Rentebesluit Amerikaanse Federal Reserve centraal op Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Op de Damrak gaat woensdag alle aandacht uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve. De Amerikaanse centrale bank zal naar verwachting na het slot van de Europese beurshandel het rentetarief in de Verenigde Staten verhogen met 0,75 procentpunt. Dat zou de grootste verhoging zijn sinds 1994. Eerder werd nog gerekend op een rentestap van een half procentpunt, maar de hoge inflatie dwingt de Fed waarschijnlijk tot een hardere ingreep.
In maart verhoogde de Fed de rente al met een kwart procentpunt en in mei kwam daar een half procentpunt bovenop. De onrust over nog sterkere renteverhogingen door de Fed houdt beleggers al langere tijd in de greep, met forse koersdalingen op de aandelenbeurzen tot gevolg. Hogere rentetarieven zijn namelijk ongunstig voor meer risicovolle beleggingen als aandelen.
De AEX-index op Beursplein 5 koerst op basis van de openingsindicatoren af op een positief begin van de belangrijke Fed-dag. Ook de andere Europese beurzen lijken hoger te openen. De belangrijkste aandelenmarkten in Aziƫ lieten woensdag een gemengd beeld zien. De Nikkei in Tokio zette daling voort en sloot 1 procent lager.
Chinese beurzen
De Chinese beurzen wonnen terrein dankzij meevallende economische cijfers uit het land. Zo liet de Chinese industriƫle productie in mei een onverwachte stijging zien en daalden de winkelverkopen minder sterk dan gevreesd. De hoofdindex in Shanghai noteerde tussentijds 2 procent in de plus en de Hang Seng-index in Hongkong steeg 1,6 procent.
Op het Damrak kwam Vivoryon Therapeutics nog met cijfers. Het Duitse biotechbedrijf zag het nettoverlies in het eerste kwartaal verder oplopen tot 6,4 miljoen euro, van een min van 5,4 miljoen euro een jaar eerder. Het bedrijf gaf meer uit aan onderzoek en ontwikkeling en heeft naar eigen zeggen goede vooruitgang geboekt met de ontwikkeling van zijn behandelingen tegen Alzheimer.
Investeringsbesluit
Kunstmestproducent OCI kondigde aan een definitief investeringsbesluit te hebben genomen voor de eerste fase van het uitbreidingsproject van de terminal voor ammoniak in de haven van Rotterdam. De totale investeringskosten voor de eerste fase worden geschat op minder dan 20 miljoen dollar (zo'n 19 miljoen euro).
De Europese beurzen verloren dinsdag opnieuw terrein. De AEX sloot 1,3 procent lager op 652,87 punten. Ook op Wall Street bleef de stemming terughoudend. De Dow-Jonesindex eindigde met een verlies van 0,5 procent op 30.364,83 punten.
De euro was 1,0465 dollar waard, tegen 1,0416 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,4 procent meer op 119,38 dollar. Brentolie werd ook 0,4 procent duurder, op 121,62 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag op de laatste handelsdag van mei met een klein verlies gesloten. Bij de bedrijven op de Amsterdamse beurs was bouwer BAM een opvallende stijger dankzij een koopadvies van beleggingsadviseur Oddo BHF.
4 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam moest dinsdag uitwijken naar Frans-Guyana om bij te tanken vanwege een commercieel geschil met de brandstofleverancier. Dat bevestigt KLM. Surinaamse media meldden eerder al dat dit de reden was.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Dell Technologies is vrijdag hard gestegen op de beurzen in New York. Het Amerikaanse computer- en serverbedrijf boekte afgelopen kwartaal een recordomzet dankzij de sterke vraag naar zijn producten voor kunstmatige intelligentie (AI). Het concern werd ook positiever over de jaaromzet door sterke verkopen van zijn AI-servers. Het aandeel werd daarop maar liefst ruim 32 procent meer waard.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De grote supermarkten en A-merken zijn begonnen met hun campagnes voor het WK voetbal dat op 11 juni van start gaat. Thuisbeleving lijkt dit jaar het thema, mede door de late en nachtelijke tijdstippen waarop de wedstrijden in de Verenigde Staten, Canada en Mexico worden afgewerkt. Toch doet niet iedereen mee.
2 uur geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het leven in Duitsland was in mei 2,6 procent duurder dan een jaar geleden. Daarmee was de inflatie deze maand lager dan in april, toen Duitse consumenten 2,9 procent meer kwijt waren aan hun dagelijkse uitgaven. De daling komt onder meer door een tijdelijke accijnsverlaging aan de pomp waardoor tanken goedkoper werd en een daling van de energieprijzen.
2 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De nieuwe OV-pas is ook in fysieke winkels te koop, meldt de uitgever van de kaarten Translink. De nieuwe passen zijn een van de middelen waarmee reizigers voor de bus, tram of trein kunnen betalen via het systeem OVpay, dat de huidige chipkaarten vervangt.
6 uur geledenALMELO (ANP) - Bouwmaterialenbedrijf Eternit vindt dat de asbeststrafzaak van het Openbaar Ministerie tegen het bedrijf al jaren is verjaard. De advocaat die de onderneming heeft ingeschakeld, heeft vrijdag bij de rechtbank in Almelo daarom een verzoek neergelegd om de vraag van verjaring eerst voor te leggen aan de Hoge Raad. "Als de Hoge Raad het met mij eens is, is er helemaal geen zaak", lichtte hij bij de rechtbank toe aan het ANP.
6 uur geleden