Republikeinen VS kunnen Obama-functionarissen ondervragen
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Republikeinen in de Amerikaanse Senaat kunnen een reeks hoge functionarissen uit het Obama-tijdperk officieel ondervragenover het FBI-onderzoek naar de presidentscampagne van Donald Trump in 2016. Dat onderzoek onder leiding van Robert Mueller was gericht op vermeende contacten met Rusland en werd door Trump gezien als ondermijning van zijn kandidatuur.
Een meerderheid in de justitiecommissie van de Senaat kende commissievoorzitter Lindsey Graham de bevoegdheid toe om functionarissen als vroegere FBI-chef James Comey en nationaal veiligheidsadviseur Susan Rice te dagvaarden en onder ede te ondervragen.
De Republikeinen wisten pogingen af te weren van de Democraten om juist adviseurs en vroegere helpers van Trump naar de Senaat te laten komen. "Dit is werkelijk ongekend", sprak de Democratische senator Dianne Feinstein. Volgens haar overtreedt Graham de regels omdat voor elk individu aparte toestemming voor een dagvaarding nodig is.
Russische bemoeienissen
Robert Mueller deed lang onderzoek naar vermeende Russische bemoeienissen met de presidentscampagne van 2016. Hij kwam tot de conclusie dat er geen bewijs was dat Trump heeft samengezworen of geprobeerd heeft uit Russische hoek hulp in de propagandastrijd te krijgen. Democraten twijfelen aan die conclusie.
Trump noemde het onderzoek altijd een "heksenjacht" die door de Democraten was opgezet. De initiatiefnemers waren echter voornamelijk Republikeinen.
De Democraten zien in het nieuwe onderzoek van de Republikeinen een poging om hun kandidaat in de komende presidentsverkiezingen, Joe Biden, te beschadigen.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Luigi Mangione (28) geeft toe de Amerikaanse verzekeringsbaas Brian Thompson te hebben doodgeschoten. Dat zei hij in de rechtbank, waar hij was om schuld te bekennen aan stalking. Mangione werd eind 2024 na een dagenlange klopjacht opgepakt. De zaak werd een symbool voor de frustratie die veel Amerikanen hebben over de hoge zorgkosten in het land.
1 uur geledenWICKFORD (ANP) - In Engeland is opnieuw een trein ontspoord, nog geen 24 uur na het vorige incident. Dit keer raakte niemand gewond, melden Britse media op basis van de politie.
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Nederlandse vakantiegangers van D-reizen en Prijsvrij Vakanties zijn geëvacueerd vanwege een bosbrand in Kroatië. Ze werden eerst opgevangen in een sporthal en voor hen is vervolgens een nieuw hotel gevonden.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Nieuwe Franse wetgeving die socialemediagebruik voor mensen jonger dan 15 verbiedt, is in strijd met de grondwet, heeft de Grondwettelijke Raad van het land bepaald. De regering moet minderjarigen weliswaar beschermen, maar dit is volgens de rechterlijke instantie een te grote inbreuk op de vrijheden van burgers.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stapt naar het Hooggerechtshof om de bouw van de balzaal aan het Witte Huis door te laten gaan. Het hof van beroep besloot vorige week dat de bovengrondse bouw moest worden stilgelegd omdat Trump geen toestemming van het parlement had gekregen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het aantal natuurbranden in Engeland en Wales heeft een record bereikt. De brandweer moest nog niet eerder zo vaak uitrukken voor een natuurbrand als dit jaar, en brandweerchef Phil Garrigan verwacht dat het einde van het bosbrandseizoen nog niet in zicht is.
3 uur geledenCHIBA (ANP/RTR) - Het dodental na de uitzonderlijk zware regenval in Japan is opgelopen tot acht, melden de Japanse omroep NHK en persbureau Kyodo. Sommige van de doden werden bij overstroomde wegen gevonden. Anderen zaten vast in hun voertuigen.
5 uur geleden