Rentebesluit ECB speerpunt van komende beursweek
AMSTERDAM (ANP) - De komende beursweek staat vooral in het teken van het rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB) op donderdag. Op de agenda prijken amper nog in het oog springende bedrijfsresultaten, omdat het kwartaalcijferseizoen ten einde is. Wel blijft de aandacht natuurlijk onverminderd bij de ontwikkelingen rond corona en de geleidelijke heropening van economieën.
De kritiek op het coronasteunpakket van de ECB zwelt steeds meer aan. De vraag is of de centrale bank het al aandurft om steunpakketten af te bouwen. ECB-voorzitter Christine Lagarde zei onlangs dat onzekerheden vooralsnog blijven en niet alle lidstaten even snel en krachtig zullen opkrabbelen. Ze waarschuwde ook dat de pandemie sociale en economische littekens zal achterlaten. De stijgende inflatie in de eurozone zal volgens haar van tijdelijke aard zijn en zal volgend jaar afnemen.
Een hogere inflatie is belangrijk voor een goede prijsstabiliteit en maakt het mogelijk dat de ECB op een gegeven moment de rentes weer wat kan verhogen. Volgens Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) zouden daarmee ook een aantal vervelende neveneffecten van de lage rentes op de economie weggenomen kunnen worden.
G7-akkoord
Ook gaat de aandacht uit naar het historische akkoord dat de landen van de G7 dit weekend sloten met betrekking tot de vennootschapsbelasting. Daarmee krijgen Europese landen meer rechten om bijvoorbeeld Amerikaanse techondernemingen als Facebook en Amazon te belasten. Het akkoord legt ook een bodem onder de vennootschapsbelasting wereldwijd.
De komende weken moet nog wel over veel technische details worden beslist, signaleerde de G7 eerder al. Voor het weekend werd al een doorbraak bereikt over de vraag hoe de opbrengst van het belasten van techbedrijven moet worden verdeeld.
Cijfers industrie
Beleggers verwerken de komende week ook cijfers over de industriële productie in verschillende landen als Duitsland, Frankrijk, Nederland en het Verenigd Koninkrijk. Van de industrie is al bekend dat de sector op volle toeren draait. Daarbij zitten tekorten aan onderdelen als chips, maar ook andere materialen het productieproces in de weg.
China maakte op zijn beurt bekend bedrijven in de toekomst verplicht te stellen informatie over klimaat en uitstoot openbaar te maken. Het land heeft hiermee al getest bij enkele commerciële banken en een aantal beursgenoteerde bedrijven, maar wil die verplichting verder uitrollen.
Meer uit Financieel
ROSTOCK (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie kan dit jaar met 1 procent groeien, denkt de president van de Duitse centrale bank Joachim Nagel. Eerder dit jaar had de Bundesbank nog op een groei van maar 0,5 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren. Trump had eerder gedreigd met een exportstop, maar zei vrijdag tegen verslaggevers dat zo'n maatregel nooit echt op tafel heeft gelegen. Trumps uitspraken volgen op de aankondiging van de G7-landen dat ze miljoenen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar stellen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst gesloten nadat de banengroei in de Verenigde Staten in september zwakker uitviel dan verwacht. Het banenrapport van de Amerikaanse overheid is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank: bij een zwakkere arbeidsmarkt is er minder ruimte om de rente verder te verhogen.
6 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.
7 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
10 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
11 uur geleden