Republikeinen verdeeld over Trumps fraudebeschuldigingen
WASHINGTON (ANP) - Meerdere Republikeinen uit het Amerikaanse parlement, het Congres, hebben laten doorschemeren dat zij het niet eens zijn met de beweringen van de Amerikaanse president Donald Trump dat er gefraudeerd zou zijn bij de huidige verkiezingen. De Democraat Joe Biden lijkt af te stevenen op een overwinning bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen, maar Trump trekt de integriteit van die resultaten in twijfel.
De Republikeinse president herhaalde meermaals, waaronder donderdagavond tijdens een persconferentie in het Witte Huis, zonder enig bewijs dat er gefraudeerd is en dat de verkiezingen zijn gestolen. Maar volgens zijn partijgenoot en senator Roy Blunt (Missouri) moet "op een gegeven moment" het Witte Huis wel bewijs leveren om deze beschuldigingen in een rechtszaak aan te vechten.
"Ik denk ook niet dat het onredelijk is dat Biden het onofficiële resultaat accepteert en doet wat hij denkt dat hij zou moeten doen", voegde Blunt eraan toe. Dat onofficiële resultaat zou op vrijdagavond (lokale tijd) naar buiten kunnen komen. Biden heeft die avond al een toespraak gepland.
Volgens een peiling van marktonderzoeker Ipsos en persbureau Reuters is ongeveer twee derde van de Republikeinen het niet eens met de bewering van Trump dat hij de verkiezingen heeft gewonnen. Donderdag nam een aantal gekozen Republikeinse functionarissen al afstand van de fraudeverwijten van Trump.
Senator Mitt Romney (Utah), de Republikeinse presidentskandidaat van 2012, is het niet eens met Trump dat de verkiezingen gestolen zouden zijn. "Dit wakkert roekeloos destructieve en gevaarlijke sentimenten aan," zei Romney op Twitter.
Twee prominente Republikeinen steunden daarentegen hun partijgenoot Trump in zijn beweringen. Senator Lindsey Graham (South Carolina) zei bereid te zijn 500.000 dollar (421.000 euro) te doneren zodat Trump de juridische strijd aan kan gaan in meerdere staten. Kevin McCarthy, fractieleider van de Republikeinen het Huis van Afgevaardigden, zei dat Trump al heeft gewonnen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse radicaal-rechtse partij Rassemblement National (RN) heeft voor het eerst sinds haar oprichting genoeg zetels om samen met haar bondgenoot UDR een fractie te kunnen vormen in de Senaat. Dat heeft partijvoorzitter Jordan Bardella meegedeeld na de verkiezingen voor het hogerhuis.
25 minuten geledenLOURDES (ANP/RTR) - Paus Leo heeft zondag tijdens een ontmoeting met Franse slachtoffers van misbruik opnieuw zijn vastberadenheid uitgesproken om een einde te maken aan het misbruik van kinderen door katholieke geestelijken. Dat meldde het Vaticaan enkele uren nadat de paus de Kerk had opgeroepen haar eigen tekortkomingen te erkennen en haar "diepe wonden" te helen.
1 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische president Aleksandar Vučić heeft zondag zijn aftreden aangekondigd. Daarmee maakt hij een einde aan zijn tweede en laatste ambtstermijn van vijf jaar en maakt hij de weg vrij voor vervroegde presidentsverkiezingen. Het aftreden van Vučić was verwacht.
2 uur geledenNIEDERHAUSEN (ANP/DPA) - Een 84-jarige man heeft zondag in de West-Duitse plaats Niederhausen tijdens het parkeren zijn echtgenote doodgereden, meldt de politie. Bij het achteruit inparkeren botste de man tegen een geparkeerd voertuig aan. Vervolgens reed hij om onbekende redenen hard vooruit, waarbij hij zijn 80-jarige vrouw raakte, die voor de auto stond.
2 uur geledenMEKELLE (ANP/AFP) - Het hoofdkantoor van de lokale omroep in het noorden van Ethiopië, Tigrai TV, is geraakt door een drone, zeggen journalisten van de zender tegen persbureau AFP. De omroep staat bekend als belangrijk medium voor de rebellen in Tigray, waar afgelopen week het geweld met het regeringsleger weer escaleerde.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tegen nieuwssite Axios gezegd dat hij komende week nog nieuwe gesprekken met Iran verwacht. Zaterdag wees hij een Iraans voorstel voor het heropenen van de Straat van Hormuz nog af, maar Iran zei zondag nog te wachten op een officiële reactie.
4 uur geledenBERN (ANP/AFP) - Een ruime meerderheid van de Zwitsers heeft in een referendum een voorstel verworpen om de neutraliteit van hun land strikter te maken. Voorstanders wilden in de grondwet laten opnemen dat Zwitserland de banden met militaire bondgenootschappen als de NAVO niet mag aanhalen en alleen sancties mag opleggen als de Verenigde Naties die hebben goedgekeurd. Tegenstanders noemden dat idee pro-Russisch.
5 uur geleden