Rentebesluit Federal Reserve centraal op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak staat woensdag vooral in het teken van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank zal het rentetarief in de Verenigde Staten naar verwachting opnieuw verhogen met 0,75 procentpunt om de hoge inflatie te beteugelen. Er wordt echter ook gespeculeerd dat de Fed de rente misschien wel met een vol procentpunt zal verhogen. Het besluit wordt na sluiting van de Europese beurzen bekendgemaakt.
Beleggers vrezen dat de sterke renteverhogingen door de centrale banken een wereldwijde recessie zullen veroorzaken. De Europese beurzen stevenen dan ook af op een lagere opening. De AEX-index op Beursplein 5 lijkt ruim een half procent lager te beginnen aan de belangrijke Fed-dag. Ook is in Nederland het consumentenvertrouwen in september gezakt tot het laagste niveau, meldde het statistiekbureau CBS.
De belangrijkste aandelenmarkten in Azië lieten woensdag flinke verliezen zien in navolging van de lagere slotstanden op Wall Street. De Nikkei in Tokio eindigde 1,4 procent in de min en de Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 1,1 procent lager.
ForFarmers
Bij de bedrijven op het Damrak gaat de aandacht uit naar ForFarmers. Het veevoerbedrijf liet weten dat topman Chris Deen vanwege gezondheidsredenen voor langere tijd afwezig zal zijn. De taken van Deen worden tijdelijk overgenomen door financieel directeur Roeland Tjebbes en operationeel directeur Pieter Wolleswinkel. ForFarmers kondigde tevens aan op 17 november een herziene strategie bekend te maken als gevolg van de veranderde marktomstandigheden.
Investeerder HAL liet weten inmiddels ruim 98 procent van de aandelen Boskalis in handen te hebben na zijn overnamebod op de baggeraar. Dat is genoeg om Boskalis van de beurs te halen. Wanneer dat precies gebeurt, wordt nog bekendgemaakt. Om de resterende aandelen in handen te krijgen start HAL in het vierde kwartaal een zogeheten uitkoopprocedure.
Europese beurzen
In Frankfurt blijft Uniper in de belangstelling staan. De Duitse regering bevestigde woensdag het noodlijdende energiebedrijf te nationaliseren.
De Europese beurzen sloten dinsdag lager. De AEX daalde 0,6 procent tot 661,61 punten. Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,4 procent. Op Wall Street eindigde de Dow-Jonesindex 1 procent in de min op 30.706,23 punten. De brede S&P 500 daalde 1,1 procent en techgraadmeter Nasdaq verloor 1 procent.
De euro was 0,9936 dollar waard, tegen 0,9986 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 84,15 dollar. Brentolie werd 0,4 procent duurder op 90,95 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten begonnen december met dalende koersen. De beurshandel kwam vooral onder druk te staan door een verdere scherpe daling van de bitcoin (min 6 procent) en andere cryptomunten. Ook namen beleggers weinig risico's voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell na het slot van de beurzen houdt.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is niet langer betrokken bij de financiering van een omstreden lng-project in Mozambique. Staatsbedrijf Atradius DSB stond via een zogenoemde exportkredietverzekering deels garant voor een lening die voor dit project was afgesloten, maar projectleider Total heeft laten weten dat dit niet meer nodig is. Dat meldt demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) aan de Tweede Kamer.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Europa zijn maandag overwegend lager gesloten. De dalende prijs van cryptomunten als de bitcoin en een mogelijke renteverhoging door de Bank of Japan drukten de stemming. De AEX-index eindigde wel met een plus.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FNV heeft "geen goed woord over" voor het besluit dat het UWV langer mag doen over WIA-beoordelingen. De verwachting is dat de uitvoeringsinstantie hiermee minder boetes hoeft te betalen aan cliënten die te lang op een beoordeling moeten wachten. Volgens de vakbond wordt met dit besluit de rekening van de lange wachttijden neergelegd bij mensen die ziek zijn.
4 uur geledenLUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - Mediabedrijf RTL heeft plannen om tussen de 800 en 1000 banen te schrappen in Duitsland. Dat meldde het Duitse zakenblad WirtschaftsWoche, zonder bronnen te noemen. De Duitse tak bestaat uit onder meer de zender Vox, het nieuwskanaal n-tv en de streamingdienst RTL+.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag omlaag. Beleggers namen geen risico voorafgaand aan een toespraak die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell later op de dag houdt. De Federal Reserve houdt op 9 en 10 december de laatste rentevergadering van het jaar en beleggers zijn benieuwd of Powell iets gaat zeggen over een eventuele verdere verlaging van de leenkosten in de Verenigde Staten. Verscheidene Fed-bestuurders hebben de afgelopen tijd laten doorschemeren ruimte te zien voor een nieuwe renteverlaging.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Britse overheid heeft haar steun van zo'n 1,2 miljard dollar (ongeveer 1 miljard euro) aan het olie- en gasconcern TotalEnergies voor het omstreden project in Mozambique voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) ingetrokken. Deze zomer zei het bedrijf het werk aan het project te willen hervatten, nadat dat in 2021 werd stilgelegd na een aanval door een aan Islamitische Staat gelieerde groep.
6 uur geleden