Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rem werkte niet bij afgebroken windmolen Zeewolde

Rem werkte niet bij afgebroken windmolen Zeewolde

ZEEWOLDE (ANP) - Bij de windmolen die eerder dit jaar in Zeewolde afbrak werkte het belangrijkste remsysteem niet meer. De cilinder waarmee de bladen uit de wind kunnen worden gedraaid was losgetrild. En dat had veel gevolgen, omdat de wind juist die dag aantrok en de turbine te veel wind pakte.

Energiebedrijf Vattenfall, eigenaar van de molen, meldt dinsdag na onderzoek dat de molen tijdens deze gebeurtenis twee keer zoveel elektriciteit produceerde als waarvoor hij was ontworpen. Door oververhitting brandden de generatoren door waardoor de rotorbladen veel sneller gingen draaien dan de windmolen aankon en er een blad afbrak. Hierdoor raakte de hele windmolen uit balans en viel om.

De turbines in dit windmolenpark zijn in 1998 neergezet en golden als wat ouder. Ze hadden twee in plaats van drie wieken. De windmolens zijn niet meer in gebruik en worden in oktober afgebroken. "Moderne windturbines hebben in elk blad een systeem om de bladen te sturen. Als er eentje niet functioneert kunnen de andere bladen de turbine nog steeds stil zetten", zegt Jaap Kleerebezem, bij Vattenfall verantwoordelijk voor windparken op land.

Het knakken en omvallen van de windmolen aan de Nekkeveldweg in Zeewolde veroorzaakten veel schade aan de Eemmeerdijk. De schade werd binnen enkele dagen volledig hersteld. Ook kwamen er brokstukken terecht op een nabijgelegen akker. Om te voorkomen dat er deeltjes in de voedselketen terecht zouden komen kocht Vattenfall de hele oogst op, laat het energiebedrijf weten. 14 hectare spruitjes en 10 hectare bloemkool werden vernietigd.

Meer uit Binnenland

Oproep aan Kamer: schrap belastingverhoging op leidingwater

DEN HAAG (ANP) - Tien brancheorganisaties hebben de Tweede Kamer opgeroepen om de voorgenomen belastingverhoging op leidingwater te schrappen. Het kabinet wil het tarief vanaf 1 januari met 10 cent verhogen, naar 0,537 euro per 1000 liter. Volgens de brancheorganisaties van onder meer drinkwaterbedrijven, zakelijke energie- en waterverbruikers, de chemische industrie, horeca, bierbrouwerijen en autowasserijen, schiet het kabinet hiermee zijn doel voorbij.

2 uur geleden
Oud-minister Hoogervorst: Curaçao moet voor rijkere toerist gaan

WILLEMSTAD (ANP) - Curaçao, Aruba en Bonaire moeten harde keuzes maken op het gebied van toerisme. De eilanden hebben de afgelopen jaren een forse groei van het aantal bezoekers gezien. Maar de groei heeft nadelige gevolgen voor onder andere het milieu en de leefbaarheid. Dat zegt oud-minister en financieel toezichthouder Hans Hoogervorst.

4 uur geleden
Flevoland investeert miljoenen in nieuwe buitendijkse haven Urk

LELYSTAD (ANP) - De provincie Flevoland gaat miljoenen investeren in de aanleg van een buitendijkse haven in Urk. Een meerderheid van de Staten heeft ingestemd met dit collegevoorstel. Onder de tegenstanders zijn PRO, Partij voor de Dieren en coalitiepartij VVD. Die fracties vinden de financiële risico's te groot en stellen dat het veel te lang duurt voordat de investering wordt terugverdiend.

5 uur geleden
ASML draagt 100 miljoen bij aan Rijksmuseum Eindhoven

EINDHOVEN (ANP) - ASML zal in twintig jaar tijd 100 miljoen euro bijdragen aan de toekomstige vestiging van het Rijksmuseum in Eindhoven. Dat hebben de gemeente en de chipmachinemaker vastgelegd.

8 uur geleden
Man aangehouden voor het vliegen met drone boven Eemshaven

EEMSHAVEN (ANP) - De politie heeft vorige week dinsdag een man aangehouden nadat zij meerdere meldingen ontving van verdachte dronevluchten boven het Eemshavengebied. Het gaat om een man die in België woont, bevestigt de politie na berichtgeving door Dagblad van het Noorden. Over zijn leeftijd of nationaliteit is niets bekendgemaakt.

9 uur geleden
Koning ontvangt Zelensky met open armen

DEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft woensdag een bezoek gebracht aan koning Willem-Alexander. De ontmoeting vond plaats in de zogeheten DNA Salon op Paleis Huis ten Bosch.

10 uur geleden
OM ziet buitenlandse hand achter acties aangehouden Egyptenaar

DEN HAAG (ANP) - De verdenkingen tegen een Egyptenaar die eerder deze maand in Nederland is aangehouden voor mishandeling, zijn uitgebreid. Het Openbaar Ministerie meldt dat de man nu ook wordt verdacht "diensten te hebben verleend voor een buitenlandse mogendheid". Om welke diensten het precies gaat en voor welk land hij ze heeft verricht, zegt de woordvoerder van het OM niet omdat het strafrechtelijk onderzoek nog loopt.

10 uur geleden