Republikeinen in Senaat VS verzetten zich tegen belastingdeal G7
WASHINGTON (ANP/RTR) - Verschillende hooggeplaatste Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het G7-akkoord over een wereldwijd minimumtarief voor de vennootschapsbelasting verworpen. De deal staat meer landen toe om belastingen te heffen op grote multinationals, maar roept ook vragen op over het vermogen van de Verenigde Staten om de overeenkomst uit te voeren.
De Republikeinse senator John Barrasso sprak van concurrentievervalsing en een deal die schadelijk zal uitpakken voor de Amerikaanse economie. Zijn collega-senator Pat Toomey zei dat het akkoord belastinginkomsten zou wegsluizen van de Amerikaanse schatkist naar andere landen.
De tegenstand van de Republikeinen kan president Joe Biden ertoe aanzetten om begrotingsprocedures te gebruiken om het initiatief door het Congres te loodsen. Daarvoor heeft hij alleen de steun van de Democraten nodig. Maar juristen en belastingdeskundigen vragen zich af of een dergelijk internationaal verdrag wel door de Senaat kan komen zonder een tweederdemeerderheid die daarvoor nodig zou zijn. De verdeling in de Senaat tussen de Republikeinen en Democraten is nu 50 om 50 en daarmee is de steun van de Republikeinen noodzakelijk.
Minimumbelastingtarief
In het historische akkoord zijn de ministers van Financiën van de G7 overeengekomen om te streven naar een wereldwijd minimumbelastingtarief van ten minste 15 procent. Verder mogen winsten van grote bedrijven in landen waar deze behaald worden extra worden belast. De Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen zei dat de "belangrijke, nooit eerder gedane toezegging" een einde zou maken aan wat zij een race naar de bodem van de wereldwijde belastingheffing noemde.
Ook hebben de G7-landen ermee ingestemd een einde te maken aan belastingen op digitale diensten, maar het tijdschema daarvoor hangt af van de uitvoering van de nieuwe regels. Het akkoord is een opmaat naar een breder akkoord in de G20 en 140 landen die deelnemen aan internationale onderhandelingen over de belastingen die grote bedrijven als Google-moeder Alphabet, Amazon, Apple en Facebook moeten afdragen.
De Amerikaanse grondwet geeft de president het recht om internationale verdragen te sluiten mits twee derde van de aanwezige senatoren daarmee instemt. Als de deal kan worden verpakt als een begrotingskwestie dan is steun van een absolute meerderheid voldoende. Bij het staken van de stemmen in de Senaat geeft de stem van vicepresident Kamala Harris de doorslag.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waarmee de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. Computer- en serverbedrijf Dell Technologies was een opvallende winnaar dankzij kwartaalcijfers die goed werden ontvangen door beleggers.
17 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse investeringsmaatschappij Castlelake overweegt een overnamebod te doen op de Britse luchtvaartmaatschappij easyJet. Volgens Castlelake is er nog geen formele toenadering gezocht tot het bestuur van easyJet over een overname en is het ook niet zeker dat er een bod komt.
17 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) verwerpt het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman. UMG, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, zegt dat het bod van Ackman van 56 miljard euro veel te laag is en geen "superieure waardecreatie" levert. Het bedrijf stelt ook dat er sterke consensus is in het bestuur bij het besluit om het bod te verwerpen.
17 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever gaat 270 miljoen dollar investeren in de ontwikkeling van een nieuw innovatiecentrum in de Verenigde Staten. In dat centrum in de stad New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut gaat het bedrijf onder meer onderzoek doen naar producten voor persoonlijke verzorging, geurstoffen en ook verpakkingen.
18 uur geleden