Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rekenkamer: overheid ging ondoordacht de cloud in

Rekenkamer: overheid ging ondoordacht de cloud in

DEN HAAG (ANP) - De landelijke overheid is ondoordacht clouddiensten gaan gebruiken. Dat is zorgelijk, concludeert de Algemene Rekenkamer na een eerste inventarisatie. Als de diensten failliet gaan, kunnen burgers en bedrijven in de problemen komen.

De 'cloud' is een verzamelwoord voor allerlei diensten die bestanden en software via internet toegankelijk maken. Op die manier kunnen gebruikers er vanaf meerdere apparaten bij. Het gaat bijvoorbeeld om OneDrive, een dienst die documenten in de cloud opslaat, maar ook om diensten voor visumverlening of belastingen. De cloud kan makkelijk en goedkoop zijn, maar levert ook risico's op.

In totaal zeiden ministeries in 1588 gevallen clouddiensten te gebruiken, waarvan 700 keer openbare diensten van bijvoorbeeld Amazon of Microsoft. Bij twee derde van de 126 belangrijkste diensten hebben ministeries niet over de risico's nagedacht, zag de Rekenkamer. De meeste ministeries hebben de kosten van de cloud ook niet goed afgewogen tegen de baten. Afspraken met de aanbieders van clouddiensten schieten tekort.

Risico

De Rekenkamer wijst niet alleen op de mogelijkheid dat clouddiensten omvallen, maar ook op het risico dat andere mogendheden bij de gegevens kunnen. Ewout Irrgang, collegelid van de Algemene Rekenkamer, zegt in een verklaring: "Het risico bestaat dat buitenlandse regeringen, met name de VS, informatie van de Nederlandse rijksoverheid of van burgers kunnen inzien en wellicht zelfs aanpassen."

Er is wel beleid voor het cloudgebruik van de landelijke overheid, maar volgens de Rekenkamer is dat te vrijblijvend en moet staatssecretaris Zsolt Szabó (Digitalisering) steviger optreden. Szabó belooft in een eerste reactie beterschap.

Meer uit Binnenland

Tielen steunt verbod generatieve AI op basisschool nog niet

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van onderwijs gaat nog niet mee in het verzoek van de Kamer om generatieve AI voor basisschoolleerlingen te verbieden. "Ik snap de zorg heel erg", zei de VVD-staatssecretaris in een debat over haar begroting. "Maar om het nu zo stevig neer te zetten, daar heb ik gewoon echt nog wat meer tijd voor nodig."

42 minuten geleden
Meerderheid Kamer wil 40 miljoen renteplafond anders uitgeven

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de 40 miljoen euro die jaarlijks zou worden uitgetrokken voor het renteplafond op de studielening alsnog wordt uitgegeven aan studenten. Ilana Rooderkerk (D66) diende daarvoor een voorstel in samen met het CDA, de VVD, JA21 en de ChristenUnie.

1 uur geleden
PO-Raad verbaasd over gewenst verbod op generatieve AI

DEN HAAG (ANP) - De koepelorganisatie voor het primair onderwijs (PO-Raad) snapt de zorgen van politici over generatieve AI voor leerlingen op basisscholen, maar is verrast door een Kamermeerderheid voor een totaalverbod. Volgens een woordvoerder komt de beslissing "uit de lucht vallen".

1 uur geleden
Boerenclubs ontevreden na gesprek over stikstofplannen

DEN HAAG (ANP) - Boerenorganisaties LTO en NAJK zijn ontevreden over de verdere uitwerking van de stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen. Dat zeggen de voormannen na hun gesprek met de landbouwminister donderdagmiddag. "Op dit moment zien we onvoldoende beweging," zegt Gerben Boom namens de jonge boeren. LTO-voorman Ger Koopmans noemde het een "moeilijk" gesprek.

1 uur geleden
Nog zeker vijf gemeenten onder toezicht om te weinig asielopvang

DEN HAAG (ANP) - Zeker vijf gemeenten komen volgende week onder toezicht van de overheid te staan, omdat ze te weinig doen voor de opvang van asielzoekers. De gemeenten Best in Noord-Brabant, Dantumadiel in Friesland, Neder-Betuwe en West Betuwe in Gelderland en Roerdalen in Limburg hebben bekendgemaakt dat ze op de lijst staan. Asielminister Bart van den Brink brengt maandag het volledige overzicht naar buiten.

1 uur geleden
OM vervolgt zeven agenten voor dood van arrestant in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie vervolgt zeven agenten voor hun rol tijdens de arrestatie van een 32-jarige man op vrijdag 9 juni 2023 in Rotterdam. De man overleed nadat hij werd getaserd en vervolgens langdurig in bedwang werd gehouden tijdens een aanhouding. De zaak tegen een achtste agent is geseponeerd, meldt het OM donderdag.

2 uur geleden
Walibi laat dit weekend minder bezoekers toe bij Fright Nights

BIDDINGHUIZEN (ANP) - Walibi laat dit weekend minder mensen toe tijdens de Halloween Fright Nights. Dat zegt een woordvoerder namens het pretpark. Vorig weekend ontstonden er vechtpartijen tussen bezoekers en moest de mobiele eenheid worden ingezet om de orde te herstellen.

2 uur geleden