Republikeinen houden weer verkiezingsdebat, opnieuw zonder Trump
SIMI VALLEY (ANP) - Republikeinse kandidaten voor de aankomende Amerikaanse presidentsverkiezingen houden voor de tweede keer een debat. Dat begint om 03.00 uur Nederlandse tijd in Simi Valley (Californië) en wordt uitgezonden op televisie. De grote afwezige is oud-president Donald Trump, die zich ook had afgemeld voor het eerste debat.
Deelnemers hopen uiteindelijk in voorverkiezingen te worden gekozen tot officiële presidentskandidaat van hun partij. Er doen zeven kandidaten mee: gouverneur Ron DeSantis van Florida, zakenman Vivek Ramaswamy, oud-vicepresident Mike Pence, voormalig topdiplomaat Nikki Haley, oud-gouverneur van New Jersey Chris Christie, senator Tim Scott en gouverneur Doug Burgum van North Dakota.
Het eerste debat telde nog acht deelnemers. Gouverneur van Arkansas Asa Hutchinson wist zich deze keer niet te kwalificeren voor deelname. Kandidaten moesten aantonen dat ze geld voor hun campagne ontvingen van minstens 50.000 geldschieters en hoog genoeg scoorden in de peilingen. Die criteria lagen hoger dan bij het vorige debat.
Trump ver voor in peilingen
Trump voldoet met gemak aan die eisen, maar maakt er geen geheim van deelname overbodig te vinden. Hij ligt een straatlengte voor in de peilingen en wordt gezien als gedoodverfde favoriet om de voorverkiezingen te winnen. DeSantis staat nog steeds op een tweede plaats, maar op grote afstand.
Het tweede debat duurt twee uur en geeft DeSantis en andere kandidaten de kans zich te profileren tegenover een miljoenenpubliek. Naar het eerste debat keken vorige maand ongeveer 13 miljoen mensen.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP) - Personeelsleden van de Amerikaanse ambassade in Jeruzalem mogen van de ambassadeur vertrekken in verband met de spanningen in de regio. Ambassadeur Mike Huckabee dringt er wel op aan dat mensen die liever weggaan uit Israël, dat beter vrijdag nog kunnen doen.
25 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran roept de VS opnieuw op zijn "buitensporige eisen" te laten vallen als het een deal met Teheran wil bereiken. Dat zegt buitenlandminister Abbas Araghchi. Afvaardigingen van de twee landen spraken elkaar donderdag in Genève, onder bemiddeling van Oman.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rond de kerncentrale in het Oekraïense Zaporizja is een bestand afgesproken, om kabels te kunnen repareren. De kerncentrale is al sinds kort na de inval in Oekraïne in 2022 in Russische handen.
3 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse Labourpartij heeft een pijnlijke nederlaag geleden in Gorton and Denton, een kiesdistrict bij Manchester dat traditioneel een Labour-bolwerk is. De Green Party won de tussentijdse verkiezingen, terwijl Labour zelfs naar de derde plaats zakte, achter de radicaalrechtse partij Reform UK van Nigel Farage.
5 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - De Pakistaanse minister van Defensie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de "open oorlog" verklaard aan de Afghaanse Taliban-regering. De buurlanden voeren al dagen dodelijke aanvallen uit op elkaars grondgebied.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Melania Trump zit volgende week een vergadering van de VN-Veiligheidsraad voor. Het is de eerste keer dat een first lady een dergelijke functie bekleedt. Melania zal "de rol van onderwijs benadrukken bij het bevorderen van tolerantie en wereldvrede", meldt haar kantoor in een verklaring.
14 uur geledenGENÈVE (ANP) - De Amerikaanse en Oekraïense delegaties die donderdag hebben overlegd in Genève hebben na afloop van hun gesprek gebeld met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Hij schrijft op X dat er een "grote bereidheid" is voor een volgende bijeenkomst, waar ook de Russen zouden moeten aansluiten.
14 uur geleden