Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Republikeinen blokkeren herziening kiesstelsel VS

Republikeinen blokkeren herziening kiesstelsel VS

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - De Republikeinen in de Senaat hebben een door de Amerikaanse president Joe Biden vurig gewenste herziening van het kiesstelsel tegengehouden. Ook een voorstel om de zogeheten filibusterregel aan te passen om deze herziening er alsnog doorheen te krijgen, is afgeschoten. Die regel stelt dat voor veel wetsvoorstellen 60 van de 100 senatoren moeten instemmen met een einde aan het debat voordat er überhaupt kan worden gestemd.

Zoals verwacht blokkeerden de Republikeinen via de filibusterregel stemming over wetgeving die de rechten van kiezers zou moeten verbeteren. Daarna brachten de Democraten een voorstel in om uitzondering te krijgen op deze regel voor de kiesstelselherziening. Daarvoor zou een normale meerderheid voldoende zijn. Maar twee Democraten stemden tegen, waardoor de stemming op 48-52 uitkwam.

De Democraten hebben een flinterdunne meerderheid in de Senaat. Ze hebben vijftig zetels (ze kunnen rekenen op de steun van twee onafhankelijke kandidaten) in handen, dus precies de helft. In het geval van een patstelling heeft vicepresident Kamala Harris, die ook ambtshalve voorzitter van de Senaat is, de beslissende stem. Maar aangezien Democraten Joe Manchin en Kyrsten Sinema tegenstemden, kwam het niet zover.

Teleurgesteld

Een van de doelstellingen van de hervorming was het stemmen bij verkiezingen makkelijker te maken. Het is een van de speerpunten van Biden die donderdag een jaar lang aan de macht is in het Witte Huis. De Democraten beschuldigen de Republikeinen van de voormalige Amerikaanse president Donald Trump ervan het stemmen moeilijker te willen maken, in het nadeel van met name minderheden.

Biden laat via Twitter weten teleurgesteld te zijn. "Ik ben diep teleurgesteld dat de Senaat er niet in is geslaagd op te komen voor onze democratie. Ik ben teleurgesteld - maar ik laat me niet afschrikken."

Meer uit Buitenland

Franse branden leiden voor het eerst tot 'pyrocumulonimbus'

PARIJS (ANP/AFP) - De enorme bosbrand die in het zuidwesten van Frankrijk woedt, heeft geleid tot een fenomeen dat nog niet eerder in het land is waargenomen: pyrocumulonimbus. Dat zei een woordvoerder van de Franse nationale brandweerfederatie (FNSPF) zondag.

27 minuten geleden
Merz bij herdenking aanslag Berlijn: geen plaats voor extremisten

BERLIJN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz (CDU) heeft aangekondigd dat hij vastberaden zal optreden tegen extremisten. "Deze criminelen, deze extremisten, hebben geen plaats in de samenleving," zei de bondskanselier vlak voor een herdenkingsdienst van de aanslag bij de Pride in Berlijn, aldus Duitse media waaronder de krant Tagesspiegel.

36 minuten geleden
Brand in zuidwesten Frankrijk verwoest 240 woningen

BORDEAUX (ANP/RTR/AFP) - De natuurbrand in het Franse gebied Gironde heeft daar volgens de autoriteiten al zo'n 240 woningen verwoest. Vooral de gemeente Le Porge, ten westen van Bordeaux, is zwaar getroffen.

1 uur geleden
Grote steunbetuiging in Berlijn na aanslag bij Pride

BERLIJN (ANP) - In Berlijn zijn mensen na de aanslag van zaterdagavond de straat opgegaan om steun te betuigen aan de slachtoffers en de queergemeenschap. Er verzamelde zich volgens media als omroep RBB een menigte op de Pariser Platz, bij de beroemde stadspoort Brandenburger Tor. Het gaat mogelijk om enkele duizenden mensen.

2 uur geleden
Aantal gewonden aanslag Berlijn naar boven bijgesteld

BERLIJN (ANP) - De Duitse autoriteiten hebben het aantal gewonden bij de aanslag in Berlijn naar boven bijgesteld. Het gaat volgens minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt om 29 personen, soms met ernstig letsel. Daarnaast kwam ook iemand om het leven. Er was met een voertuig ingereden op mensen en daarna zou ook op mensen zijn ingestoken.

3 uur geleden
Iraanse media: olietanker ontploft in Straat van Hormuz

TEHERAN (ANP/RTR) - Een olietanker is zondag ontploft in de Straat van Hormuz, berichten Iraanse media. Volgens persbureau Tasnim was het schip in aanvaring gekomen met een zeemijn.

3 uur geleden
Duitse autoriteiten vermoeden islamistische terreur na aanslag

BERLIJN (ANP) - De Duitse autoriteiten gaan ervan uit dat het inrijden op mensen bij de Pride in Berlijn een islamistische terreuraanslag was. Alles wijst daarop, zegt minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt.

3 uur geleden