Rekenkamer: overheid ging ondoordacht de cloud in
DEN HAAG (ANP) - De landelijke overheid is ondoordacht clouddiensten gaan gebruiken. Dat is zorgelijk, concludeert de Algemene Rekenkamer na een eerste inventarisatie. Als de diensten failliet gaan, kunnen burgers en bedrijven in de problemen komen.
De 'cloud' is een verzamelwoord voor allerlei diensten die bestanden en software via internet toegankelijk maken. Op die manier kunnen gebruikers er vanaf meerdere apparaten bij. Het gaat bijvoorbeeld om OneDrive, een dienst die documenten in de cloud opslaat, maar ook om diensten voor visumverlening of belastingen. De cloud kan makkelijk en goedkoop zijn, maar levert ook risico's op.
In totaal zeiden ministeries in 1588 gevallen clouddiensten te gebruiken, waarvan 700 keer openbare diensten van bijvoorbeeld Amazon of Microsoft. Bij twee derde van de 126 belangrijkste diensten hebben ministeries niet over de risico's nagedacht, zag de Rekenkamer. De meeste ministeries hebben de kosten van de cloud ook niet goed afgewogen tegen de baten. Afspraken met de aanbieders van clouddiensten schieten tekort.
Risico
De Rekenkamer wijst niet alleen op de mogelijkheid dat clouddiensten omvallen, maar ook op het risico dat andere mogendheden bij de gegevens kunnen. Ewout Irrgang, collegelid van de Algemene Rekenkamer, zegt in een verklaring: "Het risico bestaat dat buitenlandse regeringen, met name de VS, informatie van de Nederlandse rijksoverheid of van burgers kunnen inzien en wellicht zelfs aanpassen."
Er is wel beleid voor het cloudgebruik van de landelijke overheid, maar volgens de Rekenkamer is dat te vrijblijvend en moet staatssecretaris Zsolt Szabó (Digitalisering) steviger optreden. Szabó belooft in een eerste reactie beterschap.
Meer uit Binnenland
YSSELSTEYN (ANP) - Voor de derde keer in een week tijd is een besmetting met het vogelgriepvirus vastgesteld op een pluimveebedrijf in de buurt van de Limburgse plaatsen Ysselsteyn en Veulen, beide in de gemeente Venray. De drie bedrijven bevinden zich binnen 1 kilometer van elkaar.
18 minuten geledenDRACHTEN (ANP) - In Drachten zitten duizenden mensen zonder water. In een hoofdleiding aan de Noorderhogeweg is een breuk ontstaan. Dat meldt Fryslân Veilig.
19 minuten geledenWINTERSWIJK (ANP) - De eerste natuurijsmarathon van dit seizoen vindt vrijdagavond plaats in Winterswijk. De vrouwen starten om 18.00 uur, de mannen om 19.30 uur, meldt de Winterswijkse IJsvereniging (WIJV).
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - In De Bilt is de temperatuur in de nacht van donderdag op vrijdag gedaald naar -5,5 graden. Daarmee is de eerste officiële matige vorst van het winterseizoen gemeten, meldt Weeronline. De laatste keer met matige vorst was op 17 februari. Het koelde toen in De Bilt af naar -5,2 graden.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - In De Bilt bleef de temperatuur op eerste kerstdag de hele dag onder nul. Hierdoor is de eerste officiële ijsdag van de winter een feit. Dit maakt het de koudste eerste kerstdag sinds 1994. Volgens Weeronline werd het maximaal -0,2 graden.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kersttoespraak van koning Willem-Alexander telt dit jaar 757 woorden, dat is 11 woorden meer dan vorig jaar. De lengte van de kersttoespraak van de koning daalde de afgelopen jaren.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Koning Willem-Alexander zou het mooi vinden als "iedere generatie als eerste doel zou hebben om de wereld in een iets betere toestand over te dragen aan de generatie erna". Dat is niet eenvoudig, zei de koning donderdag in zijn jaarlijkse kersttoespraak.
21 uur geleden