Republikeinen VS kunnen Obama-functionarissen ondervragen
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Republikeinen in de Amerikaanse Senaat kunnen een reeks hoge functionarissen uit het Obama-tijdperk officieel ondervragenover het FBI-onderzoek naar de presidentscampagne van Donald Trump in 2016. Dat onderzoek onder leiding van Robert Mueller was gericht op vermeende contacten met Rusland en werd door Trump gezien als ondermijning van zijn kandidatuur.
Een meerderheid in de justitiecommissie van de Senaat kende commissievoorzitter Lindsey Graham de bevoegdheid toe om functionarissen als vroegere FBI-chef James Comey en nationaal veiligheidsadviseur Susan Rice te dagvaarden en onder ede te ondervragen.
De Republikeinen wisten pogingen af te weren van de Democraten om juist adviseurs en vroegere helpers van Trump naar de Senaat te laten komen. "Dit is werkelijk ongekend", sprak de Democratische senator Dianne Feinstein. Volgens haar overtreedt Graham de regels omdat voor elk individu aparte toestemming voor een dagvaarding nodig is.
Russische bemoeienissen
Robert Mueller deed lang onderzoek naar vermeende Russische bemoeienissen met de presidentscampagne van 2016. Hij kwam tot de conclusie dat er geen bewijs was dat Trump heeft samengezworen of geprobeerd heeft uit Russische hoek hulp in de propagandastrijd te krijgen. Democraten twijfelen aan die conclusie.
Trump noemde het onderzoek altijd een "heksenjacht" die door de Democraten was opgezet. De initiatiefnemers waren echter voornamelijk Republikeinen.
De Democraten zien in het nieuwe onderzoek van de Republikeinen een poging om hun kandidaat in de komende presidentsverkiezingen, Joe Biden, te beschadigen.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP) - De toegang tot schoon drinkwater in Gaza dreigt nog verder te verslechteren, waarschuwt hulporganisatie CARE. Door tekorten aan geld en materiaal kunnen volgens CARE de komende maanden rond de 360 waterdistributiepunten wegvallen. Driekwart van de bevolking in Gaza is afhankelijk van drinkwater dat met vrachtwagens wordt vervoerd.
22 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het Belgische parlement heeft een omstreden wet goedgekeurd na een fel debat dat de hele nacht heeft geduurd. De wet maakt het mogelijk woningen binnen te gaan van mensen zonder verblijfsrecht en hen te arresteren.
1 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR/AFP) - De oud-premier van Maleisië, Najib Razak, mag de rest van zijn gevangenisstraf thuis onder huisarrest uitzitten. De 73-jarige Najib kreeg een koninklijk pardon en moest een boete betalen om aan de voorwaarden te voldoen. Dat is inmiddels gebeurd en hij is onderweg naar huis, laat zijn advocaat weten.
1 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV is onderweg naar Zuid-Amerika voor zijn bezoek aan Uruguay, Argentinië en Peru. De reis vindt plaats drie weken na zijn longkankeroperatie. Het Vaticaan liet deze week weten dat hij volledig hersteld is en er geen speciale voorzorgsmaatregelen worden getroffen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een nationale rechter heeft tijdelijk het begin van de bouw van een 76 meter hoge triomfboog in de Amerikaanse hoofdstad Washington geblokkeerd. De beslissing van de rechter kwam vrijwel direct nadat een federale commissie groen licht had gegeven voor de bouw van het monument. De triomfboog is een idee van president Donald Trump.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het Oval Office, de presidentiële werkkamer in het Witte Huis, tot nationaal monument verklaard. Daartoe zette hij donderdag zijn handtekening. Trump wil zo vermijden dat zijn opvolgers de wijzigingen die hij aanbracht in het kantoor weer ongedaan kunnen maken. Hij liet er onder meer de muren met bladgoud decoreren.
6 uur geledenAUSTIN (ANP) - De aankomende gouverneur van de Amerikaanse staat Texas, de Democraat Gina Hinojosa, wil dat de staat zijn coulante houding tegen datacenters laat varen zolang er geen maatregelen zijn getroffen om de inwoners van Texas te beschermen. Dat zei ze in een interview met CNN.
6 uur geleden