Republikein Johnson verkozen tot voorzitter van Huis
WASHINGTON (ANP) - De Republikein Mike Johnson is verkozen tot de nieuwe voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Aan de verkiezing ging een drie weken lange, slepende politieke strijd vooraf, met name door onenigheid binnen de Republikeinse partij.
Op voorhand hadden zich geen Republikeinen uitgesproken tegen de kandidatuur van Johnson, een 51-jarige afgevaardigde uit de staat Louisiana. Toch was het niet helemaal zeker of hij voldoende steun zou krijgen binnen zijn eigen partij, omdat niet ieders standpunt bekend was. De Republikeinen hebben een kleine meerderheid in het Huis, dus Johnsons marge om te winnen was klein.
De voorzitter van het Huis heeft een machtige positie in de Amerikaanse politiek. Hij heeft grote invloed op het politieke proces en is bovendien na de vicepresident de tweede in de lijn van opvolging als de president iets overkomt.
Hakeem Jeffries
De Democraten hadden zich achter hun eigen kandidaat geschaard, Hakeem Jeffries. Hij kreeg de steun van 209 afgevaardigden, tegen 220 stemmen voor Johnson.
De Democraat Pete Aguilar hekelde bij aanvang van de stemming de moeizame voorzittersverkiezing. Hij verwees daarbij naar pogingen van Johnson om de uitslag van de presidentsverkiezingen in 2020 ongeldig te verklaren, waarmee die zich volgens de Democraten gediskwalificeerd zou hebben voor het voorzitterschap.
Donald Trump
Het standpunt over de verkiezing van Donald Trump was volgens Aguilar het belangrijkste punt geweest in deze "door de Republikeinen veroorzaakte chaos". "Dit ging maar over één ding. Dit ging over wie Donald Trump tevreden zou houden."
Meer uit Buitenland
HELSINGBORG (ANP) - De terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa is niet bedoeld om Europese landen te straffen, bezweert buitenlandminister Marco Rubio. President Donald Trump koppelde het weghalen van militairen eerder aan zijn ontevredenheid over Europese NAVO-landen, over hun kritiek op de Iranoorlog bijvoorbeeld.
1 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten zien enige beweging bij Iran in de onderhandelingen over vrede, heeft minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio gezegd bij een bijeenkomst van de buitenlandministers van de NAVO in Zweden. Op welke vlakken Iran bereid is tot concessies, zei hij er niet bij.
1 uur geledenLOEHANSK (ANP/AFP/RTR) - Bij een Oekraïense droneaanval op de door Rusland bezette regio Loehansk zijn vier doden en 35 gewonden gevallen, meldt het Russische staatspersbureau RIA. Volgens hulpdiensten stortte een huis voor 86 minderjarige studenten in door de nachtelijke aanval.
1 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - Het aantal Amerikaanse militairen in Polen zal ongeveer gelijk blijven aan hoe het was, heeft de Poolse minister van Buitenlandse Zaken gezegd voorafgaand aan een bijeenkomst van de NAVO-ministers van Buitenlandse Zaken in Zweden.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse politie onderzoekt of de voormalige prins Andrew betrokken is geweest bij meerdere zedenmisdrijven. Rechercheurs zijn volgens Britse media, waaronder Sky News, onder meer op zoek naar een vrouw die beweert dat ze naar het huis van de tweede zoon van koningin Elizabeth in Windsor zou zijn gebracht "voor seksuele doeleinden". Ook andere mogelijke slachtoffers worden opgeroepen zich te melden.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Bij vechtpartijen in het centrum van Parijs, veroorzaakt door voetbalsupporters uit Nice, zijn volgens de politie zes mensen gewond geraakt onder wie een ernstig. De politie heeft 65 mensen gearresteerd in de nacht van donderdag op vrijdag bij de geweldplegingen niet ver van het Gare de l'Est.
3 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - NAVO-chef Mark Rutte is blij met de aankondiging van de Verenigde Staten extra troepen naar Polen te sturen. "Dat verwelkom ik zeer", zei Rutte voor aanvang van een vergadering met de buitenlandministers van de NAVO-landen. "Onze militaire commandanten nemen alle details door, maar ik verwelkom dat natuurlijk."
3 uur geleden