Rekenkamer: 'geopolitieke' EU soms doof voor eigen ambassades
LUXEMBURG (ANP) - Het 'Europese ministerie van Buitenlandse Zaken' in Brussel onderhoudt niet altijd goed contact met zijn ambassades in het buitenland. Die moeten het soms zelf maar uitzoeken, omdat het aan duidelijke aanwijzingen ontbreekt, concludeert de Europese Rekenkamer (ERK). Terwijl de EU zich juist de laatste jaren in het buitenland wil laten gelden en de unie worstelt met een wankelende wereldorde.
De 145 ambassades die wereldwijd de ogen en oren van EU-buitenlandchef Josep Borrell vormen, weten soms niet wat hij precies van deze posten verwacht, maakt de ERK op uit eigen onderzoek. Ambassadeurs krijgen geen missiebrief mee en ambassades krijgen geregeld geen antwoord op de verslagen die ze naar Brussel sturen.
De conclusies van de onafhankelijke waakhond, die toeziet op de besteding van EU-fondsen, zijn saillant. Borrell haalde ruim een jaar geleden nog uit naar zijn eigen diplomatenkorps, dat hem niet goed genoeg op de hoogte zou houden. "Soms kom ik meer te weten door de krant te lezen dan jullie verslagen", mopperde hij in het najaar van 2022, een half jaar na de Russische inval in Oekraïne.
Buitenlanddienst
Die verslagen waren soms minder bruikbaar doordat er "vertraging was bij het verstrekken van instructies" door Borrells Brusselse buitenlanddienst, constateert de ERK. En doordat "het ontbrak aan feedback" aan de ambassades.
Die wordt het werk ook niet gemakkelijker gemaakt doordat ze niet altijd veilige communicatiemiddelen hebben die ook handzaam zijn. Daardoor verloopt de communicatie omslachtig en kiezen ze soms voor onveiliger methoden.
Het buitenlandbeleid is "enorm belangrijk voor de EU - zeker in het licht van met name de Russische invasie van Oekraïne," zegt Marek Opioła van de ERK. Brussel wil de laatste jaren ook 'geopolitieker' optreden en opkomen voor zijn belangen. De communicatie van de buitenlanddienst verloopt in het algemeen betrekkelijk goed, constateert Opioła, maar een aantal waarschuwingen zijn daarom toch op hun plaats.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Amerikaanse president Donald Trump moeten elkaar nog voor het einde van november ontmoeten, zegt de Oekraïense veiligheidsadviseur en onderhandelaar Roestem Oemjerov. Hij spreekt van de "laatste stappen" die moeten leiden tot een overeenkomst die een einde maakt aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.
37 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - Polen moet het huwelijk van twee Poolse mannen die met elkaar trouwden in Duitsland erkennen. Dat oordeelde het Hof van Justitie van de Europese Unie (HvJ-EU) dinsdag. Een EU-lidstaat mag het huwelijk tussen twee burgers van hetzelfde geslacht niet weigeren als zij wettig getrouwd zijn in een ander EU-land, aldus het hof.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Grote Russische aanvallen met raketten en drones zijn volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky "het terroristische antwoord" van Rusland op de vredesvoorstellen die de Amerikaanse regering heeft gepresenteerd.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in een vraaggesprek beklemtoond dat er tegenover de dreiging van Rusland geen zwakte mag staan. Hij stelt ook naar aanleiding van het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump voor vrede in Oekraïne dat er "vrede moet komen, geen capitulatie". Alleen Oekraïne kan beslissen over het eigen grondgebied, aldus de Franse president.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een topman van het Amerikaanse ministerie van Defensie, Dan Driscoll, spreekt in Abu Dhabi met een Russische delegatie over de voortgang van het vredesplan van president Donald Trump voor Oekraïne. Volgens anonieme bronnen in Washington sprak hij maandag met Russen en wordt dinsdag verder gepraat.
4 uur geledenKABUL (ANP) - Bij Pakistaanse luchtaanvallen op buurland Afghanistan zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeker tien mensen gedood. Dat zegt een woordvoerder van de Taliban dinsdag op X. Onder de doden waren volgens woordvoerder Zabihullah Mujahid negen kinderen. Zij kwamen om het leven bij een luchtaanval op een huis van een burger in de provincie Khost.
7 uur geledenTAGANROG (ANP) - Dinsdagochtend vroeg heeft Oekraïne verschillende luchtaanvallen uitgevoerd op Rusland. In de stad Taganrog in de regio Rostov viel een dode en raakten drie anderen gewond. Dat meldt de burgemeester van Taganrog, Svetlana Kambulova.
7 uur geleden