouders woonde. Zij zou 13 jaar oud zijn. De politiewoordvoerster wilde dat niet bevestigen.
3 uur geledenMEERSTAD (ANP) - De politie heeft donderdag een minderjarige aangehouden omdat deze persoon mogelijk betrokken is bij de dood van twee personen. Zij werden in de nacht van woensdag op donderdag dood aangetroffen in een woning aan de Meerhoven in Meerstad (Groningen). De politie gaat ervan uit dat ze door een misdrijf om het leven zijn gekomen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS geeft de reiziger een seintje als over een tijdje de actie met het goedkopere zomerabonnement afloopt. Dit om te voorkomen dat iemand zich vergeet af te melden en vastzit aan het abonnement dat daarna weer in prijs omhoog gaat. Dat meldt de NS.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse politieagenten moeten bij demonstraties "zichtbare identificatietekens" gaan dragen, zoals naamplaatjes of dienstnummers, vinden advocaten van Extinction Rebellion (XR). Ze noemen het ontbreken daarvan "een schending van fundamentele rechten van slachtoffers van onnodig politiegeweld", omdat het in de praktijk vaak heel moeilijk of zelfs onmogelijk blijkt om agenten achteraf ter verantwoording te roepen.
5 uur geleden