Rekenkamer: financieel beheer ministeries schiet nog steeds tekort
DEN HAAG (ANP) - Het financieel beheer bij de rijksoverheid schiet nog steeds tekort. Tien van de twaalf ministeries hadden hun zaakjes vorig jaar onvoldoende op orde. Dat constateert de Algemene Rekenkamer in zijn verantwoordingsonderzoek, waarin jaarlijks wordt gekeken of het kabinet wel zorgvuldig genoeg is omgesprongen met belastinggeld.
Negatieve uitschieter is het ministerie van Volksgezondheid, dat voor het derde jaar op rij een dikke onvoldoende krijgt. De Rekenkamer spreekt van "structurele zwakheden" in het financieel beheer op het departement van minister Ernst Kuipers, en moedigt minister Sigrid Kaag (Financiën) aan "de helpende hand te bieden". Het gaat opnieuw om miljardenuitgaven waarvan de rechtmatigheid ter discussie staat.
De Rekenkamer ziet ook lichtpuntjes. Waar rijksbreed de foutenmarge vorig jaar bij zowel de uitgaven als de aangegane verplichtingen hoger was dan toegestaan, was dat in 2022 alleen nog bij de verplichtingen het geval. De overschrijding was bovendien veel minder fors dan in 2021. Het aantal tekortkomingen is aan de andere kant toegenomen, constateert de toezichthouder.
Papieren kwestie
Het goed verantwoorden van uitgaven en verplichtingen gaat niet alleen om het bewaren van bonnetjes, en is "meer dan een papieren kwestie", benadrukt de Rekenkamer aan het begin van zijn rapport. "Netjes kunnen uitleggen hoe belastinggeld door ministers is besteed, is de basis voor vertrouwen van burgers in hun politiek bestuur."
Naar aanleiding van de bevindingen van de Rekenkamer vorig jaar stelde Kaag een speciale taskforce in om het financieel beheer bij de rijksoverheid te verbeteren. Dat heeft in zekere zin dus iets geholpen, maar op sommige ministeries is desondanks sprake van een verslechtering. Bijvoorbeeld bij Defensie nam het aantal onvolkomenheden toe.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De leden van de Groep Markuszower beginnen een nieuwe partij die ze De Nederlandse Alliantie (DNA) noemen. Rita Verdonk sluit erbij aan, heeft de groep afgesplitste PVV-Kamerleden bekendgemaakt.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Experts hebben zich tijdens een rondetafelgesprek in de Tweede Kamer zeer kritisch uitgelaten over een plan van het kabinet om te bezuinigen op de bijstand door mensen die daar recht op hebben nog niet actief te benaderen. Het kabinet heeft minder geld voor deze zogenoemde proactieve dienstverlening vanwege een financiële tegenvaller bij de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA. Coalitiepartijen D66 en CDA maakten vorige week tijdens een debat kenbaar van de bezuiniging af te willen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamerfractie van D66 gaat dinsdag tegen de novelle en de twee asielwetten stemmen, zei senator Paul van Meenen maandag tegen het ANP. Daardoor wordt het lastig voor asielminister Bart van den Brink (CDA) om een meerderheid te vinden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er een pakket aan energiemaatregelen ligt, denkt niemand dat het nu klaar is. Dat zei minister Heleen Herbert (Economische Zaken en Klimaat, CDA) na de aankondiging van dat pakket. Zij geeft aan dat er elke week contact is met heel veel sectoren over hoe zij geraakt worden en welke mogelijkheden er zijn. Die gesprekken worden voortgezet.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het pakket aan maatregelen om de energieprijzen te compenseren is 'onvoldoende', vindt Jesse Klaver, fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA. "Zo help je gewone mensen de crisis niet door." Hij kondigt op Bluesky aan dat zijn partij met voorstellen komt "om reizen met trein, bus en auto betaalbaarder te maken."
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt 627 miljoen euro uit om de gestegen energieprijzen voor burgers, ondernemers, vissers en boeren te verzachten. Ook wordt 340 miljoen euro verminderd aan belastingen. Het wordt voor een groot deel betaald door andere belastingen, zoals de accijnzen op alcohol, te verhogen.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verhuurders moeten meer kunnen vragen voor dure huurhuizen, nieuwbouw en huizen zonder tuin of balkon. Dat wil woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan regelen in een versoepeling van de huurwet. Op die manier hoopt ze dat er meer huizen beschikbaar zijn voor het middensegment.
19 uur geleden