Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rentezorgen op beurzen nemen af, AEX lijkt hoger te beginnen

Rentezorgen op beurzen nemen af, AEX lijkt hoger te beginnen

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse beurs lijkt vrijdag met winst te openen. Beleggers trekken zich op aan de hogere slotstanden op Wall Street, waar de zorgen over een hogere rente afnamen na kalmerende woorden van bestuurders van de Amerikaanse centrale bank. Volgens de centralebankiers is de hoge inflatie in de Verenigde Staten slechts een tijdelijk verschijnsel dat wordt veroorzaakt door de schaarste aan bepaalde producten door de herstart van de economie na de coronacrisis.

De inflatievrees laaide deze week flink op nadat het algemene prijspeil in de VS de sterkste stijging liet zien in meer dan tien jaar. De hoge inflatie wakkerde op zijn beurt de angst aan dat de Amerikaanse Federal Reserve sneller dan verwacht zal moeten ingrijpen door de rente te verhogen om oververhitting van de economie te voorkomen. Hogere rentetarieven zijn vooral ongunstig voor snelgroeiende techbedrijven, maar ook voor aandelen in het algemeen.

De AEX-index op Beursplein 5 lijkt op basis van de openingsindicatoren een half procent hoger te beginnen aan de laatste handelsdag van de week. Ook elders in Europa zullen de beurzen naar verwachting in het groen openen. De belangrijkste aandelenmarkten in Azië lieten vrijdag winsten te zien. De Nikkei in Tokio sloot dik 2 procent hoger na drie zware verliesdagen op rij.

Chiptekort

De aandacht gaat onder meer uit naar de Europese autosector. Volgens onderzoeks- en adviesbureau AlixPartners loopt de wereldwijde autosector dit jaar naar schatting 110 miljard dollar aan omzet mis door het chiptekort waar autofabrikanten mee worstelen. Begin dit jaar werd de impact van het chiptekort in de sector op 61 miljard dollar ingeschat door het bureau. AlixPartners denkt dat autoproducenten dit jaar 3,9 miljoen voertuigen minder gaan bouwen als gevolg van het gebrek aan chips.

De Europese beurzen wisten donderdag de verliezen beperkt te houden na een slecht begin van de handel. De AEX eindigde 0,1 procent lager op 694,22 punten en de MidKap daalde 0,2 procent tot 1035,70 punten. Londen verloor 0,6 procent. De beurzen in Parijs en Frankfurt wonnen tot 0,4 procent. Wall Street toonde herstel. De Dow-Jonesindex steeg 1,3 procent tot 34.021,45 punten. De brede S&P 500 klom 1,5 procent en techbeurs Nasdaq won 0,7 procent.

De euro was 1,2094 dollar waard, tegenover 1,2068 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,5 procent tot 63,47 dollar. De olieleveringen via een belangrijke pijplijn in de VS zijn weer op het normale niveau. De pijplijn, die goed is voor bijna de helft van alle olieleveringen naar de Amerikaanse oostkust, lag bijna een week stil nadat hackers Colonial Pipeline met gijzelingssoftware hadden aangevallen. Brentolie kostte 0,6 procent minder op 66,64 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Chipmaker Intel hard omhoog op Wall Street na sterke resultaten

NEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.

5 minuten geleden
Bedrijf achter Pampers en Oral-B ziet verkoop toenemen

CINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.

1 uur geleden
Belgische winkels mogen binnenkort langer open

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Winkels in België mogen binnenkort langer openblijven, staat in een nieuw wetsvoorstel van de regering in Brussel. Als dat wordt aangenomen, mogen winkeliers hun zaak elke dag tot 21.00 uur openhouden. Ook vervalt de verplichte wekelijkse rustdag. De ruimere openingstijden moeten winkels in staat stellen om beter te concurreren met webshops en winkeliers over de grens.

1 uur geleden
Internationaal vliegverkeer vanaf Teheran hervat zaterdag

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Het internationale vliegverkeer vanaf de Imam Khomeini-luchthaven in Teheran wordt zaterdag hervat. Volgens het Iraanse persbureau ISNA gaan de eerste vluchten naar het Turkse Istanbul en Muscat in Oman.

1 uur geleden
Ryanair sluit basis in Berlijn om stijgende luchthaventarieven

BERLIJN (ANP) - Ryanair sluit zijn basis op de luchthaven van Berlijn omdat het vliegveld te duur zou worden. De Ierse budgetmaatschappij wil zijn zeven toestellen in Berlijn verplaatsen naar goedkopere luchthavens in andere EU-landen, zoals Zweden, Slowakije, Albanië en Italië.

1 uur geleden
China verbiedt export naar wapenbedrijven door handel met Taiwan

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft vrijdag zeven Europese bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd. Aanleiding is hun betrokkenheid bij wapenverkopen aan Taiwan. Het is volgens persbureau Bloomberg voor het eerst dat Europese bedrijven op deze lijst terechtkomen.

3 uur geleden
Wedden op eigen doelpunt kan niet meer na ingrijpen autoriteit

DEN HAAG (ANP) - Twee goksites hebben de mogelijkheid om op eigen doelpunten te wedden verwijderd nadat ze daarop waren aangesproken door de Kansspelautoriteit (Ksa). Dit soort weddenschappen zijn niet toegestaan omdat ze een verhoogd risico hebben op matchfixing.

3 uur geleden