Republikeinen hoopvol over schuldenplafond, Democraten wantrouwig
WASHINGTON (ANP/RTR) - Toprepublikein Kevin McCarthy zegt "een pad voor zich te zien op weg naar een akkoord" over het verhogen van het Amerikaanse schuldenplafond.
"We zijn er nog niet, en we hebben nog niks afgesproken", zegt de Republikeinse voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, maar hij rekent wel op een doorbraak. "We hebben de structuur voor ogen en iedereen is nu hard aan het werk." McCarthy verwacht dat begin volgende week al een stemming kan plaatsvinden over de verhoging.
Zonder politiek akkoord zouden de VS rond 1 juni zonder geld komen te zitten. Dan heeft het land het maximale bedrag geleend dat het Congres toestaat, waarop die instelling de lat weer wat moet verhogen. Dat is doorgaans een routineklus in de VS, maar door de spanningen tussen de Republikeinen en Democraten wordt het steeds moeilijker.
Vierde amendement
Verschillende Democratische senatoren hebben minder vertrouwen in een akkoord. Zij drongen er donderdag bij president Joe Biden op aan te overwegen een beroep te doen op het vierde amendement van de grondwet.
Dat amendement stelt dat de VS "in ieder geval aan zijn schuld moet voldoen". Het betekent volgens de senatoren dat Biden zonder tussenkomst van het Congres het schuldenplafond zou kunnen verhogen, om aan de schuld te voldoen en zo trouw te blijven aan de grondwet. Een dergelijke ingreep is nooit eerder in de Amerikaanse geschiedenis gedaan.
Sanders en Warren
Onder anderen Bernie Sanders en Elizabeth Warren, beiden presidentskandidaat voor de Democraten voor de verkiezingen van 2020, sloten zich bij de oproep aan.
Als het schuldenplafond niet wordt verhoogd, zouden de gevolgen enorm zijn. Een groot deel van de Amerikaanse overheid komt dan stil te liggen en het land kan dan niet aan zijn schuldbetalingen voldoen. Volgens vicepresident Kamala Harris belandt de Amerikaanse economie bij het uitblijven van een akkoord in een recessie.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.
4 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.
6 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België doet volgend jaar mee aan het Eurovisie Songfestival. Dat heeft de Franstalige omroep RTBF vrijdag besloten. Wie de Belgische kandidaat wordt, is nog niet bekend.
10 uur geleden