Remkes stopt om gezondheid als voorzitter Groningen-programma
GRONINGEN (ANP) - Johan Remkes stopt om gezondheidsredenen als voorzitter van het Nationaal Programma Groningen, dat in 2019 is opgezet om Groningers een betere toekomst te geven. De 73-jarige VVD'er, voormalig minister en vicepremier, legt op 1 januari zijn functie neer. "Mijn herstel gaat enige tijd duren", aldus Remkes, die niet wil vertellen wat hij mankeert. "Het past niet bij mij om dingen half te doen, daarom heb ik besloten om deze functie neer te leggen."
Remkes is sinds 2022 voorzitter van het programma, een samenwerkingsverband tussen het Rijk, de provincie Groningen en gemeenten. Het Nationaal Programma Groningen loopt tot 2030. Het Rijk heeft een startkapitaal van 1,15 miljard euro beschikbaar gesteld voor de uitvoering van de plannen en projecten om de welvaart in Groningen vooruit te helpen na de gaswinningsproblematiek.
Het Nationaal Programma Groningen (NPG) staat los van 'Nij Begun" de vorig jaar gepresenteerde kabinetsreactie op de parlementaire enquête over de gaswinning in Groningen. Het vorige kabinet maakte toen bekend bij elkaar 22 miljard euro uit te trekken voor het gebied in Groningen en Noord-Drenthe dat te maken heeft met aardbevingen als gevolg van de jarenlange aardgaswinning. Die miljarden zijn onder meer bedoeld om schades te vergoeden en de 'ereschuld' af te lossen.
Remkes komt uit de provincie Groningen en begon daar ook zijn politieke carrière. De VVD'er was in 2021 informateur bij de vorming van het kabinet-Rutte IV. Een jaar later, toen hij al was aangesteld als NPG-voorzitter, bemiddelde Remkes in het conflict tussen het kabinet en boeren over de stikstofaanpak. Het algemeen bestuur van het Groningen-programma maakt "op een later moment" bekend hoe de rol van onafhankelijk voorzitter vanaf 1 januari wordt ingevuld.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een groot deel van de oppositiepartijen in de Tweede Kamer ziet nog geen reden om de begroting van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport te steunen. Partijen van links tot rechts gaven tijdens het debat erover aan de begroting niet goed genoeg te vinden.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat geen strafrechtelijk onderzoek uitvoeren naar PVV-Kamerlid Marjolein Faber. Dat bevestigt het OM na berichtgeving van website Paternotte. Een Amsterdamse wijkagent deed in september aangifte van smaad en laster tegen Faber om uitspraken die ze over de agent deed tijdens een debat.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil "zorgvuldig haast maken" met de hersteloperatie voor toeslagenouders, maar Kamerleden zien geen concrete actie bij partijloos staatssecretaris Sandra Palmen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer hekelt de grote vertraging die een meldpunt voor buitenlandse intimidatie oploopt. Het kabinet meldde deze week dat het meldpunt er pas medio 2028 zal zijn omdat "de vereiste juridische grondslag" ontbreekt. Een meerderheid van de Kamer vindt dat veel te laat.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een deel van de Tweede Kamer wil andere regels rond het stichten van nieuwe scholen. Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) kwam al met aanpassingen van de wet, maar verschillende fracties kwamen woensdag tijdens een onderwijsdebat met andere suggesties.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland steunt de wederopbouw van Syrië dit jaar nog met 15 miljoen euro. Dat maakte minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) woensdag bekend tijdens de jaarvergadering van de Wereldbank in Bangkok.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet werkt aan een fokverbod voor dolfijnen. Volgens staatssecretaris Silvio Erkens (Dierenwelzijn) kunnen dolfijnen in gevangenschap niet hun natuurlijke gedrag vertonen. Daarom wil hij het houden van dolfijnen uitfaseren. Erkens denkt dat het verbod over ongeveer twee jaar kan ingaan.
15 uur geleden