Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rentevrees slaat toe op aandelenbeurs in Amsterdam

Rentevrees slaat toe op aandelenbeurs in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een fors verlies de handel uitgegaan. Net als op andere beurzen drukten de renteverhogingen van centrale banken op het gemoed. Zo stelde de Amerikaanse Federal Reserve na een renteverhoging van driekwart procentpunt nog een reeks forse stappen omhoog in het vooruitzicht.

In de AEX eindigden slechts enkele 'waardeaandelen' met winst. Gevestigde partijen als brouwer Heineken, supermarktconcern Ahold Delhaize of olie- en gasconcern Shell die met beleggers vooral met voorspelbare winstuitkeringen als relatief veilig worden gezien.

De hoofdindex sloot 1,9 procent lager op 657,40 punten, met chipbedrijven ASML en Besi als grootste verliezers. Zij eindigden tot 6,6 procent lager. Ook de investeerder in winkelvastgoed Unibail-Rodamco-Westfield was met een min van bijna 6 procent een harde daler. Het consumentenvertrouwen in de Europese Unie bereikte een nieuw dieptepunt, wat veel winkeliers mogelijk in hun verkoopcijfers gaan merken.

Hogere rentes

Naast de Fed verhoogden ook de centrale banken van Zwitserland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk de rentes. De vrees bestaat dat die hogere rentes een recessie veroorzaken. Daarnaast zijn hogere rentes in de regel nadelig voor de waardering van aandelen. Dat komt omdat de veiliger geachte obligaties met hogere rentes weer meer kunnen opleveren.

De MidKap eindigde 1,5 procent lager op 891,44 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot 1,8 procent. Bij de middelgrote fondsen stond verzekeraar ASR aan kop met een plus van 0,7 procent. Koffie- en theeconcern JDE Peets volgde met een winst van 0,3. Sportscholenuitbater Basic-Fit eindigde onderaan met een min van 4,9 procent.

Credit Suisse

In Zürich daalde Credit Suisse 5,5 procent. Volgens zakenkrant Financial Times wil de door schandalen geplaagde Zwitserse bank de investeringstak in drie delen opsplitsen. De bank hoopt daarmee geld op te halen zonder nieuwe aandelen te hoeven uitgeven, maar persbureau Reuters meldde dat het concern investeerders heeft gepolst voor een kapitaalverhoging.

De Franse hotelgroep Accor zakte bijna 7 procent in Parijs na een verkoopadvies door analisten van de bank JPMorgan.

De euro was 0,9838 dollar waard, tegen 0,9884 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 1 procent tot 83,79 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent meer, op 90,59 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Omzet en winst moederbedrijf Booking.com hoger ondanks oorlog

NORWALK (ANP) - Reisbedrijf Booking Holdings, het Amerikaanse moederbedrijf van onder meer Booking.com, heeft de omzet en winst zien stijgen in het tweede kwartaal. Dat is ondanks de impact van de oorlog in het Midden-Oosten, waarvan eerder werd verwacht dat die de vraag naar reizen drukt. "Ondanks de aanhoudende geopolitieke en macro-economische onzekerheid tijdens het tweede kwartaal, bleef de onderliggende reislust veerkrachtig", zegt topman Glenn Fogel in een toelichting op de kwartaalcijfers.

27 minuten geleden
SpaceX voert omzet flink op in eerste resultaten sinds beursgang

STARBASE (ANP) - SpaceX, het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk, heeft in het tweede kwartaal de omzet fors opgevoerd. Het bedrijf profiteerde onder meer van een sterke groei van het aantal Starlink-abonnees en meer opbrengsten uit zijn tak voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).

27 minuten geleden
SpaceX voert omzet flink op in eerste resultaten sinds beursgang

STARBASE (ANP) - SpaceX, het ruimtevaart-, AI- en satellietbedrijf van Elon Musk, heeft in het tweede kwartaal de omzet fors opgevoerd. Het bedrijf profiteerde onder meer van een sterke groei van het aantal Starlink-abonnees en meer opbrengsten uit zijn tak voor toepassingen op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI).

3 uur geleden
Plussen op Wall Street na hoop op deal over Straat van Hormuz

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag aanzienlijk hoger de handelsdag uitgegaan. Uitspraken van Qatarese en Amerikaanse functionarissen over voortgang in de gesprekken over de Straat van Hormuz wakkerden de hoop aan op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. Ook was er optimisme na goed ontvangen bedrijfsresultaten.

3 uur geleden
Wakker Dier dient klacht in tegen grote insectenkweker

AMSTERDAM (ANP) - Stichting Wakker Dier heeft een klacht ingediend bij de Reclame Code Commissie tegen Protix, een grote insectenkweker. Volgens de organisatie doet het bedrijf misleidende duurzaamheidsclaims.

3 uur geleden
Procter & Gamble koopt supplementenfabrikant Thorne, zegt topman

CINCINNATI (ANP) - Procter & Gamble (P&G), het moederbedrijf van bekende consumentenmerken als Gillette, Pampers, Ariel en Oral-B, koopt de Amerikaanse fabrikant van voedingssupplementen Thorne voor 3,8 miljard dollar. Dat heeft P&G-topman Shailesh Jejurikar gezegd tegen nieuwszender CNBC.

5 uur geleden
Novo Nordisk optimistischer over verkopen afslankmiddelen

KOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Deense farmacieconcern Novo Nordisk heeft zijn financiële verwachtingen voor dit jaar naar boven bijgesteld. De maker van het afslankmiddel Wegovy verwijst daarbij naar hogere verwachtingen voor de verkopen van zijn middelen tegen overgewicht en diabetes.

5 uur geleden