Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rekenkamer: overheid ging ondoordacht de cloud in

Rekenkamer: overheid ging ondoordacht de cloud in

DEN HAAG (ANP) - De landelijke overheid is ondoordacht clouddiensten gaan gebruiken. Dat is zorgelijk, concludeert de Algemene Rekenkamer na een eerste inventarisatie. Als de diensten failliet gaan, kunnen burgers en bedrijven in de problemen komen.

De 'cloud' is een verzamelwoord voor allerlei diensten die bestanden en software via internet toegankelijk maken. Op die manier kunnen gebruikers er vanaf meerdere apparaten bij. Het gaat bijvoorbeeld om OneDrive, een dienst die documenten in de cloud opslaat, maar ook om diensten voor visumverlening of belastingen. De cloud kan makkelijk en goedkoop zijn, maar levert ook risico's op.

In totaal zeiden ministeries in 1588 gevallen clouddiensten te gebruiken, waarvan 700 keer openbare diensten van bijvoorbeeld Amazon of Microsoft. Bij twee derde van de 126 belangrijkste diensten hebben ministeries niet over de risico's nagedacht, zag de Rekenkamer. De meeste ministeries hebben de kosten van de cloud ook niet goed afgewogen tegen de baten. Afspraken met de aanbieders van clouddiensten schieten tekort.

Risico

De Rekenkamer wijst niet alleen op de mogelijkheid dat clouddiensten omvallen, maar ook op het risico dat andere mogendheden bij de gegevens kunnen. Ewout Irrgang, collegelid van de Algemene Rekenkamer, zegt in een verklaring: "Het risico bestaat dat buitenlandse regeringen, met name de VS, informatie van de Nederlandse rijksoverheid of van burgers kunnen inzien en wellicht zelfs aanpassen."

Er is wel beleid voor het cloudgebruik van de landelijke overheid, maar volgens de Rekenkamer is dat te vrijblijvend en moet staatssecretaris Zsolt Szabó (Digitalisering) steviger optreden. Szabó belooft in een eerste reactie beterschap.

Meer uit Binnenland

Nieuwe reizigerstunnel Brittenpassage Amsterdam-Zuid geopend

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-Zuid is zondag de nieuwe reizigerstunnel de Brittenpassage in gebruik genomen. Deze tunnel was nodig vanwege het groeiend aantal reizigers dat dagelijks station Zuid aandoet. De nieuwe passage is 17,5 meter breed en 4 meter hoog en heeft nieuwe liften, roltrappen en winkels.

5 uur geleden
Neergeschoten verdachte na overval Rotterdam-Zuid is Schiedammer

ROTTERDAM (ANP) - De verdachte die zaterdagmiddag na een gewelddadige overval in Rotterdam-Zuid door de politie werd neergeschoten, is een 28-jarige Schiedammer. De andere aangehouden verdachte is een 29-jarige man zonder vaste woonplaats, meldt de politie, die op zoek is naar meer verdachten.

6 uur geleden
Zes minderjarigen migrantenboot naar Ter Apel, één asielaanvraag

CADZAND (ANP) - Van de 38 opvarenden op de migrantenboot, die zaterdag aan land werd gebracht in Cadzand, waren er zes minderjarig. Zij zijn overgebracht naar Ter Apel, laat de marechaussee weten. Een meerderjarige opvarende heeft asiel aangevraagd, de overige mannen doorlopen de vreemdelingenprocedure. Voor hen wordt opvang geregeld.

7 uur geleden
Politie herleidde één geweldsoproep tot individu

DEN HAAG (ANP) - In één geval is het de politie gelukt om vóór afgelopen weekend een online oproep tot geweld te linken aan een individu, zegt een woordvoerder van de korpsleiding in reactie op de Gen Z-protesten van zaterdag. Het ging volgens hem om een jongen van 16 jaar uit het zuidwesten van het land, die met naam en toenaam opriep tot geweld.

8 uur geleden
Marechaussee nog in gesprek met migranten van rubberboot Cadzand

HOOGERHEIDE (ANP) - Het is nog niet duidelijk waar de groep migranten die zaterdagochtend op een rubberboot voor de Zeeuwse kust uit zee is gehaald, naartoe gaat. Op dit moment wordt nog met de mannen gesproken, laat een woordvoerder van de marechaussee weten. Het is volgens hem ook nog te vroeg om te zeggen waar de mensen vandaan kwamen, waar ze op de boot zijn gestapt en waar ze naartoe wilden.

10 uur geleden
Bijna alle 34 opgepakte relschoppers in Den Haag weer vrij

DEN HAAG (ANP) - Van de 34 mensen die zaterdag zijn aangehouden tijdens de onlusten in Den Haag zijn er 33 weer vrij. Een van hen zit nog vast, laat de politie een dag later weten. De voornamelijk minderjarige jongeren werden opgepakt voor openlijke geweldpleging, het dragen van gezichtsbedekkende kleding en het bezit van illegaal vuurwerk. Ze komen uit onder meer Amsterdam, Beerta, Lemele en Zwijndrecht.

12 uur geleden
Man (43) uit Amsterdam aangehouden voor autobranden Almelo

ALMELO (ANP) - De politie heeft een 43-jarige man uit Amsterdam aangehouden die mogelijk betrokken was bij een of meerdere autobranden in Almelo zaterdagavond. De politie kwam hem op het spoor "door een duidelijk signalement".

12 uur geleden