Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Relatie Ankara-Athene onder druk door Hagia Sophia

Relatie Ankara-Athene onder druk door Hagia Sophia

ISTANBUL (ANP/AFP) - Turkije is niet te spreken over de kritiek die Griekenland heeft geuit op de beslissing om de Hagia Sophia in Istanbul terug te veranderen in een moskee.

Vrijdag, de dag dat er voor het eerst weer een islamitische gebedsdienst werd gehouden in de Hagia Sophia, zei de Griekse premier Kyriakos Mitsotakis dat deze verandering "geen demonstratie van macht is, maar een teken van zwakte".

Die reactie "toont weer eens de Griekse vijandigheid jegens de islam en Turkije", aldus een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Griekse regering en het Griekse parlement maken zich volgens hem schuldig aan "provocatie door middel van vijandige verklaringen".

De eerste islamitische dienst in de Hagia Sophia sinds 1934 werd vrijdag bijgewoond door de Turkse president Recep Tayyip Erdogan, die de terugverandering in een moskee kortgeleden aankondigde. Hij las een vers uit de Koran voor.

Het hoofd van de Grieks-orthodoxe Kerk, aartsbisschop Ieronymos, sprak vrijdag van een "goddeloze daad van ontheiliging" van de voormalige kathedraal en noemde deze dag "een dag van rouw voor het hele christendom". De kerk uit de zesde eeuw geldt als icoon voor orthodox-christelijke gelovigen.

Meer uit Buitenland

ICC-aanklager: RSF pleegde oorlogsmisdaden in Soedan

NEW YORK (ANP) - In de stad El-Fasher in Soedan zijn door de RSF-rebellen oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid gepleegd. Dat zei de vice-aanklager van het ICC, Nazhat Shameem Khan, maandag tegen de VN-Veiligheidsraad.

39 minuten geleden
Extra Deense militairen aangekomen in Groenland

NUUK (ANP) - In Groenland is een vliegtuig met extra militairen uit Denemarken aangekomen, meldden de Deense zenders TV2 en DR. Het is niet duidelijk om hoeveel militairen het gaat, maar het leger had het eerder over een "substantiële bijdrage". Ook de Deense legerleider Peter Boysen is volgens DR naar Nuuk afgereisd.

48 minuten geleden
Omroep: Canada overweegt militairen naar Groenland te sturen

OTTAWA (ANP) - Canada overweegt een klein aantal militairen te laten deelnemen aan militaire oefeningen op Groenland. Dat meldt de Canadese publieke omroep CTV op basis van overheidsbronnen. Een definitieve beslissing zou nog niet zijn genomen.

1 uur geleden
IS-strijders ontsnapt uit Syrische gevangenis in betwist gebied

SHADDADI (ANP/RTR) - Terwijl het Syrische regeringsleger zijn macht in het noorden en oosten van het land verstevigt, zijn IS-militanten uit de gevangenis ontsnapt, zo meldde het leger. Het leger heeft een avondklok ingesteld in de stad Shaddadi omdat het de stad wil uitkammen om de ontsnapten te vinden. Het is niet bekend om hoeveel ontsnapten het gaat.

2 uur geleden
Bulgaarse president Radev stapt op

SOFIA (ANP/RTR) - De Bulgaarse president Rumen Radev heeft aangekondigd op te stappen. "Vandaag spreek ik jullie voor het laatst toe als president van Bulgarije", zei het staatshoofd in een televisietoespraak. "Morgen zal ik terugtreden uit mijn ambt", aldus Radev.

2 uur geleden
Sky News: Trump geeft toe mogelijk verkeerd te zijn geïnformeerd

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een telefoongesprek met de Britse premier Keir Starmer gezegd dat hij "mogelijk verkeerd is geïnformeerd" over de redenen van Europese landen om militairen naar Groenland te sturen. Dat meldt Sky News op basis van bronnen. Trump kondigde zaterdag heffingen aan tegen de acht landen die meededen aan die verkenningsmissie, maar dat leidde tot onbegrip in de Europese hoofdsteden.

2 uur geleden
Tientallen mensen ontvoerd bij nieuwe aanval op kerken in Nigeria

KADUNA (ANP/RTR) - Bij een aanval op twee kerken in de Nigeriaanse staat Kaduna zijn zondag tientallen mensen ontvoerd. Dat meldt de politie maandag. Volgens een kerkleider gaat het om meer dan 160 mensen. Negen mensen zouden zijn ontsnapt nadat ze waren gevangengenomen.

2 uur geleden