Republikeinen willen New Yorkse aanklager horen over Trump
NEW YORK (ANP/RTR) - Republikeinen in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden eisen dat openbaar aanklager Alvin Bragg in New York documenten overlegt waarop hij een van zijn zaken tegen ex-president Donald Trump baseert. Ze beschuldigen Bragg ervan zijn macht als aanklager te misbruiken voor een politieke agenda.
De als linkse Democraat bekend staande Bragg komt volgens Trump dinsdag met een aanklacht en een arrestatiebevel tegen Trump. Het gaat over zwijggeld dat in 2016 tijdens de verkiezingscampagne is betaald aan 'Stormy Daniels', een pornosterretje dat de toenmalige presidentskandidaat zou hebben afgeperst.
De voorzitter van de juridische commissie van het Huis, James Comer, beschuldigt Bragg er van "ongekend misbruik van de functie als aanklager te maken, om een voormalig president en verklaard kandidaat voor de komende verkiezingen aan te klagen". De aanklacht zou komen na jarenlange pogingen van het bureau van Bragg in Manhattan om iets te vinden om tegen Trump te gebruiken, aldus de Republikeinen uit het Huis.
Mogelijk strafbare feiten
Trump zelf heeft verkondigd dat hij dinsdag wordt aangehouden en heeft zijn aanhang opgeroepen te protesteren. Bij de rechtbank in Manhattan zijn maandag hekken en versperringen neergezet uit vrees voor betogers.
De aanklacht richt zich op mogelijk strafbare feiten in de administratie van Trump na de betaling van een bedrag van 130.000 dollar aan Daniels door een raadsman en zakenpartner van Trump, Michael Cohen. De betaling zou op onwettige wijze zijn verhuld en mogelijk is belasting ontdoken volgens de wetten van de staat New York.
Protestbijeenkomst
Cohen heeft eind 2018 drie jaar cel gekregen wegens malversaties die hij volgens de rechters had gepleegd terwijl hij werkte als advocaat van Trump. De twee hebben slaande ruzie gekregen en de aanklacht tegen Trump is volgens een aantal media voornamelijk op zijn uitspraken gebaseerd. Hij heeft naar verluidt eerder ook via een tussenpersoon bijgedragen aan het boek The Fixers dat begin 2020 is uitgegeven en gaat over vermeende duistere figuren rond de politicus en zakenman Trump.
Een vereniging 'Jonge Republikeinen' in New York houdt maandagavond een protestbijeenkomst tegen de mogelijke aanhouding van de ex-president. De meer dan honderd jaar oude club heeft kennelijk om geen onrust te stoken, de plek van de bijeenkomst niet geopenbaard, behalve dat die om middernacht onze tijd in het centrum van Manhattan is en drie uur duurt.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische parlement heeft de oprichting goedgekeurd van een tribunaal voor het berechten van Palestijnen die worden verdacht van deelname aan de aanvallen van 7 oktober 2023. Daar kan ook de doodstraf worden opgelegd.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn kabinet laten weten dat hij niet opstapt. "De Labourpartij heeft een procedure om een partijleider aan te vechten en die is niet in gang gezet", staat in een verklaring van zijn kantoor. "Het land verwacht van ons dat we aan de slag gaan met regeren. Dat is wat ik doe en wat we als kabinet moeten doen."
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De productie van defensiemateriaal in Europa blijft achter en moet fors omhoog, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Ook de gezamenlijke inkoop van defensiemateriaal blijft achter. "We moeten de lidstaten echt aansporen tot meer gezamenlijke aankopen en innovatie", zei Kallas voor het begin van de vergadering met de EU-ministers van Defensie. Daar wordt onder meer gesproken over de defensieparaatheid van de EU.
5 uur geleden