Rest F-16 gevechtsvliegtuigen gaat nog dit jaar naar Roemenië
UTRECHT (ANP) - Defensie stuurt nog dit jaar de rest van de toegezegde F-16 gevechtsvliegtuigen naar Roemenië, zegt generaal Onno Eichelsheim, de commandant der strijdkrachten (CDS). Deze week zijn de eerste vijf vliegtuigen naar het nieuwe trainingscentrum gegaan.
"We gaan er nu vanuit dat ze er achttien nodig hebben en daar plannen we ook op", aldus Eichelsheim. Tot dusver was steeds gezegd dat het om twaalf tot achttien toestellen ging. De gevechtsvliegtuigen zijn bedoeld voor zowel de training van vliegers uit Oekraïne als Roemenië. Hij verwacht vanaf begin volgend jaar de Oekraïners daar te gaan trainen.
In Utrecht was een overleg van de hoogste militairen uit elf Noord-Europese landen en de VS. Ook de militaire bevelhebber van de NAVO, de Amerikaan Chris Cavoli, was erbij. Ze spraken op de Kromhoutkazerne over onder meer extra hulp aan Oekraïne en wat welk land kan bijdragen.
Oekraïne heeft een aantal zaken extra nodig om het gevecht met de Russen voort te kunnen zetten. Het gaat onder meer over luchtafweer en apparatuur voor elektronische oorlogsvoering. Eichelsheim wilde niet zeggen wat Nederland extra gaat toezeggen aan Oekraïne. Nederland heeft al meer dan 2 miljard euro aan militaire steun gegeven aan Oekraïne.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Bestuurders van de corporale studentenvereniging A.S.C./A.V.S.V. uit Amsterdam kunnen weer een beurs krijgen. Na ophef over vrouwonvriendelijk gedrag besloten de Universiteit van Amsterdam, de Vrije Universiteit en de Hogeschool van Amsterdam het corps te straffen. Volgens de instellingen werkt de vereniging aan cultuurverandering en is er "voldoende vertrouwen om de banden te herstellen".
54 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een 17-jarige jongen uit het Noord-Hollandse Uithoorn is aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij een explosie op 16 maart bij een pand aan de Strawinskylaan aan de Amsterdamse Zuidas. De explosie was bij het Atrium-gebouw. De politie onderzocht een verband met de aanslag bij de joodse school aan de Zeelandstraat in Amsterdam-Zuid enkele dagen eerder. Een politiewoordvoerder meldt vrijdag dat de politie er niet van uitgaat dat deze verdachte ook bij de explosie bij de school betrokken was.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie doet onderzoek naar de uit de hand gelopen azc-demonstraties bij Loosdrecht deze week, meldt justitieminister David van Weel. Hij sluit niet uit dat zulke demonstraties escaleren door de aanwezigheid van groepen die "niks goeds hebben in de zin, of die uit zijn op rellen of een ideologische overtuiging hebben".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) is "zeer bezorgd" om berichten over een angstcultuur bij opleidingsplekken voor verzekeringsartsen bij het UWV zelf. Het AD en EenVandaag berichtten eerder vrijdag dat vooral in Amsterdam verzekeringsartsen in opleiding een te hoge werkdruk en onveilige werkomgeving ervaren.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem heeft vrijdag vier jaar cel opgelegd aan de 58-jarige Koert H. voor het stichten van brand in de Arnhemse binnenstad. Door de enorme brand werden in de nacht van 5 op 6 maart vorig jaar tien historische panden verwoest.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Lidewij de Vos, fractievoorzitter van Forum voor Democratie, is in verwachting van haar eerste kind. Dat heeft ze vrijdagochtend bekendgemaakt op X.
2 uur geledenNICOSIA (ANP) - Europa staat te veel aan de zijlijn bij de conflicten in het Midden-Oosten, zegt premier Rob Jetten voorafgaand aan de tweede dag van de informele EU-top op Cyprus. Later op de dag gaan de EU-leiders ook met onder meer leiders uit de golfregio, Libanon en Syrië in gesprek.
4 uur geleden