Rentebesluit Federal Reserve centraal op beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak staat woensdag vooral in het teken van het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank zal het rentetarief in de Verenigde Staten naar verwachting opnieuw verhogen met 0,75 procentpunt om de hoge inflatie te beteugelen. Er wordt echter ook gespeculeerd dat de Fed de rente misschien wel met een vol procentpunt zal verhogen. Het besluit wordt na sluiting van de Europese beurzen bekendgemaakt.
Beleggers vrezen dat de sterke renteverhogingen door de centrale banken een wereldwijde recessie zullen veroorzaken. De Europese beurzen stevenen dan ook af op een lagere opening. De AEX-index op Beursplein 5 lijkt ruim een half procent lager te beginnen aan de belangrijke Fed-dag. Ook is in Nederland het consumentenvertrouwen in september gezakt tot het laagste niveau, meldde het statistiekbureau CBS.
De belangrijkste aandelenmarkten in Azië lieten woensdag flinke verliezen zien in navolging van de lagere slotstanden op Wall Street. De Nikkei in Tokio eindigde 1,4 procent in de min en de Hang Seng-index in Hongkong noteerde tussentijds 1,1 procent lager.
ForFarmers
Bij de bedrijven op het Damrak gaat de aandacht uit naar ForFarmers. Het veevoerbedrijf liet weten dat topman Chris Deen vanwege gezondheidsredenen voor langere tijd afwezig zal zijn. De taken van Deen worden tijdelijk overgenomen door financieel directeur Roeland Tjebbes en operationeel directeur Pieter Wolleswinkel. ForFarmers kondigde tevens aan op 17 november een herziene strategie bekend te maken als gevolg van de veranderde marktomstandigheden.
Investeerder HAL liet weten inmiddels ruim 98 procent van de aandelen Boskalis in handen te hebben na zijn overnamebod op de baggeraar. Dat is genoeg om Boskalis van de beurs te halen. Wanneer dat precies gebeurt, wordt nog bekendgemaakt. Om de resterende aandelen in handen te krijgen start HAL in het vierde kwartaal een zogeheten uitkoopprocedure.
Europese beurzen
In Frankfurt blijft Uniper in de belangstelling staan. De Duitse regering bevestigde woensdag het noodlijdende energiebedrijf te nationaliseren.
De Europese beurzen sloten dinsdag lager. De AEX daalde 0,6 procent tot 661,61 punten. Frankfurt, Londen en Parijs verloren tot 1,4 procent. Op Wall Street eindigde de Dow-Jonesindex 1 procent in de min op 30.706,23 punten. De brede S&P 500 daalde 1,1 procent en techgraadmeter Nasdaq verloor 1 procent.
De euro was 0,9936 dollar waard, tegen 0,9986 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,2 procent meer op 84,15 dollar. Brentolie werd 0,4 procent duurder op 90,95 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BRASÍLIA (ANP/BLOOMBERG) - Een Braziliaanse rechter heeft Meta opgedragen zich niet te mengen in de verspreiding van politieke of verkiezingsgerelateerde inhoud. De uitspraak volgt op een klacht van president Luiz Inácio Lula da Silva, die stelde dat zijn berichten "herhaaldelijk en systematisch" niet bij gebruikers aankomen.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Albert Heijn heeft nog geen aangifte gedaan bij de politie en de politie en het Openbaar Ministerie zien vooralsnog geen reden om zelfstandig een opsporingsonderzoek te starten naar het cybersecurityincident bij de supermarktketen. Dat zei Stan Duijf, bij de politie landelijk verantwoordelijk voor de aanpak van cybercrime, donderdagavond in het televisieprogramma Pauw & De Wit.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De wereldwijde verkoopgolf van AI-gerelateerde aandelen lijkt weer ten einde te komen. Op Wall Street herstelde het vertrouwen van beleggers donderdag na opmerkingen van topman Jensen Huang van chipconcern Nvidia. Hij wees zorgen over financieringsproblemen bij CoreWeave van de hand. Daarbij zei hij niet te denken dat het datacenterbedrijf gered hoeft te worden door Nvidia.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP/BELGA) - Frankrijk en Duitsland hebben een deal gesloten om de toekomst van de Europese auto-industrie veilig te stellen, met minder strenge uitstootregels en meer steun voor Europese productie. Dat melden verschillende media, waaronder het Franse persbureau AFP, op basis van bronnen.
7 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De grote Italiaanse bank UniCredit heeft goedkeuring gekregen van de Europese Centrale Bank (ECB) voor een groter belang in Commerzbank. Daarmee lijkt de weg vrij voor UniCredit-topman Andrea Orcel om de controle over de Duitse bank over te nemen. Het gaat om een van de grootste Europese bankovernames in jaren.
9 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn bezorgt tot en met zondag nog geen online bestelde boodschappen. De supermarktketen zegt zijn systemen stap voor stap weer op orde te brengen na het cybersecurityincident, waardoor er al dagen problemen zijn. De winkels worden inmiddels wel weer volledig bevoorraad. "Dit leidt landelijk tot gevulde schappen", stelt Albert Heijn donderdagavond.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft donderdag aangekondigd de vrijgave van strategische oliereserves te versnellen vanwege de sterk stijgende brandstofprijzen. Daarmee geeft de organisatie gehoor aan oproepen van de G7, de groep van grote industrielanden waaronder Duitsland en Frankrijk.
10 uur geleden