Relatie Ankara-Athene onder druk door Hagia Sophia
ISTANBUL (ANP/AFP) - Turkije is niet te spreken over de kritiek die Griekenland heeft geuit op de beslissing om de Hagia Sophia in Istanbul terug te veranderen in een moskee.
Vrijdag, de dag dat er voor het eerst weer een islamitische gebedsdienst werd gehouden in de Hagia Sophia, zei de Griekse premier Kyriakos Mitsotakis dat deze verandering "geen demonstratie van macht is, maar een teken van zwakte".
Die reactie "toont weer eens de Griekse vijandigheid jegens de islam en Turkije", aldus een woordvoerder van het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken. De Griekse regering en het Griekse parlement maken zich volgens hem schuldig aan "provocatie door middel van vijandige verklaringen".
De eerste islamitische dienst in de Hagia Sophia sinds 1934 werd vrijdag bijgewoond door de Turkse president Recep Tayyip Erdogan, die de terugverandering in een moskee kortgeleden aankondigde. Hij las een vers uit de Koran voor.
Het hoofd van de Grieks-orthodoxe Kerk, aartsbisschop Ieronymos, sprak vrijdag van een "goddeloze daad van ontheiliging" van de voormalige kathedraal en noemde deze dag "een dag van rouw voor het hele christendom". De kerk uit de zesde eeuw geldt als icoon voor orthodox-christelijke gelovigen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen die Amerikaanse nationale parken bezoeken, moeten vanaf volgend jaar een forse toeslag van 100 dollar betalen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat de beroemde parken beheert, geldt de toeslag voor de elf populairste bestemmingen, zoals de Grand Canyon en Yellowstone.
6 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Trump stuurt speciaal gezant Steve Witkoff naar de Russische president Poetin voor overleg over het door het Witte Huis opgestelde vredesplan tussen Moskou en Oekraïne. Het is niet de eerste keer dat Witkoff met Poetin gaat praten in een poging een einde te maken aan de strijd.
28 minuten geledenBRASILIA (ANP/AFP/RTR) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeelde oud-president Jair Bolsonaro kan beginnen aan zijn straf. Hij moet 27 jaar en drie maanden uitzitten voor het beramen van een staatsgreep.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een sterke transatlantische samenwerking is nodig om tot vrede in Oekraïne te komen, schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X. Dat zei ze dinsdag na een videoconferentie met de zogenoemde coalitie van bereidwilligen, waar ook de Amerikaanse minister Marco Rubio (Buitenlandse Zaken) aan meedeed.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten zijn "heel dicht" bij een deal met Oekraïne en Rusland over het beëindigen van hun oorlog, zei president Donald Trump tijdens een evenement in het Witte Huis. "We gaan er komen."
2 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft besloten dat de veroordeling van oud-president Jair Bolsonaro definitief is. Dat betekent dat Bolsonaro niet meer in beroep kan tegen zijn straf voor het beramen van een coup.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil met meerdere Europese leiders naar de Amerikaanse president Donald Trump voor overleg over het Amerikaanse vredesplan met Rusland. Volgens de Oekraïense leider is zijn regering klaar om verder te gaan met het voorgestelde akkoord, dat na onderling overleg is aangepast. Hij wil de openstaande gevoelige punten bespreken met Trump, waarbij volgens hem ook Europese bondgenoten aanwezig moeten zijn.
2 uur geleden