
Rentevrees houdt Damrak in de greep, ING aan kop in AEX
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak leverde dinsdag een eerdere stevige winst weer in. Beleggers blijven bezorgd over de renteverhogingen door de centrale banken, die daarmee een recessie dreigen te veroorzaken. Zo schroefde de Zweedse centrale bank de rente met een vol procentpunt op in de strijd tegen de hoge inflatie. Tegelijkertijd werd de groeiprognose voor de Zweedse economie verlaagd en wordt nu een krimp voorzien in 2023. Banken als ING profiteren daarentegen van de hogere rentes.
In Amsterdam wordt ook gelet op de begrotingsplannen die het kabinet op Prinsjesdag zal presenteren. Die bevatten naar verwachting een 'historisch' koopkrachtpakket van ruim 17 miljard euro. Verder zijn de aandelenmarkten vooral in afwachting van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank begint later op de dag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering. Op woensdag volgt het rentebesluit en wordt de rente naar verwachting opnieuw met 0,75 procentpunt verhoogd, om de hoge inflatie te bestrijden.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,5 procent lager op 662,35 punten. De MidKap zakte 1,4 procent tot 899,57 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs verloren tot 0,9 procent. In Londen, waar de beurshandel werd hervat na de uitvaart van koningin Elizabeth, daalde de FTSE-index 0,2 procent.
ING dikte 1,9 procent aan en verzekeraar Aegon volgde met een plus van 1 procent. Adyen was de grootste daler in de AEX met een min van ruim 3 procent. Het betaalbedrijf werd door analisten van de Britse bank HSBC van de kooplijst afgehaald. Staalfabrikant ArcelorMittal volgde met een verlies van bijna 3 procent en de chipbedrijven Besi en ASMI verloren meer dan 2 procent.
Euronext, de eigenaar van de beurzen in onder meer Amsterdam, Parijs en Brussel, raakte dik 5 procent kwijt na een adviesverlaging door de Zwitserse bank Credit Suisse. TUI zakte 4,5 procent in Frankfurt na een handelsupdate. Volgens de Duitse reisorganisatie heeft de zomerperiode aan de verwachtingen voldaan en ligt het aantal boekingen weer bijna op het niveau van de zomer van 2019. In Oslo won Telenor 1,8 procent ondanks een winstwaarschuwing. Het Noorse telecomconcern verwacht dat het moeilijk zal zijn om de winstdoelstelling voor dit jaar te halen vanwege de sterk gestegen energieprijzen.
De euro was 1,0002 dollar waard, tegen 1,0003 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent meer op 85,85 dollar. Ook Brentolie werd 0,3 procent duurder op 92,28 dollar per vat.
Meer uit Financieel
MENLO PARK (ANP) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, heeft in het afgelopen kwartaal flink hogere resultaten behaald. Dat maakte Meta na het slot van de beurshandel in New York bekend.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende uitslagen gesloten. Beleggers op Wall Street verwerkten het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente opnieuw onveranderd te laten, ondanks herhaalde oproepen van president Donald Trump voor een verlaging. Daarnaast waren er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van Starbucks, Booking Holdings en Harley-Davidson.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Federal Reserve heeft het belangrijkste rentetarief in de Verenigde Staten opnieuw onveranderd gelaten. Bij de vorige vier rentebesluiten hield de Fed de leenkosten ook al ongewijzigd. Het besluit zal naar verwachting opnieuw een stortvloed van kritiek opleveren van de Amerikaanse president Donald Trump die de centrale bank herhaaldelijk heeft opgeroepen om de rente te verlagen.
6 uur geledenTURIJN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Indiase Tata Motors neemt de Italiaanse truck- en bussenbouwer Iveco over voor in totaal 3,8 miljard euro. Daarnaast verkoopt het in Turijn gevestigde Iveco zijn activiteiten met militaire voertuigen aan het Italiaanse defensiebedrijf Leonardo voor 1,7 miljard euro.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Franse autoconcern Renault heeft een nieuwe topman benoemd na het onverwachte vertrek van de vorige bestuursvoorzitter. François Provost, het hoofd van de inkoopactiviteiten van het bedrijf, gaat nu de hoogste functie bij Renault bekleden. Hij werd eerder al genoemd als een van de kandidaten voor de topfunctie.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - Airbus heeft in de eerste helft van dit jaar minder nieuwe vliegtuigen aan klanten geleverd dan vorig jaar. De Europese vliegtuigbouwer kampt onder meer met beperkingen in de productiecapaciteit bij de A320-toestellen door vertragingen bij motorleveringen. De A320-vliegtuigen zijn de bestverkopende toestellen van Airbus.
10 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het UWV krijgt veel meer tijd om te beslissen in zaken waarin een medisch advies van een verzekeringsarts noodzakelijk is. Dat heeft de rechter in Rotterdam geoordeeld in drie zaken.
11 uur geleden