Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Rekenkamer: fiscus komt personeel tekort voor innen coronaschulden

DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft veel te weinig personeel om in de coronajaren ontstane belastingschulden te innen bij ondernemers. Na het sturen van een aanmaning en een dwangbevel, stokt het invorderingstraject. Miljarden euro's aan achterstallige belastingen worden daardoor mogelijk niet geïnd, schrijft de Algemene Rekenkamer in een rapport.

De onderdelen van de Belastingdienst die zich bezighouden met inning en betaling, komen bij elkaar duizend voltijdsbanen (fte) tekort. Specifiek voor het innen van de coronabelastingschulden is het tekort 400 fte. Bij gebrek aan capaciteit moet de fiscus keuzes maken en het nemen van dwangmaatregelen tegen wanbetalers krijgt geen prioriteit.

Het uitblijven van dwanginvordering leidt ertoe "dat de werkstroom naar de deurwaarders zal opdrogen", zo citeert de Rekenkamer een interne notitie van de Belastingdienst uit juli 2022. Uit een ander document uit oktober 2023 blijkt dat dit ook is gebeurd.

Belastinguitstel

Ondernemers kregen op grote schaal belastinguitstel in de tijd dat beperkende maatregelen tegen de coronapandemie de economische bedrijvigheid in de weg zaten. Van de in totaal 40 miljard euro waarvoor uitstel werd verleend, is het grootste deel al terugbetaald. Een bedrag van 14 miljard euro moet nog worden afgelost.

De meeste ondernemers die nog bezig zijn met afbetalen, liggen daarmee minstens op schema. Van de 8,3 miljard euro die zij nog schuldig zijn, zal naar verwachting het overgrote deel wel binnenkomen. Minder zeker is dat voor de 2,8 miljard euro die uitstaat bij ondernemers die een betalingsachterstand hebben en voor de 2,9 miljard euro bij bedrijven die nog niets hebben terugbetaald.

Dwanginvordering

Zeker voor dat laatste bedrag geldt dat de Belastingdienst dat alleen nog via dwanginvordering kan innen, denkt de Rekenkamer. Dat is dus sterk afhankelijk van hoe het personeelstekort bij de fiscus zich verder ontwikkelt. Een makkelijke oplossing ziet de Rekenkamer niet, ook omdat de komende jaren een pensioneringsgolf op komst is bij de Belastingdienst.

Het ministerie van Financiën ging in de laatste grove schatting nog uit van een oninbaar bedrag van 2,5 miljard euro. Dat zou dus weleens een stuk hoger kunnen zijn. Ook wijst de Rekenkamer erop dat de geloofwaardigheid van de Belastingdienst en de naleving door burgers en bedrijven op het spel staan als actie tegen wanbetaling uitblijft.

Meer uit Financieel

ABN AMRO: mensen gaan minder vaak uit eten in restaurants

AMSTERDAM (ANP) - Mensen gaan minder vaak uit eten in een restaurant en bestellen vaker een maaltijd online. Dat constateert ABN AMRO op basis van transactiedata. De bank stelt dat "een soort herwaardering" van bezorg- en afhaalrestaurants lijkt te ontstaan. "Nu prijzen niet meer bovengemiddeld stijgen, wordt er langzaam weer vaker voor het gemak van bezorg- of afhaalmaaltijd gekozen. Een restaurant bezoeken lijkt daardoor iets minder aantrekkelijk geworden."

5 uur geleden
Jongerenbank BUUT laat tieners onder 16 als eerste mobiel betalen

AMSTERDAM (ANP) - Kinderen vanaf 10 jaar oud kunnen vanaf dinsdag met hun smartphone betalen bij de jongerenbank van ABN AMRO. Die bank, BUUT, is naar eigen zeggen de eerste in Nederland die jongeren onder de 16 jaar betalingen laat doen via hun mobiel. Daarmee wil BUUT jongeren onder begeleiding van hun ouders leren bewuster met hun uitgaven om te gaan.

5 uur geleden
Wall Street scherpt recordstanden verder aan, Nvidia bij stijgers

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag opnieuw met winsten de handelsdag uitgegaan. Daarmee zijn de recordstanden op Wall Street verder aangescherpt. Nvidia hoorde bij de stijgers met een plus van 6,3 procent, na de aankondiging van een nieuwe chip voor pc's door de grootste verkoper van AI-chips ter wereld.

6 uur geleden
McDonald's zet in op hogere kwaliteit voedsel in nieuwe strategie

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - McDonald's wil meer kwaliteit gaan bieden. De fastfoodketen kondigde maandag een vernieuwde strategie aan, waarbij het bedrijf onder meer wil inzetten op luxere kipgerechten, aantrekkelijkere restaurants en nieuwe speeltuinen. Volgens topman Chris Kempczinski past dit in de brede verwachting van de consument die "meer eist voor zijn geld".

8 uur geleden
AI-bedrijf Anthropic dient aanvraag voor beursnotering VS in

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG/AFP) - AI-bedrijf Anthropic, bekend van chatbot Claude, heeft bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC vertrouwelijk documenten ingediend voor een beursnotering. Het bedrijf is in een race met rivaal OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, om mogelijk nog dit najaar een debuut op Wall Street te kunnen maken.

10 uur geleden
Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan om dataverzameling

MIAMI (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Florida klaagt ChatGPT-maker OpenAI aan vanwege de verzameling van gegevens van kinderen onder de 13 jaar. "Sam Altman (topman van OpenAI) en ChatGPT hebben de AI-race verkozen boven de veiligheid van kinderen", zei James Uthmeier, procureur-generaal van Florida, tijdens een persconferentie. "Ze hebben winst verkozen boven de publieke veiligheid. Dat pikken we hier in Florida niet."

10 uur geleden
Beurzen verliezen na communicatiestop Iran, AEX wel licht hoger

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs is maandag licht hoger gesloten. Beleggers verwerkten onder meer het bericht dat Iran de communicatie met de Verenigde Staten staakt om de situatie in Libanon. De onderhandelingen met de Amerikanen zouden stilliggen totdat de VS de Iraanse eis van een volledig staakt-het-vuren in zowel Gaza als Libanon inwilligen. Ook zinspeelt het land op een zeeblokkade in de zeestraat Bab el Mandeb, aan de Rode Zee, hetzelfde als wat het al tijden met de Straat van Hormuz doet.

11 uur geleden