Rekenkamer: EU laat boeren te veel water verkwisten
LUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie zet boeren te weinig aan om zuinig te zijn met water en moedigt verkwisting soms zelfs aan. Dat kan grote gevolgen hebben voor een Europa dat steeds vaker met droogte kampt, waarschuwt de Europese Rekenkamer. "Dit waterbeleid is als een lekke emmer", zegt Rekenkamerlid Joëlle Elvinger.
Doordat de EU steeds meer mensen telt, de economie groeit en het klimaat verandert neemt de waterschaarste toe. Zelfs in een nat land als Nederland. Omdat de landbouw goed is voor een kwart van al dat gebruikte water kan het veel schelen hoe boeren met water omspringen, stelt de onafhankelijke controleur, die in de gaten houdt of EU-geld wel goed wordt besteed.
Er zijn al twintig jaar EU-regels die ervoor moeten zorgen dat land niet te droog wordt. Maar EU-landen geven boeren vrijstellingen om bijvoorbeeld het grondwater zo te verlagen dat ze akkers of weiland beter kunnen gebruiken. En het Europese landbouwbeleid moedigt boeren ook niet aan om zuiniger te zijn met water. Er gaat meer subsidie naar irrigatie, dat vaak een grote wissel trekt op het waterpeil, dan naar het vasthouden van water, constateert de Rekenkamer.
EU-landen moeten ervoor zorgen dat duurzaam watergebruik goedkoper en dus aantrekkelijker wordt, beveelt Elvinger aan. "De gebruiker moet betalen, zoals ook de vervuiler moet betalen."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Wereldbank voert gesprekken met dertig tot veertig landen over mogelijke crisishulp om de energieschokken en prijsstijgingen door de Iranoorlog op te vangen. Dat heeft Wereldbank-president Ajay Banga gezegd in een interview met persbureau Reuters.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben toestemming gegeven om maximaal 4 miljoen vaten ruwe olie vrij te geven vanuit de strategische reserves. Daarmee moeten de leveringsproblemen worden opgevangen die de storm Isaias in het zuidoosten van het land heeft veroorzaakt.
2 uur geledenREDMOND (ANP) - De topman van Microsoft heeft gepleit voor meer controle bij het ontwikkelen van kunstmatige intelligentie. Dit weekend zei hij in een bericht op X dat bedrijven krachtige AI-modellen zouden moeten beschouwen als mogelijke interne risico's. Ze moeten er volgens hem van uitgaan dat zulke AI-modellen "gecompromitteerd" zijn en een soort "noodrem" inbouwen om ze in toom te houden.
3 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De autoverkopen in China zijn in de eerste negen maanden van dit jaar hard gedaald door verslechterende marktomstandigheden. In totaal werden er 1,7 miljoen voertuigen verkocht in China, 's werelds grootste automarkt. Dat is een daling van 21 procent vergeleken met dezelfde periode vorig jaar, maakte branchevereniging China Passenger Car Association bekend.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - De rechter heeft de verzoeken van de Vereniging Effectenbezitters (VEB) en een grote groep beleggers voor een diepgaand onderzoek naar Philips afgewezen. In 2021 vond een wereldwijde terugroepactie plaats van beademings- en slaapapneu-apparaten van een Amerikaanse dochteronderneming van Philips.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP/DPA) - Tesla heeft de naam van zijn rijassistentiesysteem in Europa veranderd, na jarenlange kritiek dat het Amerikaanse bedrijf het systeem te veel zou hebben aangeprezen als volledig zelfrijdend. Op de websites van de fabrikant van elektrische auto's in Nederland en andere Europese landen heet het systeem nu 'Tesla Assisted Driving'. Daarmee wordt direct duidelijk dat het slechts om een rijassistentiesysteem gaat.
1 dag geledenEINDHOVEN (ANP) - De benzineprijs in Nederland bereikte zaterdag een nieuw record en is nu even hoog als die van diesel, volgt uit cijfers van consumentenvoordeelplatform UnitedConsumers. De adviesprijs voor Euro95 ging omhoog, van 2,728 euro vrijdag, tot 2,732 euro zaterdag. De hoogste adviesprijs tot nu toe dateert van eind september en bedroeg 2,730 euro per liter.
1 dag geleden