Rentebesluit Fed centraal in wederom spannende beursweek
DEN HAAG (ANP) - Beurzen wereldwijd kijken deze week met spanning uit naar de beleidsvergadering van de Amerikaanse Federal Reserve op woensdag. Daarna wordt bekendgemaakt in hoeverre de rente opnieuw wordt verhoogd. Het is voor beleggers nog allerminst zeker met welke stap dit gebeurt, na de onrust in de bankensector van de afgelopen weken. Ook is het de vraag in hoeverre de rust op de aandelenbeurzen deze week terugkeert.
Beleggers hopen dat de Amerikaanse centrale bank de rente minder sterk zal verhogen om zo de kalmte in de financiƫle sector te bewaren. Daar ontstond afgelopen week onrust na het omvallen van de Silicon Valley Bank (SVB) en de Signature Bank. Die banken waren onder meer in de problemen gekomen doordat de rente in de VS de laatste tijd hard is opgelopen. Centrale banken verhogen de rentes om de inflatie te beteugelen.
Fed-voorzitter Jerome Powell heeft eerder al aangegeven dat de strijd tegen de hoge inflatie nog niet gestreden is. Daarbij zou hij bereid zijn de rente sneller te verhogen als dat nodig is. Maar veel kenners houden rekening met een kleine verhoging van een kwart procentpunt. Zakenbank Goldman Sachs meldde vorige week te verwachten dat de Fed helemaal zal afzien van een verhoging. De centrale bank zou daarmee wel een signaal afgeven dat de problemen in de bankensector een groter gevaar vormen voor de economie dan de hoge inflatie.
Credit Suisse
Op de Europese beurzen wordt de situatie bij het Zwitserse Credit Suisse nauwlettend in de gaten gehouden. Die bank kwam in de problemen door het omvallen van verschillende regionale banken in de VS. Achter de schermen werd zaterdag en zondag gepraat over een overname. De grootste bank van Zwitserland UBS, die wordt geleid door voormalig ING-topman Ralph Hamers, lijkt de grootste kanshebber. De Zwitserse regering wil de deal snel rond hebben, om zo de rust op de aandelenbeurzen terug te laten keren.
Naast het rentebesluit van de Fed, maken donderdag de Bank of England en de Turkse centrale bank bekend in hoeverre zij hun rente aanpassen. Verder krijgen beleggers een trits aan macro-economische cijfers te verwerken, waaronder de steunaanvragen in de VS en het consumentenvertrouwen voor Nederland en de Europese Unie. Slechts enkele bedrijven publiceren deze week cijfers, waaronder sportmerk Nike, internet- en gamebedrijf Tencent en het Duitse energiebedrijf RWE.
ABN AMRO wordt aan de beurs in Amsterdam vanaf maandag weer verhandeld in de AEX, de index van de 25 grootste fondsen op het Damrak. Twee jaar geleden degradeerde de bank nog uit die graadmeter. Ook verzekeraar ASR keert terug in de lijst, waarvan beursuitbater Euronext om de zoveel tijd de samenstelling herziet.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag hoger geopend. De aandacht van beleggers ging opnieuw uit naar de verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog. Maandag zorgden opmerkingen van de Amerikaanse president Donald Trump al voor enige opluchting bij investeerders in de slotfase van de beurshandel. Volgens Trump wil Iran "heel graag" een deal sluiten.
25 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in maart in een trager tempo gegroeid, na een sterke start van het jaar. De groeivertraging weerspiegelt de toenemende impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de op een na grootste economie ter wereld. Chinese fabrikanten kampen met sterk gestegen grondstof- en energiekosten door de ontwrichting van de wereldwijde energievoorziening door de oorlog, die eind februari begon.
1 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De oprichter van het omgevallen Chinese vastgoedconcern Evergrande, Hui Ka Yan, heeft schuld bekend aan fraude en omkoping. Evergrande was ooit de grootste projectontwikkelaar, maar in 2021 kwam het bedrijf in de problemen toen het zijn schulden niet kon terugbetalen. Daarop volgde een crisis in de vastgoedsector van het Aziatische land.
2 uur geledenFRANKFURT (ANP/AFP/DPA) - De staking bij het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa breidt zich uit. Het cabinepersoneel gaat woensdag en donderdag het werk opnieuw neerleggen. Vrijdag werd ook al gestaakt door cabinewerkers bij Lufthansa. Ondertussen staken de piloten van Lufthansa voor de tweede dag op rij.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York wisten de openingsverliezen maandag gedurende de dag om te buigen in winsten. De handel werd gesteund door president Donald Trump die zei dat Iran "heel graag" een deal wil sluiten. Daardoor verdween de vrees bij beleggers voor een langdurige oorlog in het Midden-Oosten naar de achtergrond.
11 uur geledenPARIJS (ANP) - De olieprijzen weerspiegelen nog niet de ernst van de ongekende aanvoercrisis die is veroorzaakt door de oorlog in Iran. Maar dat zal binnenkort veranderen, waarschuwt topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) maandag.
13 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LVMH, het luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior, zag de verkopen in het afgelopen kwartaal dalen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De maker van luxespullen verkocht vooral minder in de belangrijke winkelstad Dubai en andere delen van het Midden-Oosten.
14 uur geleden