Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Republikeinen hoopvol over schuldenplafond, Democraten wantrouwig

Republikeinen hoopvol over schuldenplafond, Democraten wantrouwig

WASHINGTON (ANP/RTR) - Toprepublikein Kevin McCarthy zegt "een pad voor zich te zien op weg naar een akkoord" over het verhogen van het Amerikaanse schuldenplafond.

"We zijn er nog niet, en we hebben nog niks afgesproken", zegt de Republikeinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, maar hij rekent wel op een doorbraak. "We hebben de structuur voor ogen en iedereen is nu hard aan het werk." McCarthy verwacht dat begin volgende week al een stemming kan plaatsvinden over de verhoging.

Zonder politiek akkoord zouden de VS rond 1 juni zonder geld komen te zitten. Dan heeft het land het maximale bedrag geleend dat het Congres toestaat, waarop die instelling de lat weer wat moet verhogen. Dat is doorgaans een routineklus in de VS, maar door de spanningen tussen de Republikeinen en Democraten wordt het steeds moeilijker.

Vierde amendement

Verschillende Democratische senatoren hebben minder vertrouwen in een akkoord. Zij drongen er donderdag bij president Joe Biden op aan te overwegen een beroep te doen op het vierde amendement van de grondwet.

Dat amendement stelt dat de VS "in ieder geval aan zijn schuld moet voldoen". Het betekent volgens de senatoren dat Biden zonder tussenkomst van het Congres het schuldenplafond zou kunnen verhogen, om aan de schuld te voldoen en zo trouw te blijven aan de grondwet. Een dergelijke ingreep is nooit eerder in de Amerikaanse geschiedenis gedaan.

Sanders en Warren

Onder anderen Bernie Sanders en Elizabeth Warren, beiden presidentskandidaat voor de Democraten voor de verkiezingen van 2020, sloten zich bij de oproep aan.

Als het schuldenplafond niet wordt verhoogd, zouden de gevolgen enorm zijn. Een groot deel van de Amerikaanse overheid komt dan stil te liggen en het land kan dan niet aan zijn schuldbetalingen voldoen. Volgens vicepresident Kamala Harris belandt de Amerikaanse economie bij het uitblijven van een akkoord in een recessie.

Meer uit Buitenland

Vermeende schutter Bondi Beach verschijnt in rechtszaal

SYDNEY (ANP) - De man die ervan wordt beschuldigd het vuur te hebben geopend op een joodse viering op Bondi Beach in Sydney, is maandag voor het eerst in de rechtszaal verschenen. De 24-jarige Naveed Akram was via een videoverbinding te zien.

1 uur geleden
Dode bij lawine in Italiaanse Alpen, twee gewonden

COURMAYEUR (ANP) - In Italië is een persoon omgekomen door een lawine, meldt nieuwssite RAI News. Twee mensen raakten zwaargewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Aosta gebracht.

15 uur geleden
Regering Israël akkoord met omstreden plannen Westoever

JERUZALEM (ANP/BLOOMBERG) - De Israëlische regering heeft ingestemd met omstreden plannen om de controle over de bezette Westelijke Jordaanoever uit te breiden. Vorige week ging het Israëlische veiligheidskabinet al akkoord, wat leidde tot kritiek uit onder meer de Europese Unie en het Verenigd Koninkrijk.

15 uur geleden
Rubio: VS plaatsen geen vraagtekens bij Navalny-onderzoek

BRATISLAVA (ANP/AFP) - De VS zien geen reden de conclusies uit het Europese rapport naar de doodsoorzaak van de Russische oppositieleider Aleksej Navalny in twijfel te trekken. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Slowaakse premier Robert Fico in antwoord op vragen uit de zaal.

16 uur geleden
Oekraïense oud-minister bij grens opgepakt tijdens vluchtpoging

KYIV (ANP) - De Oekraïense oud-minister Herman Haloesjtsjenko is in de nacht van zaterdag op zondag opgepakt terwijl hij het land probeerde te verlaten. Volgens nieuwssite Ukrainska Pravda is de oud-minister, die in verband wordt gebracht met een grote corruptiezaak, op de grens uit een trein gehaald.

18 uur geleden
Buitenlandchef: EU wil Oekraïne nog geen toetredingsdatum geven

MÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.

19 uur geleden
Meer dan 10 doden in Gaza door Israëlische aanvallen

GAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.

19 uur geleden