Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rentebesluit ECB en resultaten Besi centraal op Beursplein 5

Rentebesluit ECB en resultaten Besi centraal op Beursplein 5

AMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse beurs gaat de aandacht donderdag vooral uit naar het rentebesluit van de Europese Centrale Bank. De rente in het eurogebied zal naar verwachting voor het eerst sinds 2011 worden verhoogd. De grote vraag is met hoeveel de rente zal worden opgeschroefd. Blijft de ECB bij de eerder aangekondigde rentestap van 0,25 procentpunt of wordt toch gekozen voor een stevigere verhoging met 0,5 procentpunt om de hoge inflatie te bestrijden.

Daarnaast verwerken beleggers de resultaten van onder meer de AEX-fondsen Besi en ASMI. Chiptoeleverancier Besi had in de eerste jaarhelft last van de coronalockdowns in China en zag de omzet van Chinese klanten daardoor flink dalen. Het lukte Besi wel om zijn totale omzet en winst verder op te voeren. Ook gaat het bedrijf de komende tijd voor 300 miljoen euro aan aandelen terugkopen. Branchegenoot ASMI liet woensdag nabeurs al weten in het tweede kwartaal voor een recordbedrag aan orders te hebben ontvangen. Topman Benjamin Loh sprak opnieuw van een zeer sterk kwartaal.

Berichten dat Rusland de gastoevoer naar Europa via de belangrijke Nord Stream 1-pijplijn weer heeft opgestart na afronding van de onderhoudswerkzaamheden zorgen mogelijk voor enige opluchting op de beursvloeren. Volgens de exploitant van de pijplijn zal het nog wel enige tijd duren voordat de gastoevoer weer op niveau is. Daardoor blijft het nog even onduidelijk hoeveel gas Rusland precies levert. De politieke crisis in Italië houdt de markten eveneens in de greep. De Italiaanse premier Mario Draghi zal naar verwachting opnieuw zijn vertrek aankondigen nadat drie partijen uit zijn coalitie niet meededen aan een vertrouwensstemming.

De AEX-index op Beursplein 5 lijkt licht hoger te beginnen aan de belangrijke ECB-dag. Ook de andere Europese beurzen zullen waarschijnlijk met kleine plussen openen. De aandelenmarkten in Azië lieten donderdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio eindigde 0,4 procent hoger na het besluit van de Bank of Japan om de rente ongewijzigd te laten.

Op het Damrak openden ook industrieel toeleverancier Aalberts en groothandelsbedrijf Sligro de boeken. Aalberts boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst en stelde de tweede jaarhelft met een sterk orderboek te zijn begonnen. Sligro profiteerde van de heropening van de horeca, pretparken en uitgaansgelegenheden en zag de omzet flink stijgen in de eerste jaarhelft. Ook boekte het bedrijf weer winst, na een verlies in dezelfde periode vorig jaar.

De euro was 1,0223 dollar waard, tegen 1,0199 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,7 procent goedkoper op 99,19 dollar. Brentolie daalde 0,5 procent in prijs tot 106,40 dollar per vat.

Meer uit Financieel

Italiaanse centrale bank: oorlog raakt groei economie

ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.

4 uur geleden
Tata Steel legt installatie tijdelijk stil om te hoge uitstoot

IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.

6 uur geleden
Beloning KLM-topvrouw stijgt ruim 30 procent in bezuinigingsjaar

AMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.

7 uur geleden
Israël hervat productie groot gasveld na stillegging om oorlog

JERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.

7 uur geleden
Forse groei werkgelegenheid VS in maart na krimp maand eerder

WASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.

9 uur geleden
Luchtvaart rekent op annuleringen bij blijvende sluiting Hormuz

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.

11 uur geleden
Oorlog in Midden-Oosten stuwt wereldvoedselprijzen, ziet FAO

ROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.

12 uur geleden