Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rekenkamer: 'geopolitieke' EU soms doof voor eigen ambassades

Rekenkamer: 'geopolitieke' EU soms doof voor eigen ambassades

LUXEMBURG (ANP) - Het 'Europese ministerie van Buitenlandse Zaken' in Brussel onderhoudt niet altijd goed contact met zijn ambassades in het buitenland. Die moeten het soms zelf maar uitzoeken, omdat het aan duidelijke aanwijzingen ontbreekt, concludeert de Europese Rekenkamer (ERK). Terwijl de EU zich juist de laatste jaren in het buitenland wil laten gelden en de unie worstelt met een wankelende wereldorde.

De 145 ambassades die wereldwijd de ogen en oren van EU-buitenlandchef Josep Borrell vormen, weten soms niet wat hij precies van deze posten verwacht, maakt de ERK op uit eigen onderzoek. Ambassadeurs krijgen geen missiebrief mee en ambassades krijgen geregeld geen antwoord op de verslagen die ze naar Brussel sturen.

De conclusies van de onafhankelijke waakhond, die toeziet op de besteding van EU-fondsen, zijn saillant. Borrell haalde ruim een jaar geleden nog uit naar zijn eigen diplomatenkorps, dat hem niet goed genoeg op de hoogte zou houden. "Soms kom ik meer te weten door de krant te lezen dan jullie verslagen", mopperde hij in het najaar van 2022, een half jaar na de Russische inval in Oekraïne.

Buitenlanddienst

Die verslagen waren soms minder bruikbaar doordat er "vertraging was bij het verstrekken van instructies" door Borrells Brusselse buitenlanddienst, constateert de ERK. En doordat "het ontbrak aan feedback" aan de ambassades.

Die wordt het werk ook niet gemakkelijker gemaakt doordat ze niet altijd veilige communicatiemiddelen hebben die ook handzaam zijn. Daardoor verloopt de communicatie omslachtig en kiezen ze soms voor onveiliger methoden.

Het buitenlandbeleid is "enorm belangrijk voor de EU - zeker in het licht van met name de Russische invasie van Oekraïne," zegt Marek Opioła van de ERK. Brussel wil de laatste jaren ook 'geopolitieker' optreden en opkomen voor zijn belangen. De communicatie van de buitenlanddienst verloopt in het algemeen betrekkelijk goed, constateert Opioła, maar een aantal waarschuwingen zijn daarom toch op hun plaats.

Meer uit Buitenland

Nobelprijswinnaar Machado raakte gewond bij vertrek uit Venezuela

OSLO (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado is gewond geraakt bij haar vertrek uit Venezuela, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van de Noorse krant Aftenposten. Het letsel zou zijn ontstaan toen ze het land vorige week in een kleine vissersboot verliet op weg naar Oslo om de Nobelprijs voor de Vrede in ontvangst te nemen.

34 minuten geleden
Servische minister vervolgd om omstreden hotelplan

BELGRADO (ANP/AFP) - De Servische minister van Cultuur wordt vervolgd voor vermeende onregelmatigheden rond de komst van een hotelcomplex. Dat moet worden gebouwd op de plek van een voormalig legerhoofdkwartier en er zou sprake zijn van misstanden bij het intrekken van de beschermde status van die locatie.

41 minuten geleden
Duitsland en Oekraïne gaan nauwer samenwerken op defensiegebied

BERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland en Oekraïne gaan intensiever samenwerken op het gebied van defensie, zo staat in een tienpuntenplan dat Berlijn maandag presenteerde tijdens een bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.

48 minuten geleden
Gesprekken tussen Oekraïne en VS in Berlijn zijn klaar

BERLIJN (ANP/RTR) - De vredesgesprekken tussen de delegaties uit Oekraïne en de VS in Berlijn zijn afgerond, laat het kantoor van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky weten.

1 uur geleden
Slechts 35 deelnemers voor jubilerend Eurovisie Songfestival

WENEN (ANP) - Volgend jaar doen 35 landen mee aan het Eurovisie Songfestival in Wenen. Dat heeft de organiserende European Broadcasting Union maandag aangekondigd. Dat is het laagste aantal deelnemende landen sinds de invoering van halve finales in 2004 bij het Eurovisie Songfestival, dat volgend jaar zijn 70e editie viert.

1 uur geleden
AfD-parlementslid aangeklaagd om brengen Hitlergroet

BERLIJN (ANP/DPA) - Het Openbaar Ministerie in Berlijn heeft AfD-parlementslid Matthias Moosdorf aangeklaagd, omdat hij de Hitlergroet zou hebben gebracht in de Bondsdag. Dit zou in 2023 in de garderobe zijn gebeurd bij het begroeten van een partijgenoot. Het brengen van de Hitlergroet is volgens de Duitse wet verboden.

1 uur geleden
EU stuurt acht vliegtuigen met hulpmiddelen naar Soedan

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie stuurt acht vliegtuigen met hulpgoederen naar Soedan vanwege het gewapende conflict in de regio Darfur. De eerste vlucht met 100 ton aan water, verzorgingsmiddelen en medicijnen is vrijdag afgeleverd. De overige vluchten vertrekken in december en januari.

3 uur geleden