Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rentezorgen op beurzen nemen af, AEX lijkt hoger te beginnen

Rentezorgen op beurzen nemen af, AEX lijkt hoger te beginnen

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs lijkt vrijdag met winst te openen. Beleggers trekken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de zorgen over een hogere rente afnamen na kalmerende woorden van bestuurders van de Amerikaanse centrale bank. Volgens de centralebankiers is de hoge inflatie in de Verenigde Staten slechts een tijdelijk verschijnsel dat wordt veroorzaakt door de schaarste aan bepaalde producten door de herstart van de economie na de coronacrisis.

De inflatievrees laaide deze week flink op nadat het algemene prijspeil in de VS de sterkste stijging liet zien in meer dan tien jaar. De hoge inflatie wakkerde op zijn beurt de angst aan dat de Amerikaanse Federal Reserve sneller dan verwacht zal moeten ingrijpen door de rente te verhogen om oververhitting van de economie te voorkomen. Hogere rentetarieven zijn vooral ongunstig voor snelgroeiende techbedrijven, maar ook voor aandelen in het algemeen.

De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op basis van de openingsindicatoren een half procent hoger te beginnen aan de laatste handelsdag van de week. Ook elders in Europa zullen de beurzen naar verwachting in het groen openen. De belangrijkste aandelenmarkten in Aziƫ lieten vrijdag winsten te zien. De Nikkei in Tokio sloot dik 2 procent hoger na drie zware verliesdagen op rij.

Chiptekort

De aandacht gaat onder meer uit naar de Europese autosector. Volgens onderzoeks- en adviesbureau AlixPartners loopt de wereldwijde autosector dit jaar naar schatting 110 miljard dollar aan omzet mis door het chiptekort waar autofabrikanten mee worstelen. Begin dit jaar werd de impact van het chiptekort in de sector op 61 miljard dollar ingeschat door het bureau. AlixPartners denkt dat autoproducenten dit jaar 3,9 miljoen voertuigen minder gaan bouwen als gevolg van het gebrek aan chips.

De Europese beurzen wisten donderdag de verliezen beperkt te houden na een slecht begin van de handel. De AEX eindigde 0,1 procent lager op 694,22 punten en de MidKap daalde 0,2 procent tot 1035,70 punten. Londen verloor 0,6 procent. De beurzen in Parijs en Frankfurt wonnen tot 0,4 procent. Wall Street toonde herstel. De Dow-Jonesindex steeg 1,3 procent tot 34.021,45 punten. De brede S&P 500 klom 1,5 procent en techbeurs Nasdaq won 0,7 procent.

De euro was 1,2094 dollar waard, tegenover 1,2068 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,5 procent tot 63,47 dollar. De olieleveringen via een belangrijke pijplijn in de VS zijn weer op het normale niveau. De pijplijn, die goed is voor bijna de helft van alle olieleveringen naar de Amerikaanse oostkust, lag bijna een week stil nadat hackers Colonial Pipeline met gijzelingssoftware hadden aangevallen. Brentolie kostte 0,6 procent minder op 66,64 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Gemiddelde pensioenleeftijd stijgt naar 66 jaar en 4 maanden

DEN HAAG (ANP) - De gemiddelde pensioenleeftijd is vorig jaar gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In 2025 gingen ruim 100.000 werknemers gemiddeld op 66 jaar en 4 maanden met pensioen, ruim 2,5 maanden later dan in 2024.

29 minuten geleden
Fors meer volledig elektrische auto's verkocht in EU

BRUSSEL (ANP) - De verkoop van volledig elektrische auto's in de hele Europese Unie is in maart met bijna 50 procent toegenomen ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar. Dat meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA. Nederland vormt daarin wel een uitzondering.

59 minuten geleden
Pensioenfondsen ABP en PME houden buffer over ondanks Iranoorlog

ROTTERDAM (ANP) - Door de onrust in het Midden-Oosten was het een lastig eerste kwartaal voor pensioenfondsen. Ambtenarenpensioenfonds ABP en metalektrofonds PME zagen hun financiƫle positie verslechteren, maar houden niettemin een stevige buffer over. Daardoor houden aangesloten gepensioneerden en andere deelnemers zicht op een mogelijke pensioenverhoging, als de fondsen volgend jaar overgaan naar het nieuwe pensioenstelsel.

5 uur geleden
Tesla voert winst op na dalende verkopen door reputatie Elon Musk

AUSTIN (ANP) - Tesla heeft in het eerste kwartaal van dit jaar zijn winst opgevoerd, nadat de elektrische autofabrikant vorig jaar nog last had van lagere verkopen en hogere kosten. De elektrische autofabrikant van topman Elon Musk boekte een nettowinst van 477 miljoen dollar, omgerekend zo'n 407,5 miljoen euro. Dat is 17 procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar.

8 uur geleden
Chipmaker TSMC wil geavanceerdste ASML-machines pas in 2029 kopen

HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - Het Taiwanese TSMC, de grootste producent van geavanceerde chips voor AI-toepassingen ter wereld, is voorlopig niet van plan om de geavanceerdste machines van het Nederlandse ASML aan te schaffen. Het bedrijf wil hiermee wachten tot in 2029 om kosten te besparen, heeft een hoge leidinggevende bij TSMC tegen verslaggevers gezegd.

8 uur geleden
Recordstanden op Wall Street na verlenging wapenstilstand

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn woensdag met winsten de handel uitgegaan, nadat de Amerikaanse president Donald Trump aankondigde de wapenstilstand met Iran te verlengen. De brede S&P 500-index en techbeurs Nasdaq sloten op een recordstand. De Straat van Hormuz is nog altijd gesloten en de olieprijzen stegen daardoor opnieuw.

8 uur geleden
Nieuwe topman voor socialmediaplatform LinkedIn

SUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.

10 uur geleden