Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Remkes: situatie na verkiezingsuitslag buitengewoon gecompliceerd

Remkes: situatie na verkiezingsuitslag buitengewoon gecompliceerd

HILVERSUM (ANP) - De situatie die is ontstaan na de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen is "buitengewoon gecompliceerd". Dat zei VVD'er Johan Remkes in het NPO Radio 1-programma Sven op 1. "Het land moet geregeerd worden. Het zou een brevet van onvermogen zijn als de politieke fracties hier niet uit zouden komen."

Remkes, die informateur was bij de vorige kabinetsformatie, werd donderdag wakker met een "katterig gevoel". "Ik had aan de ene kant wel verwacht dat PVV een stevige winst zou boeken. Dat zag je eigenlijk de laatste paar dagen voor de verkiezingen ook wel aankomen. Maar dat die winst zo groot zou zijn, had ik niet verwacht."

De VVD-coryfee adviseert de fractievoorzitters de komende dagen rust te nemen om de consequenties van de uitslag goed door te laten dringen. "Neem even een time-out. Laat alles eens rustig bezinken." Remkes ziet geen nieuwe verkiezingen aankomen. "De fracties zullen hier zelf moeten uitkomen en nieuwe verkiezingen lossen ook helemaal niks op. Dus er rust een zware verantwoordelijkheid op alle betrokken hoofdrolspelers."

Neutrale verkenner

Hij noemt het van groot belang dat er een neutrale verkenner komt. "Daar is het onder meer bij vorige formatie niet helemaal goed gegaan omdat die formatie vanaf het allereerste begin in een te partijpolitiek beladen situatie plaatsvond." Daarmee doelde Remkes op de verkenning met Annemarie Jorritsma (VVD) en Kajsa Ollongren (D66) waarbij chaos ontstond vanwege de 'functie elders-kwestie' over toenmalig CDA'er Pieter Omtzigt. Op de vraag wat hij zou doen als Wilders hem belt, zegt Remkes: "Dat lijkt mij niet goed denkbaar".

Over de uitspraak van VVD-lijsttrekker Dilan Yeşilgöz die eerder deze week aangaf dat ze niet onder premier Wilders wil dienen, zei Remkes: "Ik vond dat op zichzelf een hele verstandige uitspraak". Desondanks sluit hij niet uit dat zijn partij gaat regeren met de PVV. "Het kan wel, maar dan zullen er op sommige onderwerpen stevige concessies gedaan moeten worden." Hij vindt in elk geval dat de VVD een gesprek met Wilders hierover niet op voorhand moet afwijzen, al benadrukt hij: "De VVD moet zijn beginselen niet te grabbel gooien".

Meer uit Politiek

Klaver vindt dat PRO in EU moet kiezen voor sociaaldemocraten

DEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland moet zich in de Europese Unie aansluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie, vindt partijleider Jesse Klaver. Daarmee onderschrijft hij het advies dat een commissie vrijdag uitbracht. "Het doet recht aan zowel de inhoud als onze ambitie om zoveel mogelijk invloed te hebben in Europa", motiveert de linkse politicus op het sociale medium Bluesky.

22 uur geleden
Commissie PRO adviseert aansluiting bij sociaaldemocraten in EU

BRUSSEL (ANP) - Een adviescommissie van Progressief Nederland (PRO) heeft de nieuwe partij aangeraden om zich binnen de Europese Unie aan te sluiten bij de sociaaldemocratische politieke familie. De Partij van de Arbeid behoorde al tot de sociaaldemocratische fractie in het Europees Parlement, maar GroenLinks zat bij de Groenen. Sinds de fusie is onduidelijk bij welke groep PRO gaat horen.

22 uur geleden
Jetten wil steun voor totale begroting, dus geen 'cherrypicking'

DEN HAAG (ANP) - Het is de bedoeling dat de totale miljoenennota brede steun krijgt in de Tweede Kamer, zei Rob Jetten vrijdag in zijn wekelijkse persconferentie. Hij wil dus geen "cherrypicking", waarbij partijen de ene begroting wel steunen en de andere niet. "Veel dingen hangen met elkaar samen, en dan kom je elkaar ook snel in de weg te zitten."

23 uur geleden
Van Weel wil landelijke lijn tegen trekkers op snelweg

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister David van Weel wil dat er één landelijke lijn komt hoe lokaal gezag moet omgaan met trekkers op de snelweg. Dat zei hij voorafgaand aan de ministerraad. Nu mogen de burgemeester, politie en het Openbaar Ministerie lokaal bepalen of en hoe zij hiertegen optreden, maar Van Weel erkent dat dit niet altijd werkt als het gaat om boeren die met trekkers op de snelweg rijden.

1 dag geleden
Heinen denkt dat oppositiepartijen bij elkaar te brengen zijn

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen van Financiën verwacht dat oppositiepartijen wel bij elkaar te brengen zijn om een brede deal voor het budget van 2027 te maken. Dat zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.

1 dag geleden
Ongeduldig PRO ziet kabinet niet bewegen in onderhandelingen

DEN HAAG (ANP) - "Ik word wel ongeduldig", zei Luc Stultiens van PRO donderdagmiddag na weer een gesprek met minister Eelco Heinen (Financiën) over de begroting met Prinsjesdag. De financieel woordvoerder van de linkse fusiepartij hoort "vooral heel weinig" tijdens de gesprekken met de VVD-bewindsman. "Op een gegeven moment moet je ook als kabinet zelf beslissen: wij gaan met links of rechts en we gaan bereid zijn om te schuiven. Dat is nog niet gebleken."

1 dag geleden
Stoffer vindt dat kabinet laat met begrotingsgesprekken begint

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).

2 dagen geleden