Rentebesluit ECB en steun Credit Suisse centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag opnieuw uit naar de bankensector. Woensdag gingen de banken en verzekeraars hard omlaag door de zorgen over de geplaagde Zwitserse bank Credit Suisse, die bijna een kwart van zijn beurswaarde zag verdampen. De Zwitserse centrale bank heeft inmiddels beloofd de op een na grootste kredietverstrekker van het land te steunen en Credit Suisse kondigde vannacht aan 50 miljard Zwitserse frank (dik 50 miljard euro) te lenen van de centrale bank om zijn financiële positie te versterken.
De steun aan Credit Suisse zal naar verwachting voor opluchting zorgen op de Europese beurzen, waarbij vooral de banken flink lijken te herstellen van de verkoopgolf een dag eerder. Alle aandacht gaat nu uit naar de reactie van de Europese Centrale Bank (ECB) op de recente onrust in de bankensector.
De ECB komt later op de dag met het rentebesluit. Algemeen werd verwacht dat de centrale bank de rente in de eurozone opnieuw met een half procentpunt zou gaan verhogen om de hardnekkige inflatie te bestrijden. Door de onrust in de bankensector zal de ECB mogelijk besluiten tot een kleinere rentestap van een kwart procentpunt. Beleggers zijn dan ook vooral benieuwd naar het commentaar van ECB-president Christine Lagarde op de huidige onrust in de bankensector en de mogelijke gevolgen daarvan op de toekomstige rentestappen.
Openingswinst AEX
De AEX-index op Beursplein 5 koerst af op openingswinst van 1,5 procent, na de koersval van 2,9 procent een dag eerder. Ook de andere Europese beurzen lijken te herstellen van de zware verliezen op woensdag. De Aziatische aandelenmarkten gingen donderdag wel omlaag. De Nikkei in Tokio eindigde 0,8 procent in de min door koersverliezen bij de Japanse banken. De Hang Seng-index in Hongkong raakte tussentijds 1,8 procent kwijt.
Op het Damrak kwam Pharming nog met cijfers. De biotechnoloog, die zijn geld had staan bij de omgevallen Silicon Valley Bank, zag de omzet en het bedrijfsresultaat afgelopen jaar stijgen. De nettowinst daalde wel met 14 procent. Het bedrijf bevestigde daarnaast weer volledige toegang te hebben tot zijn banktegoeden.
Bouwbedrijf BAM
Ook de bouwbedrijven BAM en Heijmans staan in de belangstelling na de overwinning van de BoerBurgerBeweging (BBB) bij de Provinciale Statenverkiezingen. De BBB verzet zich sterk tegen het stikstofbeleid van het kabinet. Het is dan ook de vraag of het de regering lukt de plannen door te voeren.
De euro was 1,0606 dollar waard, tegen 1,0580 dollar een dag eerder. De olieprijzen veerden op na de forse dalingen op woensdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,7 procent meer op 68,07 dollar. Brentolie werd 0,8 procent duurder op 74,29 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Het aantal werkenden in de Nederlandse horeca is hoger dan ooit. In 2025 was de sector goed voor 522.005 banen. Toch is het personeelstekort blijvend, vooral door een groeiend tekort aan jongeren. Daarvoor waarschuwt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN).
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Steeds meer mensen gaan liever overdag een hapje of drankje doen dan 's avonds. En daar spelen horecazaken gretig op in. Het aantal koffiebars stijgt, terwijl de daling van het aantal cafés en discotheken doorzet. Deze ontwikkeling was al voor de coronacrisis ingezet, maar de beperkingen van die tijd hebben de vaart wel versneld. Dat zegt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN), tijdens vakbeurs Horecava in Amsterdam.
9 minuten geledenVEGHEL (ANP) - Jumbo heeft in 2025 meer omzet geboekt onder de nieuwe strategie, die aan het begin van het tweede kwartaal werd ingezet. Ook kijkt het supermarktbedrijf "vol vertrouwen naar 2026" met Jesper Højer als nieuwe topman. Højer, die op 1 januari 2026 officieel interim-topman Tom Heidman opvolgde, wil de opgaande lijn in 2026 voortzetten.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Gasunie heeft vorig jaar meer aardgas getransporteerd dan een jaar eerder, doordat meer gas werd opgeslagen in bergingen, meer werd gebruikt in elektriciteitscentrales en omdat meer naar Duitsland werd geëxporteerd. In totaal ging het om 63,4 miljard kubieke meter gas. Dat is ruim 6 procent meer dan een jaar eerder.
53 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi behoorde maandag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier heeft in het vierde kwartaal van 2025 voor ongeveer 250 miljoen euro aan nieuwe orders binnengekregen. Dat is een stijging van 43 procent ten opzichte van het derde kwartaal. Dankzij de sterke ordergroei verwacht het bedrijf dat de omzet, de brutowinstmarge en de operationele kosten in het laatste kwartaal van 2025 aan "de gunstige kant" van de eerder afgegeven verwachtingen zullen liggen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe stappen van de regering-Trump richting Federal Reserve-baas Jerome Powell en de centrale bank zorgen voor geschokte reacties. In de Amerikaanse politiek, zowel vanuit Democratische als Republikeinse zijde, is afkeuring uitgesproken. Daarmee lijkt sprake van een escalatie van president Donald Trumps al langer gaande vete met de Fed-voorzitter.
2 uur geledenAPELDOORN (ANP) - In 2025 zijn er opnieuw fors meer personenvoertuigen gestolen, meldt Stichting Verzekeringsbureau Voertuigcriminaliteit (VbV). De Toyota RAV4 en Kia Sportage waren in 2025 opnieuw populair bij autodieven.
3 uur geleden