Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Republikeinen hoopvol over schuldenplafond, Democraten wantrouwig

Republikeinen hoopvol over schuldenplafond, Democraten wantrouwig

WASHINGTON (ANP/RTR) - Toprepublikein Kevin McCarthy zegt "een pad voor zich te zien op weg naar een akkoord" over het verhogen van het Amerikaanse schuldenplafond.

"We zijn er nog niet, en we hebben nog niks afgesproken", zegt de Republikeinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, maar hij rekent wel op een doorbraak. "We hebben de structuur voor ogen en iedereen is nu hard aan het werk." McCarthy verwacht dat begin volgende week al een stemming kan plaatsvinden over de verhoging.

Zonder politiek akkoord zouden de VS rond 1 juni zonder geld komen te zitten. Dan heeft het land het maximale bedrag geleend dat het Congres toestaat, waarop die instelling de lat weer wat moet verhogen. Dat is doorgaans een routineklus in de VS, maar door de spanningen tussen de Republikeinen en Democraten wordt het steeds moeilijker.

Vierde amendement

Verschillende Democratische senatoren hebben minder vertrouwen in een akkoord. Zij drongen er donderdag bij president Joe Biden op aan te overwegen een beroep te doen op het vierde amendement van de grondwet.

Dat amendement stelt dat de VS "in ieder geval aan zijn schuld moet voldoen". Het betekent volgens de senatoren dat Biden zonder tussenkomst van het Congres het schuldenplafond zou kunnen verhogen, om aan de schuld te voldoen en zo trouw te blijven aan de grondwet. Een dergelijke ingreep is nooit eerder in de Amerikaanse geschiedenis gedaan.

Sanders en Warren

Onder anderen Bernie Sanders en Elizabeth Warren, beiden presidentskandidaat voor de Democraten voor de verkiezingen van 2020, sloten zich bij de oproep aan.

Als het schuldenplafond niet wordt verhoogd, zouden de gevolgen enorm zijn. Een groot deel van de Amerikaanse overheid komt dan stil te liggen en het land kan dan niet aan zijn schuldbetalingen voldoen. Volgens vicepresident Kamala Harris belandt de Amerikaanse economie bij het uitblijven van een akkoord in een recessie.

Meer uit Buitenland

Dodental door Russische aanvallen in Oekraïne loopt op

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker achttien. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.

6 minuten geleden
Israël en Hezbollah blijven aanvallen ondanks Trumps bestand

BEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.

32 minuten geleden
Turkije rekent op komst Trump naar NAVO-top in Ankara

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.

33 minuten geleden
Russische geheime dienst ontdekt spyware op telefoons topfiguren

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.

1 uur geleden
Doden bij protest in Kenia tegen quarantainefaciliteit VS

NANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.

3 uur geleden
NASA: reparatie lanceerbasis Blue Origin zal lange tijd duren

NEW YORK (ANP/RTR) - De reparatie van de schade aan de lanceerbasis van het ruimtevaartbedrijf Blue Origin door de ontplofte raket zal volgens NASA-topman Jared Isaacman waarschijnlijk lange tijd gaan duren. Mogelijk is de raketbasis pas in 2028 weer volledig hersteld, aldus Isaacman in een interview met zakenzender CNBC.

6 uur geleden
Doden en tientallen gewonden bij zware aanvallen op Oekraïne

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij zware aanvallen op verschillende delen van Oekraïne zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeker negen mensen om het leven gekomen. Tientallen anderen raakten gewond. Onder meer hoofdstad Kyiv werd getroffen door een reeks luchtaanvallen. Mogelijk liggen er nog slachtoffers onder het puin van ingestorte gebouwen.

6 uur geleden