Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Republikeinen hoopvol over schuldenplafond, Democraten wantrouwig

Republikeinen hoopvol over schuldenplafond, Democraten wantrouwig

WASHINGTON (ANP/RTR) - Toprepublikein Kevin McCarthy zegt "een pad voor zich te zien op weg naar een akkoord" over het verhogen van het Amerikaanse schuldenplafond.

"We zijn er nog niet, en we hebben nog niks afgesproken", zegt de Republikeinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, maar hij rekent wel op een doorbraak. "We hebben de structuur voor ogen en iedereen is nu hard aan het werk." McCarthy verwacht dat begin volgende week al een stemming kan plaatsvinden over de verhoging.

Zonder politiek akkoord zouden de VS rond 1 juni zonder geld komen te zitten. Dan heeft het land het maximale bedrag geleend dat het Congres toestaat, waarop die instelling de lat weer wat moet verhogen. Dat is doorgaans een routineklus in de VS, maar door de spanningen tussen de Republikeinen en Democraten wordt het steeds moeilijker.

Vierde amendement

Verschillende Democratische senatoren hebben minder vertrouwen in een akkoord. Zij drongen er donderdag bij president Joe Biden op aan te overwegen een beroep te doen op het vierde amendement van de grondwet.

Dat amendement stelt dat de VS "in ieder geval aan zijn schuld moet voldoen". Het betekent volgens de senatoren dat Biden zonder tussenkomst van het Congres het schuldenplafond zou kunnen verhogen, om aan de schuld te voldoen en zo trouw te blijven aan de grondwet. Een dergelijke ingreep is nooit eerder in de Amerikaanse geschiedenis gedaan.

Sanders en Warren

Onder anderen Bernie Sanders en Elizabeth Warren, beiden presidentskandidaat voor de Democraten voor de verkiezingen van 2020, sloten zich bij de oproep aan.

Als het schuldenplafond niet wordt verhoogd, zouden de gevolgen enorm zijn. Een groot deel van de Amerikaanse overheid komt dan stil te liggen en het land kan dan niet aan zijn schuldbetalingen voldoen. Volgens vicepresident Kamala Harris belandt de Amerikaanse economie bij het uitblijven van een akkoord in een recessie.

Meer uit Buitenland

President Zuid-Korea betuigt spijt over drone richting noorden

SEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung heeft maandag spijt betuigd tegenover Noord-Korea over een drone-incident. Volgens de president stuurde een Zuid-Koreaan in januari zonder toestemming van de regering een drone richting Noord-Korea.

2 uur geleden
Axios: gesprekken VS en Iran gaande over staakt-het-vuren

ARLINGTON (ANP) - Vertegenwoordigers van de Verenigde Staten en Iran en een groep regionale bemiddelaars bespreken de voorwaarden voor een mogelijk staakt-het-vuren van 45 dagen. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite Axios op basis van vier Amerikaanse, Israëlische en regionale bronnen.

2 uur geleden
Iran: Straat van Hormuz pas open bij compensatie oorlogsschade

TEHERAN (ANP) - Iran heeft met eigen dreigementen gereageerd op het recente ultimatum van de Amerikaanse president Donald Trump om de Straat van Hormuz open te stellen. De zeestraat zal alleen geopend worden wanneer doorvoerrechten de schade van de oorlog compenseren, aldus het kantoor van de Iraanse president.

2 uur geleden
Doden bij kidnappoging tijdens paasviering in Nigeria

ABUJA (ANP) - Bij twee aanvallen in Nigeria zijn zondag zeker meer dan twintig doden gevallen. Het Nigeriaanse leger zegt dat het een poging tot een massaontvoering verijdeld heeft.

3 uur geleden
Vijftien doden bij Israëlische aanvallen op Libanon

BEIROET (ANP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op Libanon zijn zondag zeker vijftien mensen omgekomen. Naast eerder aangekondigde doden bij aanvallen in Kfarhata in Zuid-Libanon en in de wijk Jnah in Beiroet, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid dat er ook drie mensen zijn omgekomen bij een aanval op een flatgebouw in Ain Saadeh, ten oosten van de hoofdstad.

3 uur geleden
Duitsers zoeken paaseieren, vinden mogelijk radioactieve stof

STUTTGART (ANP) - Twee Duitse mannen die zondag naar paaseieren aan het zoeken waren, stuitten op een flacon met de opdruk 'Polonium 210'. Dat is een zeer radioactieve stof.

6 uur geleden
Legerchef Israël: operationele zone ingesteld onder Litani-rivier

TEL AVIV (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft het Israëlische leger alle gebieden ten zuiden van de Litani-rivier in Libanon omgevormd tot een "operationele zone", naar eigen zeggen om Hezbollah te bestrijden. Israël voert in Zuid-Libanon een grondoffensief uit dat het almaar uitbreidt.

7 uur geleden