Relatie Ankara-Athene onder druk door Hagia Sophia
ISTANBUL (ANP/AFP) - Turkije is niet te spreken over de kritiek die Griekenland heeft geuit op de beslissing om de Hagia Sophia in Istanbul terug te veranderen in een moskee.
Vrijdag, de dag dat er voor het eerst weer een islamitische gebedsdienst werd gehouden in de Hagia Sophia, zei de Griekse premier Kyriakos Mitsotakis dat deze verandering "geen demonstratie van macht is, maar een teken van zwakte".
Die reactie "toont weer eens de Griekse vijandigheid jegens de islam en Turkije", aldus een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Griekse regering en het Griekse parlement maken zich volgens hem schuldig aan "provocatie door middel van vijandige verklaringen".
De eerste islamitische dienst in de Hagia Sophia sinds 1934 werd vrijdag bijgewoond door de Turkse president Recep Tayyip Erdogan, die de terugverandering in een moskee kortgeleden aankondigde. Hij las een vers uit de Koran voor.
Het hoofd van de Grieks-orthodoxe Kerk, aartsbisschop Ieronymos, sprak vrijdag van een "goddeloze daad van ontheiliging" van de voormalige kathedraal en noemde deze dag "een dag van rouw voor het hele christendom". De kerk uit de zesde eeuw geldt als icoon voor orthodox-christelijke gelovigen.
Meer uit Buitenland
SAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie zijn na tien dagen teruggekeerd van hun ruimtereis. Het Orion-ruimtevaartuig waarmee zij achter de maan vlogen, landde om 02.07 uur Nederlandse tijd voor de kust van de Californische stad San Diego in de Stille Oceaan.
6 minuten geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Iraanse delegatie is geland in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, op de vooravond van vredesonderhandelingen met de Verenigde Staten. De landen houden het overleg op uitnodiging van bemiddelaar Pakistan.
4 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt dat Iran geen sterke positie heeft in de aangekondigde onderhandelingen over een einde aan de oorlog die de VS met Israël eind februari tegen Iran begonnen.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf heeft opnieuw beklemtoond dat Iran wil dat er eerst een wapenstilstand in Libanon komt voordat er tussen zijn land en de VS onderhandeld kan worden. Hij eiste vrijdag ook dat bevroren Iraanse tegoeden worden vrijgegeven voor de onderhandelingen beginnen.
7 uur geledenNABATIEH (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op de plaats Nabatieh en de omgeving zijn volgens Libanese media vrijdag rond de twintig doden gevallen, onder wie acht burgers. Bij een aanval op een overheidsgebouw kwamen dertien politiemensen om, meldt president Joseph Aoun. Nabatieh ligt circa 50 kilometer ten zuiden van Beiroet.
8 uur geledenANTWERPEN (ANP/AFP) - De haven van Antwerpen heeft bekendgemaakt dat de scheepvaart naar de Noordzee is hervat. Een olielek had het verkeer in de op een na grootste haven van Europa nagenoeg tot stilstand gebracht.
10 uur geleden