Rentevrees slaat toe op aandelenbeurs in Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een fors verlies de handel uitgegaan. Net als op andere beurzen drukten de renteverhogingen van centrale banken op het gemoed. Zo stelde de Amerikaanse Federal Reserve na een renteverhoging van driekwart procentpunt nog een reeks forse stappen omhoog in het vooruitzicht.
In de AEX eindigden slechts enkele 'waardeaandelen' met winst. Gevestigde partijen als brouwer Heineken, supermarktconcern Ahold Delhaize of olie- en gasconcern Shell die met beleggers vooral met voorspelbare winstuitkeringen als relatief veilig worden gezien.
De hoofdindex sloot 1,9 procent lager op 657,40 punten, met chipbedrijven ASML en Besi als grootste verliezers. Zij eindigden tot 6,6 procent lager. Ook de investeerder in winkelvastgoed Unibail-Rodamco-Westfield was met een min van bijna 6 procent een harde daler. Het consumentenvertrouwen in de Europese Unie bereikte een nieuw dieptepunt, wat veel winkeliers mogelijk in hun verkoopcijfers gaan merken.
Hogere rentes
Naast de Fed verhoogden ook de centrale banken van Zwitserland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk de rentes. De vrees bestaat dat die hogere rentes een recessie veroorzaken. Daarnaast zijn hogere rentes in de regel nadelig voor de waardering van aandelen. Dat komt omdat de veiliger geachte obligaties met hogere rentes weer meer kunnen opleveren.
De MidKap eindigde 1,5 procent lager op 891,44 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot 1,8 procent. Bij de middelgrote fondsen stond verzekeraar ASR aan kop met een plus van 0,7 procent. Koffie- en theeconcern JDE Peets volgde met een winst van 0,3. Sportscholenuitbater Basic-Fit eindigde onderaan met een min van 4,9 procent.
Credit Suisse
In Zürich daalde Credit Suisse 5,5 procent. Volgens zakenkrant Financial Times wil de door schandalen geplaagde Zwitserse bank de investeringstak in drie delen opsplitsen. De bank hoopt daarmee geld op te halen zonder nieuwe aandelen te hoeven uitgeven, maar persbureau Reuters meldde dat het concern investeerders heeft gepolst voor een kapitaalverhoging.
De Franse hotelgroep Accor zakte bijna 7 procent in Parijs na een verkoopadvies door analisten van de bank JPMorgan.
De euro was 0,9838 dollar waard, tegen 0,9884 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 1 procent tot 83,79 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent meer, op 90,59 dollar per vat.
Meer uit Financieel
CATANIA (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Sicilië is opnieuw verstoord door een uitbarsting van vulkaan Etna. De Italiaanse luchthaven van Catania heeft vertrekkende en binnenkomende vluchten opgeschort tot zondag 12.00 uur door vulkanische activiteit en weersomstandigheden, is te lezen op de website. Catania is de belangrijkste luchthaven van het eiland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Witte Huis heeft toezeggingen gedaan dat de regering-Trump de export van Amerikaanse diesel niet gaat verbieden. Dat heeft senator Ted Cruz gezegd tegen kopstukken uit de Amerikaanse raffinagesector, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden die op de hoogte zijn van het gesprek.
3 uur geledenBANGKOK (ANP) - Reisorganisatie Riksja Travel heeft de routes voor zijn reizigers in Thailand iets aangepast vanwege de overstromingen in Bangkok. Dat laat een woordvoerster desgevraagd weten. Via Riksja Travel zijn een "paar honderd reizigers" nu in Thailand of gaan deze maand die kant op. Geen van hen is door de overstromingen in de hoofdstad in de problemen gekomen, volgens het bedrijf.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - China en de Verenigde Staten zijn overeengekomen om een "communicatiekanaal" op te zetten voor incidenten met kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft het Witte Huis bekendgemaakt in een persbericht na het bezoek van de Chinese president Xi Jinping aan de VS.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De adviesprijs van een liter benzine is zaterdag licht gestegen. Het record van vrijdag werd daarmee iets aangescherpt, volgens gegevens van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers.
6 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.
16 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.
16 uur geleden