Remkes stopt om gezondheid als voorzitter Groningen-programma
GRONINGEN (ANP) - Johan Remkes stopt om gezondheidsredenen als voorzitter van het Nationaal Programma Groningen, dat in 2019 is opgezet om Groningers een betere toekomst te geven. De 73-jarige VVD'er, voormalig minister en vicepremier, legt op 1 januari zijn functie neer. "Mijn herstel gaat enige tijd duren", aldus Remkes, die niet wil vertellen wat hij mankeert. "Het past niet bij mij om dingen half te doen, daarom heb ik besloten om deze functie neer te leggen."
Remkes is sinds 2022 voorzitter van het programma, een samenwerkingsverband tussen het Rijk, de provincie Groningen en gemeenten. Het Nationaal Programma Groningen loopt tot 2030. Het Rijk heeft een startkapitaal van 1,15 miljard euro beschikbaar gesteld voor de uitvoering van de plannen en projecten om de welvaart in Groningen vooruit te helpen na de gaswinningsproblematiek.
Het Nationaal Programma Groningen (NPG) staat los van 'Nij Begun" de vorig jaar gepresenteerde kabinetsreactie op de parlementaire enquête over de gaswinning in Groningen. Het vorige kabinet maakte toen bekend bij elkaar 22 miljard euro uit te trekken voor het gebied in Groningen en Noord-Drenthe dat te maken heeft met aardbevingen als gevolg van de jarenlange aardgaswinning. Die miljarden zijn onder meer bedoeld om schades te vergoeden en de 'ereschuld' af te lossen.
Remkes komt uit de provincie Groningen en begon daar ook zijn politieke carrière. De VVD'er was in 2021 informateur bij de vorming van het kabinet-Rutte IV. Een jaar later, toen hij al was aangesteld als NPG-voorzitter, bemiddelde Remkes in het conflict tussen het kabinet en boeren over de stikstofaanpak. Het algemeen bestuur van het Groningen-programma maakt "op een later moment" bekend hoe de rol van onafhankelijk voorzitter vanaf 1 januari wordt ingevuld.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Het is klip en klaar dat u zich op het verkeerde been gezet heeft gevoeld," zei minister David van Weel (VVD, Justitie) tegen de Tweede Kamer in het laatste deel van het debat over de aangiftes die waren blijven liggen. "Daar had de Algemene Rekenkamer ook gewoon gelijk in." Eerder in het debat maakte de minister al excuses, maar zei hij dat hij de Kamer niet had misleid.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel (VVD) heeft excuses aangeboden voor opmerkingen die hij maakte over een Rekenkamer-rapport over ernstige misdrijven waar justitie niet achteraan ging. Met zijn "nuancering" wekte hij de indruk dat hij het rapport in twijfel trok of bagatelliseerde, en dat was niet de bedoeling, zei hij in het debat over de kwestie.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitspraken van justitieminister David van Weel (VVD) over ernstige misdrijven waar justitie niet achteraan ging, passen volgens enkele oppositiepartijen in een patroon van te stellige uitspraken die achteraf gecorrigeerd moesten worden. JA21 en DENK brachten onder meer de zaak rond de dood van de 17-jarige Lisa in herinnering.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Justitie David van Weel heeft volgens het CDA "ruis" gecreëerd met zijn uitspraken over ernstige misdrijven die justitie liet liggen. Die "ruis" had hij kunnen wegnemen door eerder aan te geven dat hij de cijfers van de Algemene Rekenkamer niet kon verifiëren, zei CDA-Kamerlid Jeltje Straatman in een debat. "Dat had een hoop ellende bespaard."
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen verwachten een zwaar debat voor minister David van Weel (Justitie en Veiligheid) donderdagavond over aangiftecijfers. De VVD'er kwam dinsdag in de problemen toen de Rekenkamer scherpe kritiek uitte op zijn uitleg over 10.000 aangiftes en meldingen van zware misdrijven die niet zijn opgepakt of snel terzijde zijn geschoven. PRO, SP, SGP en ChristenUnie verwachten misschien de vraag te gaan stellen of de minister moet opstappen als zijn opstelling bij het debat niet tevredenstelt. JA21 heeft weinig vertrouwen in een goede afloop.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De bemiddeling om een nieuwe plek te vinden voor de 25 meervoudig gehandicapte kinderen die gebruikmaken van zorgvilla's van Villa ExpertCare blijft. De zorg stopt na 31 december en dat noemt zorgminister Mirjam Sterk stuitend.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is niet aan de politiek om zich te bemoeien met het besluit van de NPO om alsnog mee te doen aan het Eurovisie Songfestival met een onafhankelijk team. Dat zeiden Mohammed Mohandis (PRO) en Ouafa Oualhadj (D66) na vragen van Doğukan Ergin (DENK) over de kwestie tijdens een debat over de publieke omroep.
12 uur geleden