
Republikein Johnson verkozen tot voorzitter van Huis
WASHINGTON (ANP) - De Republikein Mike Johnson is verkozen tot de nieuwe voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Aan de verkiezing ging een drie weken lange, slepende politieke strijd vooraf, met name door onenigheid binnen de Republikeinse partij.
Op voorhand hadden zich geen Republikeinen uitgesproken tegen de kandidatuur van Johnson, een 51-jarige afgevaardigde uit de staat Louisiana. Toch was het niet helemaal zeker of hij voldoende steun zou krijgen binnen zijn eigen partij, omdat niet ieders standpunt bekend was. De Republikeinen hebben een kleine meerderheid in het Huis, dus Johnsons marge om te winnen was klein.
De voorzitter van het Huis heeft een machtige positie in de Amerikaanse politiek. Hij heeft grote invloed op het politieke proces en is bovendien na de vicepresident de tweede in de lijn van opvolging als de president iets overkomt.
Hakeem Jeffries
De Democraten hadden zich achter hun eigen kandidaat geschaard, Hakeem Jeffries. Hij kreeg de steun van 209 afgevaardigden, tegen 220 stemmen voor Johnson.
De Democraat Pete Aguilar hekelde bij aanvang van de stemming de moeizame voorzittersverkiezing. Hij verwees daarbij naar pogingen van Johnson om de uitslag van de presidentsverkiezingen in 2020 ongeldig te verklaren, waarmee die zich volgens de Democraten gediskwalificeerd zou hebben voor het voorzitterschap.
Donald Trump
Het standpunt over de verkiezing van Donald Trump was volgens Aguilar het belangrijkste punt geweest in deze "door de Republikeinen veroorzaakte chaos". "Dit ging maar over één ding. Dit ging over wie Donald Trump tevreden zou houden."
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - Het Hostages and Missing Families Forum zei zaterdag dat premier Benjamin Netanyahu het grootste obstakel vormt voor de vrijlating van Israëlische gijzelaars uit Gaza. Het Forum is de belangrijkste groep die de naasten van de gijzelaars bijstaat.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/AFP) - In Berlijn hebben duizenden mensen gedemonstreerd tegen de oorlog in Gaza. Onder de leus "Stop de genocide in Gaza" trokken volgens de politie ongeveer 12.000 mensen naar de Brandenburger Tor. De organisatoren schatten het aantal deelnemers op ongeveer 20.000.
3 uur geledenWARSCHAU (ANP/DPA) - Polen heeft zaterdag gevechtsvliegtuigen laten opstijgen vanwege een dreigende Russische drone-aanval op aangrenzende regio's van Oekraïne. Ook de luchtverdedigingssystemen op de grond werden in de hoogste staat van paraatheid gebracht. Inmiddels is het gevaar geweken en zijn de operaties weer gestaakt, aldus de strijdkrachten op X.
6 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De politie in Londen heeft 25 arrestaties verricht bij de massaal bezochte demonstratie van activist Tommy Robinson. 26 agenten raakten gewond door het geweld dat een deel van de demonstranten gebruikte.
6 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Bij een explosie in een café in de Spaanse hoofdstad Madrid zijn zaterdag 25 mensen gewond geraakt. Twee van hen waren er ernstig aan toe en werden naar het ziekenhuis gebracht, melden de Spaanse hulpdiensten.
7 uur geledenMADRID (ANP) - De rechtse nationalistische Spaanse partij VOX is in een congrescentrum in het zuidwesten van Madrid begonnen aan een jaarcongres dat dit jaar in het teken staat van 'Het begin van de Reconquista'. De term verwijst naar de herovering van het Iberisch schiereiland in de achtste eeuw op de islamitische overheersers. De meeste publieke evenementen en de komst van buitenlandse gasten worden zondag verwacht. De Argentijnse president Javier Milei heeft op de valreep laten weten niet naar Madrid te komen en zou een boodschap per video sturen.
9 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De demonstratie van de radicaalrechtse Tommy Robinson in Londen heeft meer dan honderdduizend mensen op de been gebracht, waarbij het ook tot aanvaringen met de politie kwam. Er is ook een tegenbetoging, waar vooralsnog enkele duizenden demonstranten op af zijn gekomen.
9 uur geleden