Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Republikeinen blokkeren herziening kiesstelsel VS

Republikeinen blokkeren herziening kiesstelsel VS

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Republikeinen in de Senaat hebben een door de Amerikaanse president Joe Biden vurig gewenste herziening van het kiesstelsel tegengehouden. Ook een voorstel om de zogeheten filibusterregel aan te passen om deze herziening er alsnog doorheen te krijgen, is afgeschoten. Die regel stelt dat voor veel wetsvoorstellen 60 van de 100 senatoren moeten instemmen met een einde aan het debat voordat er überhaupt kan worden gestemd.

Zoals verwacht blokkeerden de Republikeinen via de filibusterregel stemming over wetgeving die de rechten van kiezers zou moeten verbeteren. Daarna brachten de Democraten een voorstel in om uitzondering te krijgen op deze regel voor de kiesstelselherziening. Daarvoor zou een normale meerderheid voldoende zijn. Maar twee Democraten stemden tegen, waardoor de stemming op 48-52 uitkwam.

De Democraten hebben een flinterdunne meerderheid in de Senaat. Ze hebben vijftig zetels (ze kunnen rekenen op de steun van twee onafhankelijke kandidaten) in handen, dus precies de helft. In het geval van een patstelling heeft vicepresident Kamala Harris, die ook ambtshalve voorzitter van de Senaat is, de beslissende stem. Maar aangezien Democraten Joe Manchin en Kyrsten Sinema tegenstemden, kwam het niet zover.

Teleurgesteld

Een van de doelstellingen van de hervorming was het stemmen bij verkiezingen makkelijker te maken. Het is een van de speerpunten van Biden die donderdag een jaar lang aan de macht is in het Witte Huis. De Democraten beschuldigen de Republikeinen van de voormalige Amerikaanse president Donald Trump ervan het stemmen moeilijker te willen maken, in het nadeel van met name minderheden.

Biden laat via Twitter weten teleurgesteld te zijn. "Ik ben diep teleurgesteld dat de Senaat er niet in is geslaagd op te komen voor onze democratie. Ik ben teleurgesteld - maar ik laat me niet afschrikken."

Meer uit Buitenland

Satellietbeelden: zeker 2500 gebouwen verwoest door ramp Nepal

KATHMANDU (ANP/AFP) - Bij de overstromingen in Nepal zijn meer dan 2500 gebouwen verwoest. Dat komt volgens persbureau AFP naar voren uit satellietbeelden van de EU-satellietdienst Copernicus.

1 uur geleden
Spaanse premier hekelt desinformatie over Ceuta

MADRID (ANP/AFP/DPA/RTR) - De Spaanse premier Pedro Sánchez heeft zich beklaagd over desinformatie over de recente crisis in Ceuta. Hij wees daarbij op de radio ook naar Israël en Rusland.

1 uur geleden
Congo telt meer dan 6000 besmettingen met ebolavirus

KINSHASA (ANP) - Het aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot boven de 6000. Dat heeft de regering maandag bekendgemaakt.

1 uur geleden
Bemanning veerboot Cyprus verdacht van nalatigheid

KYRENIA (ANP/DPA) - Bemanningsleden van de veerboot die kapseisde bij het noorden van Cyprus en een directeur van een betrokken bedrijf, zijn maandag in Kyrenia voor de rechter verschenen. Ze worden verdacht van het veroorzaken van de dood van opvarenden door nalatigheid, meldt omroep BRT.

2 uur geleden
Japanse defensie vraagt tientallen miljarden voor modernisering

TOKIO (ANP/AFP) - Het Japanse ministerie van Defensie heeft om een recordbedrag gevraagd om verder te kunnen moderniseren. De nadruk moet meer worden gelegd op het tegengaan van "nieuwe oorlogsvoeringsmethoden" en het gebruik van drones en kunstmatige intelligentie.

4 uur geleden
Pakistan: meer landen overwegen toetreding tot nieuw defensiepact

ISLAMABAD (ANP/BLOOMBERG) - Zes tot zeven overwegend islamitische landen hebben volgens Pakistan belangstelling getoond voor toetreding tot een nieuw bondgenootschap, het Defensiepact van Mekka. Er wordt volgens de Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken gewerkt aan een manier om het eenvoudiger voor landen te maken om toe te treden.

5 uur geleden
China bestraft mensen om 'misinformatie' na overstromingsramp

BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese autoriteiten zeggen dat tien mensen zijn bestraft voor het verspreiden van misinformatie na de overstromingsramp in het grensgebied met Nepal. Ze zouden bijvoorbeeld de indruk hebben gewekt dat het aantal doden en vermisten veel hoger lag dan in de officiële bronnen is gemeld.

5 uur geleden