Rentevrees zorgt voor verliezen op Damrak, Galapagos veert op
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Amsterdam en andere Europese steden zijn donderdag met forse verliezen geopend. De verkoopgolf volgt op duidelijke aanwijzingen dat de Amerikaanse Federal Reserve de rente in maart wil verhogen. Hoge rentes maken aandelen relatief onaantrekkelijk doordat veiliger beschouwde obligaties weer meer opleveren. Op het Damrak was er ook aandacht voor biotechnoloog Galapagos, die een nieuwe topman benoemde en fors steeg.
In maart wordt de rente naar verwachting met een kwart procentpunt verhoogd. Het zou de eerste renteverhoging van de Amerikaanse centrale bank zijn sinds december 2018. De Fed gaf ook aan te zullen stoppen met het opkopen van obligaties, een stimuleringsmaatregel die de rentes ook laag houdt.
De AEX-index koerste na enkele minuten handelen 1,5 procent lager op 740,51 punten. De MidKap zakte 1 procent tot 1.036,74 punten. In Frankfurt, Parijs en Londen gingen de beurzen tot 1,4 procent omlaag.
Galapagos
Biotechnoloog Galapagos won ruim 10 procent. Het bedrijf heeft de ervaren Paul Stoffels aangesteld als topman. De Belg komt over van Johnson & Johnson, een van 's werelds grootste medische bedrijven. Hij gaf leiding aan alle onderzoeks- en ontwikkelingsactiviteiten bij het Amerikaanse concern, dat onder andere bekend is van een coronavaccin.
Galapagos was ooit een beurslieveling dankzij zijn veelbelovende medicijn filgotinib tegen reumatoïde artritis, maar verloor afgelopen jaren fors na tegenvallers bij de goedkeuring van het middel in de VS.
Deutsche Bank
Arcadis verloor 2 procent ondanks een nieuwe opdracht. Het ingenieurs- en adviesbureau helpt voor 4,8 miljoen euro netwerkbeheerder TenneT bij de bouw van drie landstations, die een windpark op zee verbinden met het hoogspanningsnet aan land. Chiptoeleverancier RoodMicrotec meldde bij zijn voorlopige resultaten een omzetstijging van 22 procent in 2021 en won 1,5 procent.
Deutsche Bank boekte in 2021 de hoogste nettowinst sinds 2011, mede dankzij de prestaties van zijn zakenbankdivisie die verdient aan de handel op de financiële markten en advisering bij beursgangen en overnames. Het aandeel won 0,1 procent in Frankfurt
De euro was 1,1194 dollar waard, tegenover 1,1280 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 87,08 dollar. Brentolie werd ook 0,3 procent goedkoper op 89,47 dollar per vat
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Adyen behoorde dinsdag tot de stijgers op het Damrak met een plus van bijna 2 procent. Het betaalbedrijf, dat transacties verwerkt voor bedrijven als Facebook-moederbedrijf Meta, Uber, H&M, eBay en Microsoft, presenteerde voorafgaand aan een beleggersdag in Amsterdam nieuwe doelen voor de komende jaren. Voor 2026 rekent Adyen nog altijd op een omzetgroei van 20 tot 25 procent. Na 2026 stijgt de omzet jaarlijks met ongeveer 20 procent. Financieel topman Ethan Tandowsky zei verder "aanzienlijke kansen" te zien voor Adyen om een van de grootste spelers in de branche te worden.
1 uur geledenHELSINKI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De uitstoot van CO2 in China laat over heel dit jaar mogelijk een afname zien. Dat constateert de Finse klimaatdenktank Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA). Volgens cijfers van de organisatie is het beeld over de afgelopen achttien maanden al grotendeels stabiel.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in oktober gemiddeld 3,1 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie daalde daarmee vergeleken met de 3,3 procent in september.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street zijn maandag flink hoger geëindigd, gesteund door hoop dat er spoedig een einde komt aan de nu al veertig dagen durende shutdown van de federale overheid. In de Senaat worden stappen gezet om een einde te maken aan de langste shutdown in de Amerikaanse geschiedenis.
12 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - Een groep Zweedse bedrijven, waaronder energieconcern Vattenfall, ingenieursgroep ABB en staalbedrijf SSAB, gaat investeren in de bouw van de eerste kernreactoren van het land sinds de jaren tachtig. De kernreactoren zijn nodig om te kunnen voldoen aan de sterk groeiende vraag naar stroom in Zweden.
13 uur geledenEELDE (ANP) - Bloemenveiling Royal FloraHolland sluit zijn locatie in Eelde. Volgens het bedrijf is de bijna honderd jaar oude veiling in het noorden van Drenthe niet meer rendabel. Royal FloraHolland, met het hoofdkantoor in Aalsmeer, heeft in Nederland ook vestigingen in Naaldwijk en Rijnsburg.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP/AFP) - Het Britse olie- en gasconcern Shell trekt zich terug uit twee windparken in de Noordzee, voor de oostkust van Schotland. Na "een strategische herziening" stopt het bedrijf met de projecten MarramWind en CampionWind.
16 uur geleden