Religieuze aandeelhouders willen dat ExxonMobil rechtszaak stopt
HOUSTON (ANP/RTR) - Een groep religieuze en maatschappelijk georiënteerde aandeelhouders van ExxonMobil wil dat het Amerikaanse olieconcern stopt met de rechtszaak om voorstellen van aandeelhouders tegen te kunnen houden. De beleggers vindt dat de zaak een grote bedreiging voor aandeelhoudersrechten is.
De groep, het Interfaith Center on Corporate Responsibility, stuurde een brief naar de raad van bestuur van ExxonMobil. Met de aanklacht dreigt het concern "aandeelhouders van zich te vervreemden, de reputatie van ExxonMobil te beschadigen en de Securities and Exchange Commission (SEC) te ondermijnen". Het is namelijk gebruikelijk dat het tegenhouden van voorstellen die aandeelhouders doen, via beurswaakhond SEC gaat.
De leden van de groep bezitten samen zo'n 4 biljoen dollar aan beleggingen in totaal. Onder meer de activistische beleggersgroep Arjuna hoort bij de groep, dat met de Nederlandse aandeelhouders van Follow This het klimaatvoorstel indiende dat vorige maand leidde tot de rechtsgang van ExxonMobil. Met het voorstel wilden Follow This en Arjuna dat het olieconcern doelen zou opstellen om de uitstoot van de door hen gemaakte brandstoffen te beperken. De activistische aandeelhouders trokken het voorstel vorige week terug om een rechtszaak te voorkomen, waarop ExxonMobil liet weten toch door te gaan met de zaak.
De directie van de oliegigant ziet het klimaatvoorstel als een manier om zijn activiteiten in te perken in plaats van de waarde voor aandeelhouders te vergroten. In een reactie op de aandeelhoudersbrief zegt een woordvoerder van het concern te hopen dat de aanklacht de SEC zal motiveren om opnieuw te bekijken hoe de toezichthouder de regels interpreteert over welke voorstellen van aandeelhouders gestemd kan worden.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De Europese vraag naar chips zal tussen nu en 2040 ongeveer verdubbelen, aangejaagd door onder meer de elektrificatie van transport- en energiesystemen en industriële automatisering. Dat staat in een rapport in opdracht van onder meer de Nederlandse ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME en de Duitse belangengroep ZVEI. FME waarschuwt echter dat die vraag zich niet automatisch vertaalt in investeringen in Europa.
1 uur geledenMARTORELL (ANP/AFP) - De oudste zoon van de oprichter van de Spaanse modeketen Mango is dinsdag vrijgelaten na het betalen van een borgsom van 1 miljoen euro. Dat meldt persbureau AFP. Jonathan Andic was gearresteerd in het kader van een moordonderzoek naar de dood van zijn vader Isak Andic.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Google-moeder Alphabet hoorde dinsdag bij de verliezers op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse techconcern presenteerde tijdens zijn jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O een reeks nieuwe mogelijkheden. Zo werd de grootste verandering aan de Google-zoekbalk in ruim 25 jaar aangekondigd. De bekende zoekfunctie wordt uitgebreid met nieuwe AI-opties.
4 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP) - Google past zijn zoekmachinefunctie aan. Met kunstmatige intelligentie (AI) wordt de bekende zoekbalk opnieuw ontworpen, waarmee het techbedrijf hoopt dat het voor gebruikers makkelijker wordt om vragen te stellen. De verandering werd dinsdag aangekondigd tijdens Google's jaarlijkse ontwikkelaarsconferentie I/O.
5 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel Nederland is blij met de steun van het Europees Parlement voor een nieuw quotum voor de import van staal. Een meerderheid van de Europarlementariërs stemde dinsdag in met een halvering van het huidige staalquotum, om de Europese markt te beschermen tegen staaloverschotten van buiten de EU.
6 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Andrej Karpathy, een van de oprichters van OpenAI die later bij Tesla werkte, is aan de slag gegaan bij AI-bedrijf Anthropic. Dat heeft hij dinsdag bekendgemaakt. Karpathy is een invloedrijk figuur in de AI-gemeenschap en speelde een belangrijke rol in de ontwikkeling van Tesla's technologie voor zelfrijdende auto's.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de beurs in Amsterdam, is dinsdag hoger geëindigd, al moest een deel van de eerdere winst in de laatste handelsuren weer worden ingeleverd. Het sentiment verslechterde door een negatieve opening van de Amerikaanse aandelenmarkten. De koersen stonden onder druk door stijgende rentes op de obligatiemarkten, vooral door vrees bij beleggers dat de inflatie langer hoog blijft. Voor aandelenmarkten zijn hogere rentes vaak slecht nieuws, vooral voor technologiebedrijven.
8 uur geleden