Republikeinen willen New Yorkse aanklager horen over Trump
NEW YORK (ANP/RTR) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden eisen dat openbaar aanklager Alvin Bragg in New York documenten overlegt waarop hij een van zijn zaken tegen ex-president Donald Trump baseert. Ze beschuldigen Bragg ervan zijn macht als aanklager te misbruiken voor een politieke agenda.
De als linkse Democraat bekend staande Bragg komt volgens Trump dinsdag met een aanklacht en een arrestatiebevel tegen Trump. Het gaat over zwijggeld dat in 2016 tijdens de verkiezingscampagne is betaald aan 'Stormy Daniels', een pornosterretje dat de toenmalige presidentskandidaat zou hebben afgeperst.
De voorzitter van de juridische commissie van het Huis, James Comer, beschuldigt Bragg er van "ongekend misbruik van de functie als aanklager te maken, om een voormalig president en verklaard kandidaat voor de komende verkiezingen aan te klagen". De aanklacht zou komen na jarenlange pogingen van het bureau van Bragg in Manhattan om iets te vinden om tegen Trump te gebruiken, aldus de Republikeinen uit het Huis.
Mogelijk strafbare feiten
Trump zelf heeft verkondigd dat hij dinsdag wordt aangehouden en heeft zijn aanhang opgeroepen te protesteren. Bij de rechtbank in Manhattan zijn maandag hekken en versperringen neergezet uit vrees voor betogers.
De aanklacht richt zich op mogelijk strafbare feiten in de administratie van Trump na de betaling van een bedrag van 130.000 dollar aan Daniels door een raadsman en zakenpartner van Trump, Michael Cohen. De betaling zou op onwettige wijze zijn verhuld en mogelijk is belasting ontdoken volgens de wetten van de staat New York.
Protestbijeenkomst
Cohen heeft eind 2018 drie jaar cel gekregen wegens malversaties die hij volgens de rechters had gepleegd terwijl hij werkte als advocaat van Trump. De twee hebben slaande ruzie gekregen en de aanklacht tegen Trump is volgens een aantal media voornamelijk op zijn uitspraken gebaseerd. Hij heeft naar verluidt eerder ook via een tussenpersoon bijgedragen aan het boek The Fixers dat begin 2020 is uitgegeven en gaat over vermeende duistere figuren rond de politicus en zakenman Trump.
Een vereniging 'Jonge Republikeinen' in New York houdt maandagavond een protestbijeenkomst tegen de mogelijke aanhouding van de ex-president. De meer dan honderd jaar oude club heeft kennelijk om geen onrust te stoken, de plek van de bijeenkomst niet geopenbaard, behalve dat die om middernacht onze tijd in het centrum van Manhattan is en drie uur duurt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."
27 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.
35 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.
1 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.
2 uur geledenBEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Een man die bij een Londense pub een handtas stal met een Fabergé-ei, is veroordeeld tot een celstraf van meer dan twee jaar. De 29-jarige verdachte, die schuld heeft bekend, had de tas meegenomen zonder zich te realiseren dat de inhoud miljoenen waard was.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een inval gedaan bij de onafhankelijke krant Novaja Gazeta. De krant meldt op haar website dat "gemaskerde veiligheidsagenten" bezig zijn met onderzoek. Een AFP-journalist zag twee busjes van de Russische federale onderzoeksdienst bij de redactie.
3 uur geleden