Republikein McCarthy komt met voorstel om shutdown af te wenden
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Slechts uren voordat in de Verenigde Staten een shutdown van de federale overheid dreigt in te gaan, zal het Huis van Afgevaardigden zaterdag stemmen over een noodfinancieringswet om dit te voorkomen. Met een overbruggingsfinanciering moeten de federale overheidsdiensten in ieder geval 45 dagen openblijven, zo kondigde de Republikeinse voorzitter Kevin McCarthy aan.
Ook de Democraten moeten het wetsvoorstel steunen, iets dat de positie van McCarthy mogelijk in gevaar kan brengen. Vanuit zijn eigen partij wordt hij gewaarschuwd dat hij zijn baan wel eens zou kunnen verliezen als hij samenwerkt met de tegenpartij. Op de vraag of hij zich zorgen maakt over deze dreigementen antwoordde McCarthy: "Als iemand mij wil ontslaan, omdat ik de volwassene in de kamer wil zijn, ga je gang en probeer het."
In het voorstel is ook hulp bij natuurrampen opgenomen, iets waar het Witte Huis om had gevraagd. Steun voor Oekraïne is niet meegenomen in het voorstel.
Zelfs als het Huis van Afgevaardigden met de wet instemt, is het de vraag of er tijd genoeg is om de wet erdoor te krijgen. Ook de Senaat, met een Democratische meerderheid, moet erover stemmen en president Biden dient de wet te ondertekenen. Dit alles moet voor middernacht plaatselijke tijd zijn gebeurd om een shutdown af te wenden.
Mocht het tot een shutdown komen dan betekent dit dat de Amerikaanse federale overheid alleen nog maar de meest noodzakelijke uitgaven kan doen. Als gevolg zullen veel ambtenaren van ministeries naar huis worden gestuurd en zullen sommige ambtenaren niet meer betaald kunnen worden. Verder zullen onder meer veel nationale parken gesloten blijven, kunnen werkzaamheden aan infrastructuur worden stopgezet en kan het vliegverkeer ontregeld raken.
Meer uit Buitenland
AIR FORCE ONE (ANP/RTR) - President Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een "armada" onderweg hebben naar Iran, die hij hoopt "niet te hoeven gebruiken". Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er moet snel meer worden geïnvesteerd in de Arctische veiligheid en het Arctische gebied, zei voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie na afloop van de extra top van EU-regeringsleiders. "We hebben collectief te weinig geïnvesteerd. Het is dus hoog tijd om de verantwoordelijkheid te nemen."
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie zal haar belangen en haar lidstaten blijven verdedigen tegen elke vorm van dwang, zei voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de extra top donderdag. "Zij heeft de macht en de middelen om dit te doen en zal dit doen wanneer nodig", benadrukte hij.
2 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/AFP) - Foto's van blauwe plekken op de hand van Donald Trump leidden onlangs tot hernieuwde speculaties over de gezondheid van de 79-jarige Amerikaanse president. Trump wuifde die aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One weg: hij zou simpelweg zijn hand aan een tafel hebben gestoten.
3 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De elektriciteitsvoorziening in Oekraïne kende donderdag de grootste problemen sinds de grootschalige stroomuitval in november 2022 door Russische aanvallen. De situatie blijft "uiterst moeilijk", aldus minister van Energie Denys Sjmyhal.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Volgens EU-buitenlandchef Kaja Kallas hebben de betrekkingen met de VS deze week een behoorlijke klap gekregen vanwege de situatie rondom Groenland. "En die onderlinge meningsverschillen komen vooral Rusland en China ten goede", zei ze voorafgaand aan overleg met de EU-leiders.
7 uur geledenDAVOS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is onderweg van het World Economic Forum (WEF) naar Washington, meldt hij op zijn eigen platform Truth Social. Trump schrijft dat hij een "ongelooflijke tijd" heeft gehad in Davos, waar hij een toespraak gaf en met NAVO-chef Mark Rutte afspraken maakte over Groenland.
7 uur geleden