Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rentestappen centrale banken centraal op Damrak

Rentestappen centrale banken centraal op Damrak

AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel in Amsterdam wordt donderdag vooral gedomineerd door de rentebesluiten van de centrale banken. Zo verwerken beleggers nog de renteverhoging van een half procentpunt die de Amerikaanse Federal Reserve woensdag bekendmaakte. Daarnaast komen de Europese Centrale Bank en de Bank of England later op de dag met hun rentebesluiten. Ook in de eurozone en het Verenigd Koninkrijk zullen de rentetarieven waarschijnlijk met 0,5 procentpunt worden opgeschroefd in de strijd tegen de hoge inflatie.

De renteverhoging in de Verenigde Staten was minder sterk dan de stappen van 0,75 procentpunt bij de vorige vier vergaderingen. De Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell gaf echter aan dat de rente ook in het nieuwe jaar verder zal worden verhoogd. De beleidsmakers van de Fed denken dat ze de rente tot een niveau van 5,1 procent moeten opschroeven om de inflatie onder controle te krijgen. Dat is meer dan op de financiële markten werd verwacht. Ook heeft de Fed meer bewijs nodig dat de inflatie echt aan het afkoelen is. Dat zorgde woensdag al voor koersdruk op Wall Street.

De AEX-index op het Damrak lijkt dan ook lager te beginnen aan de nieuwe handelsdag. De andere Europese beurzen zullen naar verwachting eveneens met verliezen openen. De Aziatische aandelenmarkten gingen donderdag ook omlaag na teleurstellende macro-economische cijfers uit China. De industriële productie van China groeide in november veel minder sterk dan verwacht. Ook daalden de winkelverkopen vorige maand veel harder dan verwacht. De Hang Seng-index in Hongkong zakte tussentijds 1,4 procent en de Nikkei in Tokio sloot 0,4 procent lager.

Fastned

Op het Damrak staat Pharming in de belangstelling. De biotechnoloog heeft positieve onderzoeksresultaten gepresenteerd van zijn kandidaatmedicijn leniolisib voor de behandeling van APDS, een zeldzame aandoening aan het immuunsysteem.

Snellaadbedrijf Fastned liet weten zijn 250ste laadstation in de eerste weken van 2023 te openen. Eerder had het bedrijf gehoopt deze mijlpaal voor eind dit jaar te bereiken. Fastned heeft momenteel meer dan 30 stations in aanbouw die bijna klaar zijn en verwacht nu in totaal tussen de 55 en 60 nieuwe stations te openen in 2022.

AEX

De Europese beurzen sloten woensdag lager. De AEX daalde 0,3 procent tot 730,87 punten. Ook Wall Street deed een stap terug. De Dow-Jonesindex eindigde 0,4 procent lager op 33.966,35 punten. De S&P 500 verloor 0,6 procent en techbeurs Nasdaq zakte 0,8 procent.

De euro was 1,0652 dollar waard, tegen 1,0659 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie daalde 0,8 procent minder op 76,67 dollar. Brentolie werd 0,6 procent goedkoper op 82,19 dollar per vat.

Meer uit Financieel

VS: extra importheffingen en -verbod op Canadese producten

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben in het handelsconflict met Canada opnieuw maatregelen genomen. Dat heeft het Witte Huis dinsdag laten weten.

1 uur geleden
Stijgende olieprijzen zorgen voor minnen op Wall Street

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen gesloten. Beleggers reageerden op de stijgende olieprijzen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de aanvallen op energiefaciliteiten in die regio.

7 uur geleden
Ierse waakhond onderzoekt X om zorgen over leeftijdscontroles

DUBLIN (ANP) - De Ierse mediawaakhond is een onderzoek gestart naar X vanwege zorgen dat het socialemediaplatform de regels voor leeftijdsgrenzen en ouderlijk toezicht heeft overtreden. De toezichthouder kijkt onder meer of X doeltreffende maatregelen heeft genomen om de leeftijd te controleren, zodat video's die voor volwassenen bedoeld zijn, in de regel niet door kinderen kunnen worden bekeken.

7 uur geleden
Saudi-Arabië legt energie-installaties stil na aanvallen Houthi's

JAZAN (ANP/BLOOMBERG) - Saudi-Arabië heeft meerdere energie-installaties in het zuiden stilgelegd. De maatregel volgt nadat de door Iran gesteunde Houthi-rebellen uit Jemen nieuwe aanvallen op Saudi-Arabië, een bondgenoot van de Verenigde Staten, hebben uitgevoerd.

9 uur geleden
Tientallen vluchten op Schiphol geschrapt om Britse storing

SCHIPHOL (ANP) - Passagiers op Schiphol hebben last van een technisch probleem bij de Britse luchtverkeersleiding. Daardoor zijn 58 vluchten tussen de luchthaven en het Verenigd Koninkrijk sinds het begin van de storing dinsdagmiddag geschrapt, meldt een woordvoerder. Andere vluchten lopen vertraging op en hij sluit niet uit dat die later ook worden geannuleerd.

10 uur geleden
Kleine plus voor AEX-index, Shell wint door hogere olieprijzen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met kleine winst gesloten. Shell stond bij de winnaars op het Damrak dankzij de verder stijgende olieprijzen door het escalerende geweld in het Midden-Oosten. ASML boekte ook winst. De chipmachinemaker is begonnen aan de bouw van zijn nieuwe campus in Eindhoven.

11 uur geleden
Britse vluchten vertraagd door storing bij luchtverkeersleiding

LONDEN (ANP/RTR) - Grote Britse luchthavens kampen dinsdag met verstoringen door een technisch probleem bij de Britse luchtverkeersleiding National Air Traffic Service (NATS). Daardoor lopen vertrekkende vluchten op onder meer Londen Heathrow vertraging op. Dat geldt ook voor onder meer de Londense luchthavens Gatwick en Stansted en Manchester Airport.

11 uur geleden