Rentevrees slaat toe op aandelenbeurs in Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een fors verlies de handel uitgegaan. Net als op andere beurzen drukten de renteverhogingen van centrale banken op het gemoed. Zo stelde de Amerikaanse Federal Reserve na een renteverhoging van driekwart procentpunt nog een reeks forse stappen omhoog in het vooruitzicht.
In de AEX eindigden slechts enkele 'waardeaandelen' met winst. Gevestigde partijen als brouwer Heineken, supermarktconcern Ahold Delhaize of olie- en gasconcern Shell die met beleggers vooral met voorspelbare winstuitkeringen als relatief veilig worden gezien.
De hoofdindex sloot 1,9 procent lager op 657,40 punten, met chipbedrijven ASML en Besi als grootste verliezers. Zij eindigden tot 6,6 procent lager. Ook de investeerder in winkelvastgoed Unibail-Rodamco-Westfield was met een min van bijna 6 procent een harde daler. Het consumentenvertrouwen in de Europese Unie bereikte een nieuw dieptepunt, wat veel winkeliers mogelijk in hun verkoopcijfers gaan merken.
Hogere rentes
Naast de Fed verhoogden ook de centrale banken van Zwitserland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk de rentes. De vrees bestaat dat die hogere rentes een recessie veroorzaken. Daarnaast zijn hogere rentes in de regel nadelig voor de waardering van aandelen. Dat komt omdat de veiliger geachte obligaties met hogere rentes weer meer kunnen opleveren.
De MidKap eindigde 1,5 procent lager op 891,44 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt verloren tot 1,8 procent. Bij de middelgrote fondsen stond verzekeraar ASR aan kop met een plus van 0,7 procent. Koffie- en theeconcern JDE Peets volgde met een winst van 0,3. Sportscholenuitbater Basic-Fit eindigde onderaan met een min van 4,9 procent.
Credit Suisse
In Zürich daalde Credit Suisse 5,5 procent. Volgens zakenkrant Financial Times wil de door schandalen geplaagde Zwitserse bank de investeringstak in drie delen opsplitsen. De bank hoopt daarmee geld op te halen zonder nieuwe aandelen te hoeven uitgeven, maar persbureau Reuters meldde dat het concern investeerders heeft gepolst voor een kapitaalverhoging.
De Franse hotelgroep Accor zakte bijna 7 procent in Parijs na een verkoopadvies door analisten van de bank JPMorgan.
De euro was 0,9838 dollar waard, tegen 0,9884 dollar een dag eerder. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 1 procent tot 83,79 dollar. Brentolie kostte 0,9 procent meer, op 90,59 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De door Unilever afgestoten voedingsmiddelentak gaat niet naar de beurs in Amsterdam, maar naar die van Londen. Het Amerikaanse McCormick, dat een groot deel van Unilevers voedingsmerken overneemt, heeft de Britse hoofdstad gekozen als locatie voor zijn tweede beursnotering. Dit is een flinke tegenvaller voor het Damrak, dat daarmee een grote mogelijke nieuwkomer misloopt.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) houdt de rente in de eurozone onveranderd op 2,25 procent. Met de rentepauze wil de centrale bank in Frankfurt meer tijd winnen om de impact van de nieuwe escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten op de inflatie beter te kunnen beoordelen. Door het recent opgelaaide geweld in de regio zijn de brandstofprijzen deze maand weer hard gestegen.
1 uur geledenMILWAUKEE (ANP) - De Amerikaanse motorfabrikant Harley-Davidson heeft een zwak financieel kwartaal gedraaid, vooral door lagere resultaten bij het financieringsonderdeel. De nettowinst ging in het tweede kwartaal met ruim een kwart omlaag tot 80 miljoen dollar.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven maakt zich zorgen om de staat van de Nederlandse infrastructuur. Dat zei topman Boudewijn Siemons tijdens de presentatie van de halfjaarcijfers. De plotse afsluiting van de Merwedebrug voor vrachtwagenverkeer is volgens hem een voorbeeld dat we in Nederland te maken hebben met "babyboominfrastructuur".
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven heeft weer meer lege containers geëxporteerd en dat is een slecht teken, zei topman Boudewijn Siemons tijdens de presentatie van de halfjaarcijfers. Volgens de topman gaan er steeds meer lege containers naar Azië om vol terug te keren. "Dat duidt erop dat onze afhankelijkheid aan het toenemen is", stelt Siemons.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) roept centrale banken op beter te kijken naar de invloed van kunstmatige intelligentie (AI) op de financiële stabiliteit. "Toekomstige plotselinge marktcrashes zullen wellicht minder het gevolg zijn van programmeerfouten, en vaker doordat talloze AI-systemen tegelijkertijd op dezelfde informatie reageren", waarschuwt IMF-econoom Tobias Adrian in een nieuw rapport van het fonds.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/RTR) - Google heeft stevige kritiek op de Europese regels en de manier waarop die worden gehandhaafd. Het Amerikaanse techbedrijf kreeg donderdag een boete van 890 miljoen euro voor overtreding van de regels.
2 uur geleden